Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe zdjęcia z budowy zakopianki do Nowego Targu. Rozmach prac na DK47 wzbudza podziw! 11.11

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Budowa zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu (DK 47)
Budowa zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu (DK 47) GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała kolejną (wykonaną pod koniec października) porcję zdjęć lotniczych, pokazujących postęp na placu budowy nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Na fotografiach widać wyraźnie, że w wielu miejscach przyszłej trasy zakończyły się już główne roboty ziemne, a robotnicy zaczęli wylewanie stóp fundamentowych pod podpory przyszłych mostów i wiaduktów. rozmach prac naprawdę robi duże wrażenie! Nic dziwnego, front robót prowadzony jest przecież jednocześnie na odcinku 16 kilometrów.

Budowa zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu - postęp prac

FLESZ - Mniej jeździsz, mniej płacisz za OC

Przypomnijmy. Długo oczekiwane pozwolenie na budowę tego odcinka zakopianki zostało wydane przez Wojewodę Małopolskiego 25 czerwca tego roku. Jeszcze tego samego dnia drogowcy z GDDKiA zorganizowali polityczną uroczystość "wbicia pierwszej łopaty". Nie była to jednak polityczna hucpa, bo same prace faktycznie ruszyły już dzień później.

Dziś, prawie pięć miesięcy później, na opublikowanych zdjęciach lotniczych mocno już widać zarys przyszłej trasy. Rozpocznie się ona w Rdzawce, tam gdzie dziś kończą się dwa pasy drogi. Dalej nowa zakopianka pobiegnie równolegle do obecnej drogi, ale ostry zakręt w okolicach tzw. Sołtysiej Doliny zostanie mocno wyprofilowany. Po kolejnych kilkuset metrach przyszła dwupasmówka odbije bardziej na zachód względem obecnej drogi, by przeciąć miejscowość Lasek. Tu koniecznych będzie na pewno kilka wyburzeń, bo dziś w miejscu gdzie ma przebiec droga stoją domy i zabudowania gospodarcze.

Nowy Targ. Galeria Podhalańska przeszkodzi w wybudowaniu peł...

Budowa DK47: kiedy zakończenie prac?

Nowa droga następnie dociera do Nowego Targu, przecina ulice Ludźmierską i przez wycinkę w Borze Kombinackim dociera do obecnej zakopianki (w rejonie marketu Castorama), gdzie skończy swój bieg.

W ramach inwestycji na 16 kilometrach powstaną cztery węzły drogowe: w Obidowej, Klikuszowej i dwa w Nowym Targu. Projektowana zakopianka zakończy się za Nowym Targiem, niemal na granicy z gminą Szaflary. Wybudowane zostaną 22 obiekty inżynieryjne - mosty, wiadukty, estakady. Wykonawca ma zrobić także drogi obsługujące tereny przyległe, infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów, a także kanalizację, odwodnienie, ekrany akustyczne, czy przejścia dla zwierząt przy nowej szosie. Szosa nie będzie trasą ekspresową, ale będzie miała zbliżone do niej parametry.

Budowa ekspresowej S7. Przed wjazdem do tunelu zakopianki po...

Kiedy pojedziemy nową zakopianką?

Umowę na budowę odcinka zakopianki z Rdzawki (tam dziś kończą się dwa pasy) do Nowego Targu podpisano 19 września 2018 roku. Firma Intercor z Zawiercia, która wygrała przetarg miała czas do września tego roku na opracowanie projektu i zdobycie pozwolenia na budowę. Ten etap wykonała więc przed czasem. Teraz do jesieni 2023 roku będzie musiała samą drogę wybudować. Całość inwestycji ma zamknąć się kwotą 880 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe zdjęcia z budowy zakopianki do Nowego Targu. Rozmach prac na DK47 wzbudza podziw! 11.11 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski