Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Już nie ma drzew przy Lublańskiej. Budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic może postępować

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Po prawej ulica Lublańska. Jeszcze nie dawno po jej zachodniej stronie rosły drzewa, o których zachowanie walczyli mieszkańcy. Po lewej postępujące prace nad linią tramwaju wzdłuż ulicy Młyńskiej.
Po prawej ulica Lublańska. Jeszcze nie dawno po jej zachodniej stronie rosły drzewa, o których zachowanie walczyli mieszkańcy. Po lewej postępujące prace nad linią tramwaju wzdłuż ulicy Młyńskiej. Anna Kaczmarz
Smutnie wygląda teraz zachodnia strona ulicy Lublańskiej w Krakowie. Zniknęły drzewa wycięte pod budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Mimo, że dało się inaczej, mimo protestów mieszkańców. Inwestycję zaprojektowano jednak, że budzi ona gniew krakowian, na czas nie zmieniono planów. Gdyby się jednak uprzeć to budowa by się wydłużyła i według wyliczeń urzędników kosztowałaby o jakieś 60 mln zł więcej. Przegrali mieszkańcy i stare drzewa. Na otarcie łez - mają pojawić się nowe. Tymczasem prace na inwestycji postępują i wielki błotnisty plac budowy w rejonie ronda Polsadu i Młyńskiej się poszerza. Zobaczcie zdjęcia z drona.

Ta inwestycja od samego początku budzi kontrowersje. Według mieszkańców została źle zaprojektowana - byleby jak najszybciej i najprościej poprowadzić linię od Jana Pawła II i Meissnera do Mistrzejowic. Protesty w obronie drzew trwają od początku, przepychanki z urzędnikami i nadzorcami inwestycji również. Ta postępuje i budzi emocje. A zakończyć ma się w roku 2025. Kierowcy też jeszcze pocierpią, bo już prace spowodowały znaczne zmiany w ruchu, a będzie ich więcej.

Tramwaj do Mistrzejowic w Krakowie

Przypomnijmy. Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema–Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej. Partnerem Prywatnym przedsięwzięcia jest PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a generalnym wykonawcą – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia Podmiotu Publicznego za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.

Anna Kaczmarz

Dlaczego drzewa przy Lublańskiej musiały zniknąć?

Argumenty urzędników: "W przypadku korekty na ulicy Lublańskiej, od ronda Polsad do ronda Barei, po stronie zachodniej, nie ma takiej możliwości. Po konsultacjach z instytucjami odpowiedzialnymi za nadzór nad inwestycją, została podjęta decyzja, aby zrealizować go zgodnie z wydaną decyzją ZRID.

Koszt prac w tym obszarze został oszacowany na 6 milionów złotych. Dodatkowo, miasto musiałoby pokryć koszty finansowania kredytu związane z przedłużeniem realizacji projektu, na poziomie około 10 milionów złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na wprowadzenie korekt w dokumentacji, ponownych uzgodnień i procedowanie samej decyzji, projektant oszacował czas pozyskania decyzji na około 6 miesięcy. Oznacza to wzrost kosztów realizacji projektu o 50–60 milionów złotych.

Natomiast wprowadzone zostaną korekty szerokości pasów ruchu i rodzaju nasadzeń zamiennych. Przestrzeń uzyskana poprzez zwężenie wewnętrznych pasów ruchu do szerokości 3 metrów będzie przeznaczona na zagospodarowanie zielenią po stronie zewnętrznej. Podniesione zostaną standardy projektowanych nasadzeń – obwód drzew będzie wynosić 20–24 cm, lub więcej, w miarę możliwości. Zastosowane zostaną gatunki dobrze radzące sobie w warunkach miejskich. Ponadto propozycja projektanta pozwala na wykonanie nasadzeń drzewa w dwóch płaszczyznach, co spowoduje, że bilans zieleni się nie zmieni a jej jakość znacznie wzrośnie. Pozostawiona zostanie rezerwa pozwalająca na wprowadzenie w razie potrzeby ekranów akustycznych."

Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski