Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków odetchnie, otwarcie rozbudowanej al. 29 Listopada coraz bliżej. Znamy termin oddania drogi do użytkowania

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Przebudowa al. 29 Listopada jest coraz bliższa ukończenia. Trwają ostatnie prace. Plan jest taki, by roboty zostały zakończone w listopadzie. Później będzie potrzeba około miesiąca na obiory. W grudniu kierowcy mają otrzymać gwiazdkowy prezent, bowiem rozbudowaną drogą w całości mają przejechać przed Świętami Bożego Narodzenia.

- Trwają ostatnie prace związane z rozbudową al. 29 Listopada. W najbliższym czasie będą realizowane roboty głównie w obrębie skrzyżowań, tak by nowa trasa miała odpowiednie połączenie z sąsiednimi drogami. Wykonawca wszystkie prace ma zakończyć w listopadzie. Później będzie około miesiąc czasu na obiory, tak by do 21 grudnia uzyskać ostateczne pozwolenie na użytkowanie całości. Jeżeli jednak będzie tylko możliwość, to może wcześniej dojść do udostępnienia odcinków drogi - informuje Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Ostatnie utrudnienia w ruchu i ograniczenia prędkości

Przypomnijmy, że rozbudowa al. 29 Listopada prowadzona jest na odcinku od ul. Woronicza do granicy miasta. Zadanie jest zaawansowane w ponad 70 proc., a spora część infrastruktury została już udostępniona kierowcom.

W związku z pracami przy rozbudowie al. 29 Listopada od 6 października od godzin porannych ma zmienić się tymczasowa organizacja ruchu na odcinku od granicy Krakowa do planowanego wjazdu na powstający parking park&ride Górka Narodowa. Na jezdni wschodniej zostanie wydzielony jeden pas ruchu dla pojazdów poruszających się w kierunku Warszawy. Na jezdni zachodniej zostaną wydzielone dwa pasy ruchu. Po jednym będzie odbywać się ruch w kierunku centrum. Drugi pas ruchu służyć będzie jako tymczasowy dojazd do ul. Belwederczyków oraz do ul. Witkowickiej.

Na ulicach Witkowickiej i Belwederczyków obowiązywać będzie nakaz skrętu w prawo w al. 29 Listopada. Aby pojechać w kierunku Warszawy można będzie skorzystać z zawrotki na wysokości planowanego wjazdu na "P&R Góra Narodowa". Na tej wysokości ruch będzie przełożony na jezdnię wschodnią al. 29 Listopada. Taka organizacja ruchu w tym rejonie al. 29 Listopada będzie obowiązywała do początku listopada. Na całym odcinku wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 40 km/h.

W związku z inwestycją zachodzi też konieczność zajęcia wschodniego pasa ruchu na al. 29 Listopada na odcinku od ul. Siewnej do wiaduktu kolejowego. Z tego powodu od 9 października od godz. 7 wprowadzona będzie korekta tymczasowej organizacji ruchu między ul. Siewną a wiaduktem w rejonie Kuźnicy Kołłątajowskiej. Ruch kołowy i pieszy ma być przeniesiony na stronę zachodnią al. 29 Listopada. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać przez około miesiąc.

Rozbudowa al. 29 Listopada na odcinku 2,6 km

Rozbudowa al. 29 Listopada jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, na podstawie umowy z 2017 roku zawartej z konsorcjum firm STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. i STRABAG Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Roboty w terenie rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Wylotówka na Warszawę jest rozbudowywana na odcinku ok. 2,6 km do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. To także przebudowa skrzyżowań, budowa nowych chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych. W ramach zadania przebudowane zostały już dwa wiadukty kolejowe.

W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami: Węgrzecką, Witkowicką, Belwederczyków, Banacha, ks. Meiera, Kuźnicy Kołłątajowskiej, Siewną, Powstańców, Rybianka, Dobrego Pasterza i Chlebowa, Nad Strugą i Woronicza, a także planowanymi ulicami Iwaszki i Felińskiego oraz linią Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

Nową drogę ozdobi 371 drzew

Po realizacji zadania okolice nowej al. 29 Listopada ozdobi 371 drzew i ok. 17 tysięcy sztuk krzewów. Rośliny zostaną nasadzone na projektowanych zielonych skwerach w rejonie ul. Chlebowej, ul. Rybianka, ul. Felińskiego oraz pasach zieleni wzdłuż al. 29 Listopada w miejscach nie zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W Krakowie przybędą dwa nowe fotoradary.

Gdzie w Krakowie postawią nowe fotoradary? Zdaniem władz mia...

Podstawowym celem realizacji inwestycji jest udrożnienie wyjazdu z Krakowa w kierunku północnym do gmin Michałowice i Zielonki, a także w kierunku Warszawy. Dzięki modernizacji al. 29 Listopada, a także – w perspektywie czasu – połączeniu nowej al. 29 Listopada z realizowanymi i planowanymi do realizacji inwestycjami komunikacyjnymi, m.in. budową północnej obwodnicy, linią tramwajowej do Górki Narodowej, ulicami Iwaszki oraz Felińskiego, wyjazd z Krakowa w kierunku północnym ma być znacznie łatwiejszy i szybszy.

FLESZ - Jakie auta sprzedają się w Polsce najlepiej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski