MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy narzekają na program Mieszkanie Plus. Sprawa trafi do Sejmu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wrzesień 2020 - budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej
Wrzesień 2020 - budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej Andrzej Banaś
Krakowscy radni poparli rezolucję klubu Kraków dla Mieszkańców dot. podjęcia działań celem poprawy sytuacji krakowian korzystających z programu Mieszkanie Plus. Lokatorzy narzekali oni m.in. na wysokość ponoszonych opłat czy usterki w mieszkaniach. Mimo interwencji radnych, nie wszystkie problemy udało się rozwiązać - stąd apel do posłów i senatorów.

Jak możemy przeczytać w dokumencie, Rada Miasta Krakowa z dużym uznaniem przyjęła fakt realizacji na terenie Gminy Miejskiej Kraków osiedla mieszkaniowego w ramach programu Mieszkanie Plus, gdyż odpowiadał on na żywotne potrzeby społeczeństwa. Wsparcie Polek i Polaków, którzy marzyli o własnym mieszkaniu, w postaci wdrażanego modelu budownictwa społecznego budziło nadzieję na istotną zmianę w polityce mieszkaniowej państwa.

Na terenie Krakowa oddano z tego tytułu 481 lokali przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, do których od września 2022 r. stopniowo zaczęły się wprowadzać rodziny, inwestując znaczne środki finansowe w wyposażenie mieszkań w składniki ruchome.

Pierwsze problemy

Rok temu Rada Miasta apelowała o weryfikację ze stronu PFR Nieruchomości kwestii związanych z wysokością opłat ponoszonych przez najemców, usunięciem licznych usterek, które pojawiły się w wielu mieszkaniach, a także brakiem deklaracji w zakresie opcji Dojścia Do Własności.

Jak piszą radni, nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, a ponadto, biorąc pod uwagę docierające do nich ponownie liczne głosy dotyczące kolejnych wątpliwości, które powstały w wyniku realizacji umów najmu przez podmioty związane z PFR Nieruchomości S.A., apelują oni o:

  • zapewnienie kontynuacji umów dzierżawy lokali mieszkalnych na warunkach nie gorszych niż dotychczasowe (pierwsze umowy wygasają w sierpniu 2024 r.),
  • przedstawienie w sposób transparenty i zgodny ze składanymi 2 lata temu deklaracjami konkretnych ofert dla osób zainteresowanych opcją Dojścia Do Własności,
  • nowelizację ustawy o pomocy Państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe celem włączenia wykluczonych z przepisów ustawy beneficjentów programu Mieszkanie Plus w Krakowie

20 marca na Sesji Rady Miasta Krakowa rezolucja została poparta. Wcześniej głos jednak zabrali mieszkańcy.

- Minister Adam Bodnar, skierował kiedyś do ministra infrastruktury pismo, w którym określił, że przepisy najmu instytucjonalnego są niezgodne z Konstytucją. Proszę sobie wyobrazić fakt, że w tej chwili matka z pięciorgiem dzieci jeśli nie zapłaci czynszu w określonym terminie zostanie eksmitowana bez prawa do lokum zastępczego. Tak samo może się stać z matką dziecka niepełnosprawnego. Najem instytucjonalny jest tylko ochroną interesu Funduszu Inwestycyjnego. Tutaj zostały złamane fundamentalne zasady budownictwa społecznego, gdzie nie ma żadnej kontroli władz samorządowych nad programem, co było zapisane w założeniach programu - zwracał uwagę Wojciech Marek, ze Stowarzyszenia Mieszkania Plus w Krakowie

Inna mieszkanka Krakowa, pani Anna mówiła, że mieszkańcy podpisują umowy najmu na 2 lata i nie mają gwarancji, że po upłynięciu tego czasu nie stracą dachu nad głową.

- Kolejnym problemem jest obiecywana kwestia dojścia do własności. Miało to być w ciągu dwóch lat wytłumaczone mieszkańcom, a tak się nie stało. Co gorsza z zapowiedzi PFR wynika, że jeśli warunki zostaną przedstawione to będą niekorzystne. Mieszkańcy dalej będą płacić czynsz najmu, a oprócz tego będą tak jakby płacić ratę i tym samym podwójnie za lokum. Oczywiście, istnieje opcja opuszczenia lokalu jeśli coś nam nie pasuje. Ale jak to zrobić, kiedy ludzie przyszli tu mieszkać na stałe, bo tak im mówiono, zainwestowali w te mieszkania i teraz po dwóch latach co? Mają to zabrać i wyjść? - pytała.

"Mając na uwadze powyższe, Rada Miasta Krakowa apeluje do Rządu, Sejmu i Senatu RP, a przede wszystkim spółki PFR Nieruchomości o wprowadzenie skutecznych rozwiązań prawno-finansowych, które pozwolą jak najszybciej rozwiązać problemy, które rodzi realizacja programu Mieszkanie Plus. Zasadnym wydaje się zabezpieczenie odpowiednich środków w polityce finansowej państwa, gdyż problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Krakowa, dotykają również pozostałych lokalizacji inwestycji realizowanych w ramach programu na terenie całej Polski" - podsumowują radni w rezolucji.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Mieszkańcy narzekają na program Mieszkanie Plus. Sprawa trafi do Sejmu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski