Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fort Luneta Warszawska pójdzie do remontu. A co z jego otoczeniem?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Inwestor dla Fort Luneta Warszawska znajdującego się przy al. 29 listopada, otrzymał pozwolenie na budowę w zakresie kompleksowej odnowy tego zabytku. Ponadto obiekt trafił na listę Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, co daje spore szanse w staraniach o środki unijne na jego renowację i zagospodarowanie. Fort zasłyną już jednak z głośnego protestu mieszkańców w sprawie jego otoczenia. Inwestor chciał tam stawiać bloki, tuż obok zabytku. Teraz podtrzymuje, że osiedle z budynkiem biurowym będzie oddzielać od fortu park. Jak duży? Tego jeszcze nie wiadomo.

Obok działającego tu od kilku lat family hostelu właściciel fortu zamierza zorganizować w Lunecie przestrzeń coworkingową między innymi dla architektów i grafików. Młodzi adepci będą pracować pod okiem fachowców z biura projektowego URBA ARCHITECTS, a gdy zdobędą potrzebne na rynku pracy doświadczenie, zdecydują o swoim dalszym zawodowym rozwoju.

– Chcemy młodym ludziom dać szansę nauki tego przyszłościowego zawodu i zdobycia potrzebnego na rynku doświadczenia, które pozwoli im samodzielnie kreować ścieżkę kariery. Części z nich na pewno będziemy chcieli zaproponować możliwość dalszego rozwoju zawodowego w naszej firmie – mówi Piotr Knez z URBA ARCHITECTS.

Jednak by coworking mógł wystartować w Lunecie Warszawskiej, trzeba przystosować jej przestrzeń do takiej działalności. - Prace będą oczywiście prowadzone pod okiem konserwatora zabytków – mówi Joanna Węglarz z Fundacji Fort Luneta Warszawska, która już wcześniej zapraszała tu młodych twórców w ramach organizowanych przez siebie wystaw w marcu i czerwcu 2017 r.

Warto przypomnieć, że jeszcze całkiem niedawno Luneta Warszawska była ruiną. Przez ostatnie 2 lata sporo się jednak zmieniło. Właściciel sfinansował między innymi odrestaurowanie ścian i wymianę podłóg, prace zabezpieczające dawną celę więzienną o zaostrzonym rygorze oraz częściowe odrestaurowanie muru szyjowego. Został też naprawiony dach i system odprowadzania wody. Dawną świetność odzyskała brama wjazdowa, wcześniej kompletnie zdewastowana.

Okna budynku odrestaurowano albo wymieniono. Jednym ze skarbów wnętrza fortu jest także odrestaurowana winda, która pamięta czasy cesarza Franciszka Józefa. – Budynek jest stale ogrzewany, dzięki czemu ściany i strop ciągle się osuszają. Cały czas podejmujemy działania prowadzące do poprawienia izolacyjności, choć prace w tak dużym obiekcie, jakim jest Luneta Warszawska są trudne i wymagają wiele wysiłku oraz znacznych nakładów finansowych – tłumaczy Marcin Borowski z GRUPY URBA.

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Fort Luneta Warszawska pójdzie do remontu. A co z jego otoczeniem? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski