Kraków. Miasto odda spółce teren Wesołej i powstanie tam parking? Radni są przeciwni

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały dotyczący przekazania terenów Wesołej gminnej spółce Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Część radnych ma duże wątpliwości i przekonuje, że nie będzie to odpowiednie rozwiązanie. Adam Wojnar
Spore kontrowersje wśród krakowskich radnych wywołała propozycja prezydenta miasta, aby teren Wesołej wraz z budynkami odkupionymi od Szpitala Uniwersyteckiego przekazać gminnej spółce Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Przeciwni temu są m.in. radni PiS. Wytykają, że znacznie ograniczy to społeczną kontrolę nad tym atrakcyjnym terenem w samym sercu miasta. Pomysłu broni Jan Pamuła, prezes spółki ARMK.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

-

Oddanie Wesołej ARMK to przekazanie majątku w ciemno, kupowanie kota w worku

- uważa Michał Drewnicki (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Radni PiS wystosowali swoje stanowisko dotyczące planu przekazania terenów Wesołej do spółki ARMK. Zaznaczyli w nim, że w przypadku takiego rozwiązania Rada Miasta straci bezpośrednią kontrolę nad pozyskanymi nieruchomościami, a ich ewentualna sprzedaż czy dłuższa dzierżawa będą możliwe bez zgody radnych, a więc bez pośredniej zgody mieszkańców, których radni reprezentują.

Kraków. Samochody wracają na ulicę Krakowską. Kierowców czek...

Podobnie uważa też radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców. - Jestem i będę przeciwny oddawaniu pełni władzy nad zakupionymi terenami w rejonie Wesołej spółce miejskiej. De facto oznacza to brak kontroli Rady Miasta nad przyszłością tych niezwykle ważnych terenów - komentuje radny Maślona.

Inne podejście do tematu ma radny Grzegorz Stawowy (PO). Jego zdaniem wniesienie nieruchomości Wesołej do ARM pozwoli gminie zdjąć z budżetu miasta koszty związane z utrzymaniem znajdujących się tam obiektów oraz wszystkich planowanych tam inwestycji. - To w okresie pandemii i związanej z nią kryzysu jest zasadne - przekonuje radny Stawowy. - W projekcie uchwały można zastrzec, że na sprzedaż działek czy ich dzierżawę na okres powyżej 3 lat musi być zgoda Rady Miasta - dodaje.

Radni: "Zagospodarowanie Wesołej powinno być przejrzyste"

Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie przekazania terenu Wesołej aportem do ARMK (czyli przekazania tej nieruchomości na własność Agencji). I to jest punkt zapalny dyskusji.

Radni PiS zwracają uwagę, że spółka z definicji i zapisów ustawy jest nastawiona na zysk, a więc nacisk położony jest na zarobek, a nie cele społeczne.

- Według aktu założycielskiego - o który to dokument poprosiłem w interpelacji - czyli podstawowy dokument dla takiej spółki, który określa przedmiot działalności, ta spółka jest normalną spółką na zasadach kodeksu spółek handlowych. Ten dokument nic nie mówi, że spółka jest non for profit, co oznaczałoby jej misyjność w sprawach społecznych, obywatelskich - zaznacza radny Drewnicki. - Zagospodarowanie terenów Wesołej powinno być w pełni przejrzyste i pod dużą kontrolą społeczną, a nie odbywać się w cieniu, a tak będzie zapewnione tylko wtedy, gdy miasto będzie właścicielem nieruchomości, tak jak w tej chwili - dodaje.

W ARMK nie mają takich obaw. - Miasto nie sprzedaje tych obiektów komuś obcemu, tylko powołuje specjalny podmiot, który dysponuje tą przestrzenią i zagospodarowuje zgodnie z koncepcją strategiczną rozwoju Krakowa. Spółka zresztą została po to powołana, żeby zagospodarować nie tylko Wesołą. Od Wesołej rozpoczęliśmy, bo szpital sukcesywnie przekazuje miastu kolejne obiekty do 2023 roku. Spółka zajmuje się zagospodarowaniem tego terenu zgodnie z sugestiami miasta i mieszkańców - tłumaczy w odpowiedzi na burzę, jaka się rozpętała prezes zarządu ARMK Jan Pamuła.

Zysk to jeden z celów ARMK

Miasto jest właścicielem 100 procent akcji spółki ARMK. Jednym z celów Agencji jest zysk, ale prezes Pamuła zaznacza, że pieniądze, które wpłyną do spółki, wpłyną również do miasta. - Zysk to jeden z celów, ale nie jedyny i nie pierwszoplanowy – mówi Jan Pamuła i przytacza przykład Biblioteki Kraków, która znajdzie się w obiektach Wesołej przy ul. Kopernika. - Biblioteka nie będzie przynosić zysku - wskazuje.

Kraków. Konstrukcja estakady kolejowej przy ul. Blich jest j...

Prezes ARMK podkreśla, że szybciej i efektywniej zagospodaruje tereny Wesołej specjalnie powołany do tego podmiot niż urząd.
- Każda spółka samorządowa, która działa w mieście - i nie tylko w naszym mieście - ma jakiś aport, ma jakiś majątek gminy, który dostaje i którym zarządza - mówi prezes Pamuła. Jak tłumaczy, mając nieruchomość na własność spółka może prowadzić działalność gospodarczą, może rozliczać i starać się o zwrot podatku VAT - czego nie może zrobić urząd miasta. Przekonuje, że przy tego rodzaju majątku jak teren Wesołej oznacza to miliony, które miasto by straciło.

Prezes odrzuca też stawiany zarzut, że gdy Wesoła - w sumie sześć działek o łącznej powierzchni ponad 9 ha - zostanie przekazana spółce, to rada miasta będzie miała mniejszą kontrolę nad inwestycjami na tym terenie. - Kontroluje pan prezydent i jego służby, wyznaczony do tego wydział. A z kolei kontrolę nad prezydentem sprawuje na bieżąco rada miasta, po to jest powołana, żeby pilnować interesu społeczności - mówi Pamuła.

Prezes dodaje, że np. jeśli chodzi o ewentualną sprzedaż jakiegoś obiektu z terenu Wesołej, musiałaby być akceptowana przez prezydenta, sprawa trafiłaby też na komisje rady miasta.

Koncepcja Rynku Galicyjskiego i podziemnego parkingu na tysiąc aut

Do zagospodarowania na terenie Wesołej będzie 12 budynków (pozostałych sześć, w bardzo złym stanie, jest wyburzanych). Możliwe, że budynki od strony ul. Kopernika zajmą instytucje miasta, opuszczając budynki, które teraz urząd wynajmuje na swoje siedziby. Na pewno znajdzie się tam Biblioteka Kraków. Pośród pomysłów na ten teren jest m.in. przywrócenie historycznego placu - Rynku Galicyjskiego, który mógłby być miejscem spotkań. Jest też koncepcja budowy podziemnego parkingu na 1000 aut, trzypoziomowego.

Prezes ARMK podkreśla, że Agencja ma wiele propozycji, ale czeka na miejscowy plan zagospodarowania dla Wesołej, który wskaże, w którym miejscu jaka działalność może być prowadzona, jakie może być zagospodarowanie. Przyjęcie planu jest spodziewane na wiosnę przyszłego roku. Dopiero wtedy miałaby zostać przez ARMK przedstawiona całościowa koncepcja zagospodarowania poszpitalnych terenów.

W związku z zagospodarowaniem obszaru Wesołej w dniach od 26 listopada 2020 r. do 19 lutego 2021 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Miasto odda spółce teren Wesołej i powstanie tam parking? Radni są przeciwni - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Dlaczego parking na 1000 aut a nie na 100 czy 200? Aut w Krakowie jest za dużo, więc czas, by ludzie się ich pozbywali.

Dodaj ogłoszenie