Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków marnuje zbyt dużo deszczówki. Co można zrobić, by temu zaradzić?

Pog
Podczas intensywnych opadów wychodzą skutki braku odpowiednie retencji
Podczas intensywnych opadów wychodzą skutki braku odpowiednie retencji Fort: Adam Wojnar/Polska Press
Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca, uważa, że miasto marnuje ogromne ilości deszczówki. Dlatego potrzebna jest kompleksowa polityka wodna.

W Krakowie tylko nieliczne budynki wyposażone są w zbiorniki, które gromadziłyby deszczówkę. Na większości nowych osiedli próżno jest szukać rozwiązań służących retencji opadów. - Miasto musi się przygotować do zmian klimatycznych, których negatywne konsekwencje potęguje mała powierzchnia terenów zielonych. Inaczej naprzemiennie będziemy musieli zmagać się ze skutkami suszy i powodziami - uważa Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca.

Jego zdaniem w każdym gminnym obiekcie powinny zostać zamontowane zbiorniki na deszczówkę. Uważa także, że trzeba rozważyć również możliwość wprowadzenia obowiązku montowania instalacji w nowych budynkach wielorodzinnych.

Program małej retencji jest mało znany

Co ciekawe, w Krakowie od kilku lat prowadzony jest program małej retencji. Właściciele nieruchomości mogą uzyskać dofinansowanie na instalację zbiorników, które będą gromadzić deszczówkę spływającą z rynien. Samorząd pokrywana połowę kosztów prac. Dotacja może wynieść maksymalnie 5 tys. zł. Problem w tym, że mało kto z tego korzysta. Systemy instaluje się tylko w kilkudziesięciu budynkach rocznie. W większości wypadków są to domki jednorodzinne.

- Program pozwala zbierać doświadczenia i promować małą retencję. Jednak należy go traktować tylko jako swoisty pilotaż. Jeżeli efekty mają być widoczne w skali całego miasta, to trzeba rozszerzyć działania - przekonuje radny.

Oprócz instalacji zbiorników na budynkach gminnych, radny postuluje, aby o retencji pomyśleć przy okazji budowy nowych dróg lub przebudowy istniejących arterii, np. w postaci specjalnych zbiorników pod jezdnią.

Zadanie dla KEGW?

Opady staje się coraz bardziej nieregularne. A jak już deszcz się pojawi to często w krótkim czasie spada dużo wody. Gwałtowność zjawisk i zaburzenie naturalnych cyklów jest efektem zmian klimatycznych. Negatywne konsekwencje potęguje coraz większe zabetonowanie miasta i zmniejsza się powierzchni trenów zielonych, które w naturalny sposób akumulują wodę.

- Jeżeli nie zaczniemy racjonalnie gospodarować wodą, będziemy musieli na przemiennie zmagać się ze sutkami suszy i podtopieniami. Trudne czasy wymagają zdecydowanych działań - przekonuje Kwarciak.

Pomysłami opisanymi przez radnego powinna się zająć nowa jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, która została powołana przed wakacjami. Ma się ona zająć szeroko rozumianymi kwestiami związanymi m.in. z retencją wody, energią i klimatem.

Swoje pomysły i uwagi radny Kwarciak przesłał do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków marnuje zbyt dużo deszczówki. Co można zrobić, by temu zaradzić? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski