Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcom podoba się park nad torami, ale nie komercja [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
I Nagroda. Wizualizacja: Ton Venhoeven c.s. Architekten B.V. Poprzednie Następne
W konkursie na zagospodarowanie nowej przestrzeni w centrum między Kazimierzem i Grzegórzkami wygrał pomysł plant nad estakadami. Mieszkańcom spodobał się ten pomysł, ale mają zastrzeżenia co do wprowadzania usług i gastronomii pod estakady.

- Będzie jak w Nowym Jorku - tak reagują mieszkańcy na zwycięski projekt na zagospodarowanie terenów pod przyszłymi estakadami kolejowymi między ul. Kopernika i Miodową. W konkursie wygrała praca holenderskiego biura Ton Venhoeven c.s. Architekten B.V. Projektanci zaproponowali nie tylko wykorzystanie przestrzeni pod estakadami, ale także stworzenie parku... nad torami kolejowymi. Stąd nawiązanie w komentarzach do Nowego Jorku, bowiem tam jest High Line, park, który powstał na opuszczonej estakadzie.

W Krakowie estakady w centrum są budowane i do 2020 r. między ul. Kopernika i Miodowej zastąpią nasypy kolejowe. Dzięki inwestycji powstanie dodatkowa para torów dla kolei aglomeracyjnej. To nad nimi zwycięzcy konkursu zaproponowali linearny park publiczny inspirowany plantami Krakowskimi i Dietlowskimi.

- Ze względu na swoją wysokość jest on najlepszym miejscem do podziwiania unikalnej panoramy Krakowa - podkreślają autorzy projektu. Do parku wyznaczyli trzy główne wejścia: Przy bulwarach wiślanych i Hali Targowej park schodzi łagodnie do poziomu ulicy, przy placu Jana Nowaka Jeziorańskego funkcję wejścia pełni zabytkowy budynek dworca.

Warstwa środkowa to tunel kolejowy na estakadach. Autorzy projektu przekonują, że dzięki temu rozwiązaniu linia kolejowa będzie bardziej wydajna, a panorama miasta w tym rejonie nie będzie zakłócona. Trasa przejazdu pociągu schowana w tunelu ma też sprawić, że nie będzie obaw o hałas. Linię kolejową od sąsiedniej zabudowy mają izolować ściany pokryte zielenią.

Wyróżniona I nagrodą praca pod estakadami wprowadza natomiast funkcje miastotwórcze: lokale usługowe, sklepy, miejsca sportu i rekreacji, spotkań mieszkańców.

- Zwycięski projekt jest odważny, innowacyjny. Ważne, że autorzy wszystkich wyróżnionych koncepcji w swoich pracach zarezerwowali wiele miejsca na zieleń - komentuje Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia „Zielone Grzegórzki”.

Wśród mieszkańców Grzegórzek kontrowersje wzbudza jednak planowanie usług pod estakadami. - Podczas konsultacji stanowczo sprzeciwialiśmy się temu, aby była tam komercja. Nie chcemy knajp, sklepów i hałasu obok okien kamienic. Jest moda na wyrzucanie zieleni na dachy. Niech tory zadaszy park, ale zieleń przede wszystkim powinna być pod estakadami - mówi Barbara Bełkowska-Kosycarz.

Zwycięzcy konkursu zaproponowali też ciekawe rozwiązania dotyczące połączenia - poprzez górną platformę - przystanku Grzegórzki (powstanie w ramach inwestycji kolejowej) z lodowiskiem Cracovii. Dzięki temu rozwiązaniu z przystanku można byłoby przejść na górny taras przed lodowiskiem, a z niego dalej się przedostać na dach nad halą lodową (mogłyby tam powstać np. korty tenisowe).

W innych pracach pod estakadami można dostrzec wiele zieleni, propozycje różnych funkcji usługowych, a także stworzenie górnego poziomu nad placem targowym przy Hali Targowej. Są też pomysły utworzenia alejek z zielenią obok estakad.

Co dalej ze zwycięskim projektem? I nagroda nie oznacza, że koncepcja będzie realizowana przez miasto. - To wstęp do dyskusji na temat zagospodarowania nowej miejskiej przestrzeni - wyjaśnia wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Zapowiada, że teraz czas na skonsultowanie nagrodzonych projektów z mieszkańcami.

Wyniki konkursu:

I Nagroda (55 tys. zł)

Ton Venhoeven c.s. Architekten B.V. , Holandia
skład zespołu:
Ewald Anthonie Jan Venhoeven
Jos_Willem van Oorschot
Piotr Maciej Gierek
Maria ángeles Reinares san MarUn
Grzegorz Baliński
Artur Ganczarek

II Nagroda (45 tys. zł)

NM architekci Zuzanna Szpocińska, Warszawa
Nm architekci Tomasz Marciniewicz, Warszawa
Krzysztof Kamienobrodzki, Warszawa
Jerzy Grochulski, Warszawa
architektura krajobrazu: Grzegorz Rejniak, Warszawa

III Nagroda (35 tys. zł)

Uczestnik konkursu:
Miastopracownia Dominika Wilczyńska, Kraków
skład zespołu:
Dominika Wilczyńska
Barbara Nawrocka
Aleksandra Gryc
Ewa Szymczyk
Dorota Włodarczyk
Jacek Nawrocki

Wyróżnienie (20 tys. zł)

Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE, Kraków
skład zespołu:
Bartosz Dendura
Ewelina Galas
Martyna Mądry
Aleksandra Plewnik
Katarzyna Przybyło
Magdalena Pieszczoch
Katarzyna Elwart

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski