Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację przez smog. Mimo to, niektórzy mieszkańcy kasowali bilety

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Kraków wprowadził kolejny raz dzień darmowej komunikacji miejskiej. Miało to miejsce 11 stycznia i wywołane to było dużym smogiem duszącym miasto. Jak nakazuje zwyczaj, w tym dniu kasowniki w pojazdach są zablokowane. Niestety, okazuje się że nie we wszystkich pojazdach MPK tak było, w związku z czym część mieszkańców skasowała bilety. Zapytaliśmy MPK, co się stało. Odpowiedź zaskakuje.

Jak informuje nas Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK, natychmiast po otrzymaniu widomości z Centrum Zarządzania Kryzysowego o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji przewoźnik podejmuje działania, aby poinformować o tym pasażerów (komunikaty są zamieszczane na ekranach znajdujących w tramwajach i autobusach, na tablicach informacji pasażerskiej na przystankach oraz na stronie internetowej i portalach społecznościowych).

Jednocześnie jest wydawana dyspozycja do wszystkich zajezdni o zablokowaniu kasowników w pojazdach.

-11 stycznia 2024 roku MPK S.A. w Krakowie otrzymało informację z Centrum Zarządzania Kryzysowego o bezpłatnej komunikacji miejskiej o godzinie 4.20 rano. O tej porze część tramwajów i autobusów znajdowała się już poza zajezdnią, na linii i przewoziła pasażerów. Wiązało się to z koniecznością ręcznego blokowania kasowników w tych pojazdach przez pracowników MPK, którzy musieli przyjechać do takich pojazdów i podjąć odpowiednie działania celem zablokowania urządzeń. Stąd mogło się zdarzyć, że część pojazdów tego dnia w godzinach porannych mogła nie mieć jeszcze zablokowanych kasowników - tłumaczy Gancarczyk

Jak dodaje, MPK podjęło już działania, aby w przyszłości ta blokada kasowników mogła odbywać się szybciej nawet w takich przypadkach, gdy wiadomość z CZK o bezpłatnej komunikacji trafi do MPK zbyt późno i pojazdy wyjadą już z zajezdni.

Dopuszczalna norma dobowego stężenia pyłu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3).11 stycznia w Krakowie przekroczenie średniej ze wszystkich stacji pomiarowych na terenie miasta na godz. 3 wynosiło powyżej 150 µg/m3.

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski