Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowe zbiorniki retencyjne w Nowej Hucie, przy ul. Burzowej i Folwarcznej – jest przetarg na budowę

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Jednostka miejska Klimat–Energia–Gospodarka Wodna ogłosiła przetarg na budowę trzech zbiorników retencyjnych: dwóch przy ul. Burzowej, jednego przy ul. Folwarcznej, a także przebudowę części istniejącego otwartego rowu m.in. na częściowo zamknięty kanał retencyjny. Zbiorniki powstaną w Nowej Hucie, w Grębałowie i Luboczy.

Zbiorniki i kanał retencyjny to urządzenia pozwalające na zmagazynowanie określonej ilości wody i odciążenie miejskiej kanalizacji deszczowej poprzez zatrzymywanie przez jak najdłuższy czas wód opadowych.

Prace przygotowawcze związane ze stworzeniem koncepcji odwodnienia tego terenu oraz projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pozwoleniami trwały blisko dwa lata. Skuteczniejsze gospodarowanie wodami opadowymi oraz zmniejszenie ryzyka powodziowego na tym obszarze będzie możliwe dzięki budowie małego zbiornika przy ul. Burzowej o powierzchni retencyjnej 330 m², budowie dużego zbiornika o powierzchni 2608 m², przebudowie istniejącego koryta rowu o długości całkowitej 406 metrów m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny oraz na budowie nowego zbiornika przy ul. Folwarcznej o powierzchni 1290 m². W sumie ponad 4,5 tys. m² powierzchni retencyjnej.

Ostatni zbiornik usytuowany przy ul. Folwarcznej będzie oddalony od pozostałych o ok. 1 km, a jego zadaniem będzie przechwycenie nadmiaru wód deszczowych spływających od północnej strony osiedla, czyli od strony ul. Kocmyrzowskiej. Dzięki inwestycji nastąpi częściowe odciążenie kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Burzowej, gdzie na przestrzeni lat po intensywnych deszczach pobliskie rowy zamieniały się w rwące strumyki.

Wartość zadań w ramach projektu szacowana jest na około 11 milionów złotych. Prace budowlane mają zakończyć się maksymalnie do 20 miesięcy od daty podpisania umowy.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski