Kraków. Otworzą ważne skrzyżowanie. Są też inne zmiany w ruchu i remontach

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Od 10 listopada od godzin porannych wprowadzone będą w organizacji ruchu w związku z realizacją kolejnych robót na budowie linii KST do Górki Narodowej. Do ruchu otwarte będzie skrzyżowanie Białoprądnicka – Pleszowska. Inna zmiany dotyczą też ulic 29 Listopada, Rękawka, Pasternik, Królowej Jadwigi.

Pierwsza z zapowiadanych przez wykonawcę zmian dotyczy skrzyżowania ulic Białoprądnicka – Pleszowska. Po jego przebudowie, w ramach której ul. Pleszowska jest przedłużona do nowej ulicy Pachońskiego, zostanie tam przywrócony ruch kołowy. Skrzyżowanie będzie miało cztery wloty. Od 10 listopada od godzin porannych, po przywróceniu ruchu, zmieni się pierwszeństwo: drogą nadrzędną będzie ul. Pleszowska, a wloty ul. Białoprądnickiej będą podporządkowane. Zachodni wlot ul. Białoprądnickiej będzie kończył się ślepo przechodząc w ul. Pigonia. To rozwiązanie docelowe, bowiem między Pachońskiego a Pigonia poprowadzone jest torowisko.

Z kolei po drugiej stronie, wschodnia część ul. Białoprądnickiej również będzie bez przejazdu, gdyż na skrzyżowaniu ul. Górnickiego z ul. Pachońskiego zostanie wprowadzony docelowy układ geometryczny, w którym to skrzyżowanie stanie się trójwlotowe – brak będzie możliwości kontynuowania jazdy w ul. Górnickiego w stronę Dworku Białoprądnickiego. Dojazd do dworku zapewniony będzie od strony ul. Białoprądnickiej.

Zmianie ulegną również trasy kursowania KMK – część autobusów z ul. Mackiewicza wróci na ul. Pleszowską. Szczegółowe informacje na stronie ztp.krakow.pl.

Zmieni się dojazd do kempingu Clepardia, a także do bloków o numerach Pachońskiego 32. Otwarty zostanie za to wjazd na osiedle drogą zlokalizowaną na wysokości Pachońskiego 34.

Przebudowywane będzie również skrzyżowanie ul. Pachońskiego z ul. Białoprądnicką prowadzącą w stronę ul. Pasteura. W związku z czym skrzyżowanie to zostanie zamknięte na okres kilku tygodni. Dojazd będzie możliwy od ulicy Zielińska.

Od 14 listopada od godzin porannych pojawią się natomiast lokalne zwężenia z ręcznym kierowaniem ruchu na ul. nowej Pachońskiego w związku z montażem ekranów akustycznych. Roboty mają być prowadzone poza godzinami szczytów komunikacyjnych.

Rozbudowa al. 29 Listopada: zmiany między ul. Chlebową a ul. Powstańców

Od godz. 7.00 w poniedziałek, 7 listopada, zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu na al. 29 Listopada, na odcinku pomiędzy ul. Chlebową a ul. Powstańców – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

W celu wykonania prac rozbiórkowych i innych prac budowlanych w ciągu al. 29 Listopada zachodzi konieczność zajęcia fragmentu jezdni oraz całej szerokości chodnika. W związku z tym zostanie zawężony pas ruchu do skrętu w prawo w ul. Powstańców. Ruch pieszych zostanie przeniesiony na stronę zachodnią. W rejonie występowania utrudnień zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu do 40 km/h.

Taka sytuacja potrwa do piątku, 16 grudnia.

KST do Górki Narodowej: bez tramwajów do ul. Pielęgniarek

Od 2 do 10 listopada nie będą kursować tramwaje do przystanku „Pielęgniarek” przed skrzyżowaniem Bratysławska – doktora Twardego – Wybickiego. W tym czasie likwidowana będzie tymczasowa przejazdówka tramwajowa przed ul. Bratysławską. ZDMK przeprowadzi też wymianę ok. 75 metrowego odcinka mocno już zużytego torowiska od Pielęgniarek w kierunku centrum miasta. Dla pasażerów uruchomiona będzie tymczasowa komunikacja autobusowa.

Jeszcze w listopadzie ruch tramwajowy zostanie przywrócony do nowej pętli Krowodrza Górka. Jednak zanim to nastąpi konieczne jest przeprowadzenie robót torowych na istniejącym torowisku. Od 2 listopada rozpocznie się rozbiórka tymczasowej przejazdówki dla tramwajów przed ul. Bratysławską. To jednak nie wszystko. Aby uniknąć remontu i wyłączenia ruchu tramwajowego na północ za parę lat, w okresie od 2 do 10 listopada prowadzony będzie remont starego torowiska na ok. 75 metrowym odcinku od przystanku Pielęgniarek w kierunku centrum miasta. Te roboty będą prowadzone na zlecenie ZDMK.

Modernizacja ulicy Rękawka w Podgórzu

W poniedziałek, 7 listopada, drogowcy rozpoczną prace remontowe na ulicy Rękawka w Podgórzu. Odnowiony zostanie odcinek od ul. Parkowej do ul. Limanowskiego.

Wymienione zostaną najbardziej zniszczone fragmenty chodników i krawężników. Nowy asfalt zostanie położony na całym modernizowanym odcinku. W trakcie robót zostaną wprowadzone odcinkowe zwężenia, a także zakazy parkowania.

Koszt modernizacji to ok. 1 mln zł. Prace potrwają do połowy grudnia br.

Remont ul. Pasternik, utrudnienia do połowy listopada

Do 18 listopada potrwa remont ulicy Pasternik – na odcinku od ul. Ojcowskiej do ul. Starego Dębu.

Drogowcy wymienią asfalt na całej tej długości. Tam, gdzie to konieczne, zajmą się też krawężnikami. Dodatkowo wyremontowane zostaną trzy zatoki autobusowe.

Ulica Pasternik oprócz tego, że jest ulicą miejską, jest również drogą krajową nr 7. Z tego powodu remont zostanie zrealizowany przy pomocy rządowej dotacji w wysokości 1,7 mln zł. Pozostałą kwotę, ok. 2,1 mln zł, konieczną do przeprowadzenia remontu, pokryje miasto.

Królowej Jadwigi i Korbutowa

w czwartek, 3 listopada, wykonawca przebudowy ulicy Królowej Jadwigi dokonał odkrywek archeologicznych w postaci ludzkich szczątków, zlokalizowanych w obszarze skrzyżowania ulic Królowej Jadwigi z Korbutowej. Prace zostały wstrzymane.

W ramach swoich obowiązków wykonawca zawiadomił inwestora, czyli ZDMK, właściwe organy administracyjne, w tym służby archeologiczne i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W ramach ustawowych uprawnień nadzoru archeologicznego prace budowlane w tym obszarze zostały wstrzymane ze względu na konieczność dokonania oględzin, zabezpieczenia znaleziska przed zniszczeniem i przeprowadzenia badań archeologicznych na miejscu znaleziska.

Od poniedziałku teren na skrzyżowaniu obu ulic przejmą służby archeologiczne, które prowadzić będą prace w gruncie naturalnym, bo wykonawca usunął już wierzchnie warstwy – asfalt i podbudowę jezdni, aby ułatwić pracę archeologom. Wtedy też będzie można wskazać przypuszczalny obszar prac archeologicznych.

Wykonawca szuka obecnie innych frontów robót, które pozwolą na kontynuowanie przebudowy ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy Robla do Jesionowej.

Dekerta

W czwartek (03.11), w związku z kolejnym etapem przebudowy drogi, zamknięty został przejazd pod wiaduktem kolejowym na ul. Dekerta. Dla samochodów wyznaczone zostały objazdy, a piesi i rowerzyści mogą korzystać z bezpiecznych korytarzy przygotowanych przez wykonawcę.

Remont na al. 3 Maja, zmiany w kursowaniu tramwajów

2 listopada rozpoczęły się prace remontowe na przejeździe przez torowisko na al. 3 Maja. W związku z tym przez ok. dwa tygodnie tramwaje nie będą kursowały do Cichego Kącika. Swoją trasę zmieniła linia nr 6, a linia nr 70 została zlikwidowana.

W ramach robót wymieniony zostanie przejazd przez torowisko na zjeździe m.in. na działkę 208/6 (przed hotelem). Wykonana zostanie też sygnalizacja świetlna. W trakcie prac zamknięta będzie droga wewnętrzna. Dojazd do hotelu będzie możliwy tymczasowym przejazdem. Piesi zostaną skierowani do najbliższego przejścia.
Wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych:

  • nr 2 – nadal jest zawieszona
  • nr 6 – została skierowana na trasę czasowo zmienioną: „Mały Płaszów P+R” – ... – ul. Limanowskiego, ul. Kalwaryjska, ul. Wadowicka – „Łagiewniki”
  • nr 20 – kursuje po dotychczasowej trasie czasowo zmienionej: „Mały Płaszów P+R” – ... – ul. Podwale, ul. Straszewskiego, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki – „Salwator”
  • nr 70 – została zlikwidowana

.

Przegląd remontów w dzielnicach

Dzielnica I – Stare Miasto

Drogowcy rozpoczną remont chodnika na ul. Krowoderskiej. Odnowią odcinek od budynku nr 63A do 67. W czasie prac – lokalne zwężenia, przejście dla pieszych drugą stroną ulicy. Remont potrwa do połowy grudnia, a jego koszt to ok. 125 tys. zł.

Dzielnica IV – Prądnik Biały

Tego samego dnia drogowcy zaplanowali pierwsze prace na ulicach Górnickiego i Białoprądnickiej. Odnowią jezdnię od nowej Pachońskiego do Pleszowskiej oraz chodnik na ul. Górnickiego od Białoprądnickiej do mostku. W trakcie robót – odcinkowe zwężenia, ruch w czasie wymiany nawierzchni jezdni będzie utrzymany. Roboty potrwają do końca listopada, a ich koszt to ok. 570 tys. zł

Dzielnica V – Krowodrza

Przypominamy – 7 listopada zamknięta dla ruchu ogólnego zostanie ul. Odlewnicza.

Dzielnica VII – Zwierzyniec

W poniedziałek, 7 listopada ekipy pojawią się na ul. Powstania Styczniowego. Wyremontują tam nawierzchnię jezdni. W czasie prac – ruch wahadłowy. Zalecany objazd ulicami Korzeniaka i Insurekcji Kościuszkowskiej. Roboty potrwają do końca listopada br. Koszt remontu to ok. 700 tys. zł. Zadanie realizujemy w ramach Programu modernizacji dróg.

Dzielnica XV – Mistrzejowice

7 listopada rozpoczną się prace na parkingu na skrzyżowaniu ulic Jancarza i Wawelskiej przy budynku nr 20/19 os. Złotego Wieku. Odnowiona zostanie nawierzchnia jezdni na parkingu. W czasie robót – brak możliwości parkowania. Prace zakończą się w drugiej połowie grudnia. Koszt remontu to ok. 750 tys. zł.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W nadchodzącym tygodniu drogowcy rozpoczną modernizację chodnika na ul. Władysława Jagiełły. Pojawią się tam w poniedziałek, 7 listopada. Odnowią obustronny chodnik na odcinku od Jana Kazimierza do Stefana Kisielewskiego. W czasie prac – zwężenie jezdni, ruch dwukierunkowy utrzymany. Prace zakończą się na początku grudnia, a ich koszt to ok. 400 tys. zł.

Czy Polsce grozi blackout?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Otworzą ważne skrzyżowanie. Są też inne zmiany w ruchu i remontach - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Redaktor zapomniał chyba o najważniejszej inwestycji Starego Miasta przebudowa ul.Łobzowskiej,która została praktycznie odcięta od świata! Po prawej i lewej stronie brak przejścia od Ale.Słowackiego aż do Batorego, brak miejsc do parkowania to standard ale jak ludzie mają się dostać do domu czy szkoły i przedszkola to nikogo nie interesuje! Dramat jaki zgotował mieszkańcom ZDMK to porażka i brak słów.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie