Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: miasto-azyl dla literackich uchodźców politycznych

Łukasz Gazur
Lawon Barszczeuski
Lawon Barszczeuski FOT. WIKIMEDIA/M.KUBIK
Literatura. Lawon Barszczeuski, pisarz, poeta, tłumacz i działacz praw człowieka z Białorusi, został tegorocznym stypendystą Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN.

Białoruski pisarz, poeta, tłumacz i działacz praw człowieka – w wyniku protestów przeciw polityce prorosyjskiej, w których uczestniczył – został w latach 1996-99 wykluczony z parlamentu.

Od roku 1990 pełnił funkcję deputowanego Rady Najwyższej Republiki Białorusi XII kadencji. Pomimo politycznej dyskryminacji nadal angażował się politycznie i występował w sprawach Białorusi na forum międzynarodowym.

Tłumaczył m.in. Johanna Wolfganga Goethego, Bertolda Brechta, Franza Kafkę, Stanisława Wyspiańskiego, Brunona Schulza, Czesława Miłosza czy Sławomira Mrożka. W latach 2003-2005 pełnił funkcję przewodniczącego białoruskiego Pen Clubu.

– Problem walki o wolność słowa i tworzenia jest wciąż bardzo aktualny i cały czas jest potrzeba, aby bronić zarówno literackiej niezależności, jak i samych pisarzy. Sieć ICORN tym razem zaoferowała schronienie znakomitemu białoruskiemu humaniście i działaczowi praw człowieka – mówi Izabela Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Międzynarodowa Sieć Miast Uchodźstwa ICORN (International Cities of Refuge Network), istniejąca od 2005 roku, oferuje azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu swego światopoglądu są prześladowani we własnej ojczyźnie.

Warto przypomnieć, że jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie, którego książka „Szatańskie wersety” wywołała protesty w świecie islamskim i nałożenie na autora przez ajatollaha Chomeiniego fatwy – wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.

Kraków należy do organizacji od 2011 roku. Został przyjęty do niej jako pierwsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Program stypendiów dla „literackich uciekinierów” pod Wawelem realizuje Willa Decjusza we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Urzędem Miasta.

Dotychczas w ramach programu stypendialnego w Krakowie gościło troje pisarzy: Maria Amelie – właściwe nazwisko Madina Salamowa (Osetia Północna, dziś w Norwegii), Kareem Amer (Egipt, dziś w Szwecji) oraz Mostafa Zamani Nia (Iran).

Szefowa Stowarzyszenia Willi Decjusza Danuta Glondys jest jednocześnie członkiem zarządu Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski