Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków mój dom. Możesz wpłynąć na zmianę oblicza swojego miasta

MAŁGORZATA MROWIEC
Zakończyliśmy drugi etap głosowania w plebiscycie „Kraków Mój Dom”. Poniżej wyniki głosowania Czytelników. Ostateczne wyniki zgodnie z regulaminem zostaną zatwierdzone przez Kapitułę Konkursu. Uroczysta gala odbędzie się 27 czerwca br., a wyniki opublikowane w „Dzienniku Polskim” 28 czerwca.

KRAKÓW MÓJ DOM [PLEBISCYT] - kategorie i obiekty

Kraków Mój Dom [architektura mieszkaniowa] >>

Kraków Mój Dom [architektura użyteczności publicznej] >>

Kraków Mój Dom [architektura przestrzeni publicznej] >>

Kraków Mój Dom [rewaloryzacja] >>

Jak przekonują znawcy, jakość architektury i przestrzeni publicznej przekłada się na jakość naszego życia. Dlatego piękne obiekty, wyróżniające się na tle innych, harmonijne, starannie wykonane i doskonale wpisane w otoczenie – warto odpowiednio docenić i prezentować je jako dobre przykłady.

Naszych Czytelników zachęcaliśmy, aby rozejrzeli się wokół i poszukali nowo powstałych budynków, które zachwycają, nowej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej, jak też zabytków, które dzięki zabiegom konserwatorów wróciły do świetności czy zyskały nowe życie. Apelowaliśmy, by krakowianie dzielili się swoimi opiniami, by zgłaszali swoich kandydatów w konkursie „Kraków mój dom”.

Bo również przez ten konkurs każdy z nas, mieszkańców, może wpływać na to, jak Kraków będzie się zmieniał. A przecież powinno nam zależeć na tym, aby miasto, w którym mieszkamy, stawało się coraz piękniejsze i by coraz wygodniej się tutaj żyło.

Zgłoszenia do konkursu miały dotyczyć obiektów z terenu Krakowa, oddanych do użytku między 1 marca 2013 r. a 31 marca br. Czytelnicy odpowiedzieli na nasz apel, przysłali swoje propozycje. Tym kandydaturom przyjrzała się kapituła konkursu, w której skład weszły wybitne osobowości związane z Krakowem, architekturą i urbanistyką. Kapituła spośród zgłoszeń wybrała po kilka nominowanych obiektów w poszczególnych kategoriach. Te kategorie to:

ARCHITEKTURA MIESZKANIOWA – budynki wielorodzinne (spółdzielcze i deweloperskie), domy jednorodzinne, domy w zabudowie szeregowej, tarasowej, bliźniaczej

ARCHITEKTURA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ – obiekty handlowe, biurowe, sportowe, hotele, banki, obiekty kultury (kina, muzea, sale koncertowe), budynki wyższych uczelni, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, sądy itp.

ARCHITEKTURA PRZESTRZENI PUBLICZNEJ – obiekty publiczne powszechnie dostępne, takie jak place wraz z ich wyposażeniem (fontanny, pomniki itp.), skwery, parki, a także: ulice, skrzyżowania, wiadukty, mosty i kładki, targowiska, giełdy, parkingi

REWALORYZACJA – odnowione zabytkowe obiekty lub ich zespoły oraz zdegradowane dotąd obszary (na przykład blokowiska czy dzielnice poprzemysłowe), które zostały poddane rewitalizacji.

Laureaci otrzymają pamiątkowe tablice, które będą mogły zostać umieszczone na nagrodzonych obiektach. Przyznane zostaną cztery nagrody, odpowiednio dla każdego zwycięzcy – laureata w danej kategorii. Kapituła konkursu może też przyznać dodatkową nagrodę.

KAPITUŁA

PROF. WITOLD CĘCKIEWICZ
przewodniczący kapituły, architekt, urbanista, członek PAN

ELŻBIETA KOTERBA
zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta

BOHDAN LISOWSKI
prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich

KAZIMIERZ BUJAKOWSKI
prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii

BORYSŁAW CZARAKCZIEW
członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej

JANUSZ SEPIOŁ
senator RP, architekt i historyk sztuki

TOMASZ BOBROWSKI
główny architekt miasta Krakowa

MAŁGORZATA CETERA-BULKA
prezes zarządu Polskapresse Oddział Prasa Krakowska

MAREK KĘSKRAWIEC
redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski