MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Duże obostrzenia w Nowej Hucie. Zaczyna tam obowiązywać park kulturowy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
29 listopada weszły w życie przepisy uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia w Nowej Hucie parku kulturowego. Oznacza to, że wszelkie nowe obiekty i elementy zagospodarowania przestrzeni, m.in. tablice i urządzenia reklamowe, będą musiały być zgodne z tymi przepisami. Natomiast obiekty i elementy już istniejące powinny zostać dostosowane do nich w ciągu sześciu miesięcy, tj. do 29 maja 2021 r.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

-

Powstanie parku kulturowego w Nowej Hucie w praktyce oznaczać będzie przede wszystkim zmiany wizualne i estetyczne, a wprowadzenie nowych regulacji będzie miało wpływ m.in. na sposób prowadzenia robót budowlanych oraz działalności usługowej i handlowej, umieszczania tablic i urządzeń reklamowych, jak też instalowania markiz i innych zadaszeń, urządzeń klimatyzujących czy stosowania iluminacji obiektów

- wyliczają w krakowskim magistracie.

Park Kulturowy Nowa Huta obejmie obszar ponad 370 hektarów. Park kulturowy ma objąć centrum Nowej Huty, czyli plac Centralny i najstarsze osiedla, wybudowane w latach 50. i 60. jak również teren wokół Zalewu Nowohuckiego, dwór Jana Matejki z parkiem w Krzesławicach, Mogiłę z klasztorem oo. cystersów oraz aleję Solidarności wraz z budynkami administracyjnymi kombinatu.

Park Kulturowy Nowa Huta reguluje m.in. lokalizacje ogródków i umieszczanie reklam

Na terenie parku nie będzie można zmieniać dowolnie kolorystyki elewacji oraz kształtu dachów. Wymiana stolarki okiennej, witryn sklepowych, bram czy rynien będzie możliwa przy zastosowaniu form nawiązujących do historycznych.

Kraków. Miasto dostało od rządu ponad 90 mln zł. Na jakie in...

Uchwała o Parku Kulturowym Nowa Huta reguluje również m.in. lokalizacje ogródków gastronomicznych, umieszczanie reklam, podświetlanie budynków i prowadzenie handlu i usług. Podobnie jak na Starym Mieście będą obowiązywały jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców zasady dotyczące szyldów: jeden szyld dla jednej działalności, szyldy nie większe niż dwa metry kwadratowe, zakaz wyklejania witryn i innych przeszkleń, za wyjątkiem przypadków określonych w uchwale.

W odróżnieniu od parku kulturowego Stare Miasto w Nowej Hucie będzie można używać neonów rurkowych, z których dawniej słynęła ta dzielnica. Zabroniona będzie emisja światła i dźwięków do przestrzeni publicznej w związku z prowadzoną działalnością handlową lub usługową. Na elewacjach budynków frontowych niedopuszczalne będzie też umieszczanie urządzeń nagłaśniających i klimatyzujących od strony głównych ciągów komunikacyjnych.

Przygotowano akcję informacyjną o nowym parku w Nowej Hucie

W celu jak najlepszego zakomunikowania o nowym parku kulturowym na mapie Krakowa w urzędzie przygotowano specjalne ulotki, plakaty i broszury informacyjne, które są kolportowane za pośrednictwem miejskich agend w Nowej Hucie oraz wszystkich innych podmiotów (lokalne fundacje i stowarzyszenia, zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, parafie), które zechciały współuczestniczyć w procesie powiadamiania nowohuckiej społeczności.

W pojazdach komunikacji miejskiej emitowany jest spot, zawiadamiający o rozpoczęciu funkcjonowania parku. Temu tematowi poświęcony będzie również najbliższy numer bezpłatnego miejskiego dwutygodnika „Kraków.pl”. Bieżące wiadomości nt. parku kulturowego w Nowej Hucie są przekazywane także za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie” w serwisie społecznościowym Facebook.

W 2021 r. miasto zaplanowało kilka inwestycji związanych z budową nowych linii tramwajowych i modernizacją torowisk. Przygotowana ma być m.in. nowa linia tramwajowa na Azory.

Kraków. Jakie trasy tramwajowe będą budowane, remontowane i ...

Dodatkowe informacje na temat Parku Kulturowego Nowa Huta można uzyskiwać w godzinach funkcjonowania UMK pod numerem telefonu 12 616 15 99. Ponadto we wrześniu na terenie punktu InfoKraków na os. Zgody 7 został uruchomiony specjalny punkt konsultacyjny dla mieszkańców i przedsiębiorców. - Działalność punktu musiała zostać zawieszona po objęciu Krakowa tzw. „czerwoną strefą” obostrzeń sanitarnych, jednak zostanie wznowiona niezwłocznie po unormowaniu sytuacji epidemicznej. O ponownym otwarciu punktu poinformujemy bezzwłocznie, gdy pojawi się taka możliwość - zaznaczają w magistracie.

Do tej pory w Krakowie funkcjonował park kulturowy Stare Miasto, który został uchwalony w 2010 roku. Jeśli chodzi o Nową Hutę, to przepisy parku wzmacniają zapisaną w miejscowych planach ochronę szlachetnych tynków i detali architektonicznych, składających się na wystrój elewacji. Pozwolą też na lepsze zadbanie o nowohucką przestrzeń publiczną, uporządkowanie kwestii reklamowych oraz szeroko pojętą poprawę estetyki dzielnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Duże obostrzenia w Nowej Hucie. Zaczyna tam obowiązywać park kulturowy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski