Kraków. Konsekracja dziewic w katedrze na Wawelu. Już ponad 50 kobiet w diecezji ślubowało czystość do końca życia 12.12.2020

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W całej Polsce jest obecnie prawie 340 dziewic konsekrowanych, z tego najwięcej - teraz już 53 - w Archidiecezji Krakowskiej. Właśnie dołączyła do tego grona pani Sylwia Adam Wojnar
Kolejna kobieta z Archidiecezji Krakowskiej odpowiedziała twierdząco na pytanie biskupa: „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?”. W katedrze wawelskiej we wtorek, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dołączyła ona do - liczącego dotąd 52 osoby - grona dziewic konsekrowanych w naszej diecezji. Liturgii przewodniczył bp Janusz Mastalski, pomocniczy biskup Archidiecezji Krakowskiej.

Kraków. Konsekracja dziewic w katedrze na Wawelu

We wtorek (8 grudnia) nową dziewicą konsekrowaną z Archidiecezji Krakowskiej została pani Sylwia, na co dzień pracująca w żłobku. W całej Polsce jest obecnie prawie 340 dziewic konsekrowanych, z tego najwięcej - teraz już 53 - właśnie w Archidiecezji Krakowskiej.

Panie, które decydują się na tę indywidualną formę życia konsekrowanego, składają jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości. Robią to, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. "W ten sposób, łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszają zbawienie świata" - czytamy we wskazówkach dotyczących dziewic konsekrowanych.

Konsekracja: zobowiązanie do życia w czystości

Do konsekracji można dopuszczać dziewice, które ukończyły 25 rok życia, nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii - przez swój wiek, roztropność i obyczaje - dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.

Pośród dziewic konsekrowanych są m.in. katechetki, nauczycielki, pracowniczki służby zdrowia czy kobiety prowadzące własne firmy. Po złożeniu ślubu każda z kobiet otrzymuje obrączkę, a także księgę Liturgii Godzin (Brewiarz).

Rok temu na Wawelu, również w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czystość aż do śmierci ślubowało osiem pań.

Warto wspomnieć, że już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice według uroczystego rytu, przez który stawały się one osobami konsekrowanymi. Dziewice w tamtym czasie mieszkały ze swoimi rodzinami albo we własnych domach. W swojej posłudze były do dyspozycji Kościoła, przede wszystkim przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia.

Konsekracja dziewic w kościele katolickim

Wraz z rozwojem życia monastycznego Kościół powiązał to powołanie z uroczystą profesją trzech rad ewangelicznych, życiem we wspólnocie, w posłuszeństwie przełożonemu i wspólną regułą. Na mocy dekretów Soboru Laterańskiego II (1139 r.) zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie.

Sobór Watykański II podjął na nowo temat konsekracji dziewic żyjących w świecie. Od Soboru Watykańskiego II stan dziewic odradza się w wielu Kościołach lokalnych. Odnowiony obrzęd konsekracji dziewic, zaaprobowany przez papieża Pawła VI, wszedł w życie 6 stycznia 1971 roku.

Obok konsekrowanych dziewic są też w Kościele katolickim - i również można do ich grona dołączyć - konsekrowane wdowy, a także wdowcy.

Oto dziewice konsekrowane. Życie w czystości jest dla nich n...

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jotgie

Mi to nie trafia do przekonania. Podstawowym celem kościoła jest rodzina i posiadanie dzieci. Dziwi mnie taka ceremonia, która równocześnie przeczy innym celom (ideą) kościoła!

R
ReadMore

:) Co grozi takiej dziewicy za złamanie ślubów? Tak tylko pytam, bo chciałbym wiedzieć jaką mają motywację.

g
gfryt

Po co takie klerykalne bzdury ta gazeta wypisuje. Przygotowuje sie na zmianę właściciela? Tym powinni się zająć psychiatrzy i lekarze a nie gazeta codzienna.

G
Gość
10 grudnia, 18:21, Gość:

Kazde stworzenie zyje po zeby sie rozmnarzac. Nic innego.

Tak, ale przez samo ż.

G
Gość

Skoro planuje się oblożyć malżeństwa bezdzietne większym podatkiem to te panie powinny także taki płacić. Ich postawa jest antyobywatelska to cios we wskaźniki demograficzne.

G
Gość

Średniowiecze wraca

G
Gość

Kazde stworzenie zyje po zeby sie rozmnarzac. Nic innego.

G
Gość
10 grudnia, 17:00, Gość:

Piękne to jest i się nie wy śmiewajcie! Gdy by tak więcej kobiet tak robiło to by dawały większy przekład jak żyć trzeba.

Zgadzam się, w dodatku taki piękny akt może być proekologiczny. Gdyby wszystkie kobiety tak zrobiły mielibyśmy załatwioną sprawę klimatu raz na zawsze :-)

B
Baba do tańca nie różańca
10 grudnia, 13:10, Gość:

I tyle luda patrzy na ten cyrk :)

10 grudnia, 13:10, Gość:

I nie wierzy, że w XXI wieku mamy takie cuda. Neosredniowiecze. Toż to szooóoook:-)

G
Gość

Piękne to jest i się nie wy śmiewajcie! Gdy by tak więcej kobiet tak robiło to by dawały większy przekład jak żyć trzeba.

F
Fotokreator

Hmm,... a może w tym przypadku motywem do podjęcia takiej decyzji jest chęć (nieodparta), posiadania obrączki? Taka desperacja?

S
Smutne

Biedne :( Dały sobie wmówić, że kawałek błony definiuje to, jakimi są ludźmi...

G
Gość

chyba o. Rydzyk ?

G
Gość

chyba o. Rydzyk?

G
Gość
10 grudnia, 00:18, Katolik:

Dla mnie to wątpliwe, z wielu powodów:

1. Należy się zastanowić nad powodami decyzji. TO NIE JEST ZAKON! To jest... właśnie: co to jest? Czemu ma służyć? Jaką ideę wspierać?

2. Kandydatki przeszły badania psychiatryczne. To dobrze. Ale czy te badania były wystarczająco dogłębne?

3. Otoczenie społeczne. O ile zakonnice nie budzą takich emocji, o tyle tego typu dziewice są przedmiotem kpin. Jeżeli te kobiety chcą być dziewicami, to przecież nikt im tego nie broni, ale po co angażować w to autorytet Kościoła?

4. Równouprawnienie. Sam fakt, że mamy dziewice, a nie mamy prawiczków pokazuje, że coś tu nie tak. Dla przypomnienia: są zakony męskie i żeńskie.

A poza tym gdzie dbalość o wskaźniki demograficzne Polski? Bardzo niepatriotyczna postawa.

Dodaj ogłoszenie