Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ile kosztowała nowa strona internetowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej? "Cena nie przekraczała 25 tys. zł"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Tak wygląda strona MPEC
Tak wygląda strona MPEC Zrzut ekranu
Nie więcej niż 25 tys. złotych brutto - tyle kosztowała nowa strona internetowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Gminna spółka nie podała nam konkretnej kwoty, zasłaniając się nieprawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ujawnienia kosztów nowej strony na drodze sądowej domagało się Stowarzyszenie "Kraków dla Mieszkańców". I dopięło swego, choć jeszcze nie w stu procentach.

Nowa strona internetowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej została uruchomiona w kwietniu 2020 roku. W czym jest lepsza od poprzedniczki? Przedstawiciele gminnej spółki przekonują, że posiada "nowe funkcjonalności". Wśród nich MPEC wymienia m.in. możliwość komunikacji z akcjonariuszami oraz z klientami poprzez e-BOK, a z potencjalnymi kandydatami do pracy poprzez zakładkę kariera.

Stowarzyszenie "Kraków dla Mieszkańców", którego liderem jest radny miejski Łukasz Gibała, zażądało informacji, jaki był koszt stworzenia nowej strony. Jego zdaniem mieszkańcy powinni wiedzieć, na co i jak duże pieniądze są wydawane z ich podatków. Jednak gminna spółka nie chciała podać Stowarzyszeniu, ile kosztowała nowa strona internetowa. MPEC uznało, że "zakres żądanych informacji nie mieścił się w ustawowym pojęciu informacji publicznej". W związku z tym przedstawiciele "Krakowa dla Mieszkańców" postanowili wystąpić w tej sprawie na drogę sądową.

Ostatecznie, o czym już informowaliśmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musi ujawnić Stowarzyszeniu, jakie koszty poniosło w związku ze stworzeniem nowej strony internetowej. WSA stwierdził, że MPEC dopuściło się bezczynności, nie podając tej informacji.

W związku z wyrokiem sądu poprosiliśmy miejską spółkę, aby przekazała również nam, ile kosztowała nowa strona. MPEC nie podało jednak dokładnych kosztów, zasłaniając się faktem, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny.

- Do czasu uprawomocnienia się wyroku nie udzielamy informacji w przedmiotowej kwestii. Jednakże informujemy, że uwzględniając architekturę i funkcjonalność strony, kwota ta nie odbiegała od cen rynkowych i nie przekraczała 25 000 zł brutto - przekazała nam Renata Krężel, rzeczniczka prasowa MPEC.

Zauważyła jednocześnie, że wbrew temu co twierdzi Stowarzyszenie "Kraków dla Mieszkańców", pieniądze na zaprojektowanie nowej strony nie pochodziły z podatków, które płacą mieszkańcy. - Środki finansowe, którymi dysponuje MPEC, nie pochodzą z podatków, a z prowadzonej działalności gospodarczej. Warto również podkreślić, że spółka nie jest w żaden sposób dotowana przez gminę - podkreśliła Krężel.

Zapytaliśmy ją, jak wyglądał wybór firmy, której Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zleciło stworzenie nowej strony.

- Przeprowadzono postępowanie w procedurze badania rynku, w wyniku którego otrzymano oferty trzech wykonawców. Z uwagi na nieporównywalność złożonych ofert, przedmiotowe postępowanie zostało unieważnione. W wyniku kolejnego postępowania zawarto umowę z jednym z tych wykonawców, którego oferta była najbardziej odpowiadająca wymaganiom zamawiającego - dodała rzeczniczka MPEC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski