Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kraków jak się pisze" - rusza kolejna edycja programu wsparcia dla księgarń kameralnych

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Kraków jak się pisze!" to program wsparcia dla księgarń kameralnych w Krakowie
"Kraków jak się pisze!" to program wsparcia dla księgarń kameralnych w Krakowie Andrzej Banas / Polska Press
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. Z tej okazji Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłasza kolejną edycję programu „Kraków jak się pisze!” dla księgarni kameralnych. W ramach akcji wsparcie otrzymają księgarnie promujące tytuły objęte Patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

FLESZ - Polskie parafie pomagają uchodźcom

od 16 lat

Trudno byłoby wyobrazić sobie rozwój życia kulturalnego i literackiego w Krakowie bez małych księgarni. To właśnie dlatego strategia wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa, obejmująca między innymi system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, stanowi jeden z kluczowych elementów programu Krakowa Miasto Literatury UNESCO. Równie istotnym celem jest zapewnianie wsparcia środowiskom kreatywnym związanych z literaturą i sektorem wydawniczym – to zadanie KBF realizuje między innymi poprzez Program Patronacki KMLU.

W roku 2020 w kilkunastu krakowskich księgarniach po raz pierwszy pojawiły się specjalnie oznaczone półki z książkami objętymi patronatem KMLU oraz wyróżnionymi Nagrodą KMLU. Celem akcji "Kraków jak się pisze!", organizowanej w ramach pomocowo-ochronnego programu "Księgarnie Odporne", było promowanie współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a jednocześnie wspieranie niezależnych księgarń działających w mieście literatury UNESCO. Kontynuowany w 2021 roku program cieszył się powodzeniem wśród krakowskich księgarzy i księgarek, którzy aranżowali witryny i półki z książkami patronackimi KMLU oraz promowali swoje ulubione tytuły patronackie w mediach społecznościowych.

W latach 2015-2021 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem ponad 350 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. W tym bogatym i różnorodnym zbiorze znaleźć można literaturę piękną i non-fiction, poezję i prozę, lektury dla dorosłego i najmłodszego czytelnika. Rozwinięciem programu książek pod patronatem KMLU jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom – pisarzom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom – za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem.

Jak można zgłosić swoją księgarnię? Wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.miastoliteratury.pl, wypełnić go i wysłać na adres: [email protected]. W tytule wiadomości prosimy podać nazwę księgarni i dołączyć do niej zdjęcie półki oraz witryny, które zostaną zaaranżowane w ramach projektu. Przy dokonywaniu wyboru księgarń uczestniczących w programie, organizatorzy wezmą pod uwagę m.in.: jakość, różnorodność i unikalność oferty książkowej księgarni w zakresie literatury pięknej oraz jej zaangażowanie i znaczenie dla życia kulturalnego w Krakowie. Zgłoszenia można przesyłać do do 19 kwietnia (wtorek) do godz. 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Kraków jak się pisze" - rusza kolejna edycja programu wsparcia dla księgarń kameralnych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski