Kraków. Jest zgoda na budowę zbiornika "Malinówka 3". Ma on uchronić Bieżanów przez zalewaniem podczas intensywnych ulew

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Budowany zbiornik "Malinówka 1"
Budowany zbiornik "Malinówka 1" Marcin Banasik
Udostępnij:
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał w środę decyzję o pozwoleniu na realizację ostatniego z pięciu połączonych kaskadowo zbiorników, które mają zabezpieczyć Bieżanów przez podtopieniami. Zbiornik „Malinówka 3” będzie stanowił domknięcie systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. Łącznie wszystkie zbiorniki zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3, czyli tyle wody przyjmą, gdy zacznie padać.

FLESZ - Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Dla mieszkańców Bieżanowa budowa zbiorników to sprawa priorytetowa. W sierpniu ubiegłego roku ten rejon miasta został zalany po intensywnych ulewach. Doszło do wielu podtopień w domach i mieszkaniach.

- Żyjemy nadzieją, że te zbiorniki coś dadzą. Wiosny i lata oczekujemy jednak z obawą o nasze domy i mieszkania. W ubiegłym roku, po intensywnych ulewach w sierpniu miałam metr wody w domu. Teraz przy każdych opadach jest strach, bo nie wiemy czym to się skończy - mówi jedna z mieszkanek Bieżanowa, która była obecna na konferencji wojewody.

Decyzję o budowie „Malinówki 3” Łukasz Kmita przekazał w środę 26 stycznia na ręce Małgorzaty Sikory - dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Briefing w tej sprawie odbył się na terenie budowy zbiornika Malinówka 1.

- Budowa zbiornika „Malinówka 3” to dopełnienie szerokiej, złożonej inwestycji w dolinie rzeki Serafy. Pod koniec maja ubiegłego roku wydaliśmy decyzje umożliwiające realizację dwóch innych zbiorników małej retencji: „Malinówka 1” i „2”, zaś w grudniu pozwolenie na budowę otrzymał zbiornik „Serafa 2”. Dzisiaj domykamy całość pozwoleniem na realizację ostatniego z pięciu zbiorników, które będą działać na tym obszarze. Wszelkie działania podnoszące zabezpieczenie przeciwpowodziowe muszą być realizowane sprawnie i kompleksowo – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rygor natychmiastowej wykonalności

Dzięki nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności inwestor może od razu przystąpić do wykonywania prac.

Będą się one toczyć na potoku Malinówka, na terenie Krakowa i Wieliczki. W ramach inwestycji powstanie suchy zbiornik małej retencji („Malinówka 3”) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zbiornik będzie miał pojemność 56 tys. m3, maksymalną powierzchnię zalewu ok. 3,1 ha i wysokość piętrzenia 7,9 m.

- Budowa zbiornika to kolejny duży krok do zapewnienia bezpieczeństwa w rejonie Bieżanowa. Problem z podtopieniami wynika m.in z tego, że na terenie Wieliczki zabudowa jest coraz bardziej gęsta, a nie ma tam obowiązku retencji. Stąd coraz więcej wody spływa do nas, ponieważ nie ma gdzie wsiąkać w ziemię – mów Jaromir Jamróz. Członek "Stowarzyszenia Bieżanów-Prokocim STOP POWODZI".

Spór z deweloperem

Prace nad „Malinówką 3” mają się rozpocząć, mimo tego że nie widać końca sporu między Wodami Polskimi a prywatnym inwestorem, którego działania mają zagrażać budowie kluczowego dla ochrony przeciwpowodziowej Bieżanowa zbiornika retencyjnego. Wody informowały, że właściciel terenu, na którym planowana jest inwestycja, chce tam wybudować szesnaście domów. Deweloper jest skłonny oddać nam swój teren, ale pod warunkiem, że dostanie bardzo wysoką rekompensatę za te grunty - mowa o ok. 3 mln zł. Wód Polskich i Skarbu Państwa na takie działania nie stać.

- Deweloper wciąż składa odwołania i skargi. Mimo tego my z panem wojewodą korzystamy z praw, jakie daje nam specustawa, stąd dzisiejsze pozwolenie na budowę. Jeśli nie będzie odwołań i decyzja stanie się ostateczna, to kilka tygodni po tym terminie prace będą mogły ruszyć - mówi Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jest zgoda na budowę zbiornika "Malinówka 3". Ma on uchronić Bieżanów przez zalewaniem podczas intensywnych ulew - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie