Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. PAS przekazał do Urzędu Marszałkowskiego 1,3 tys. podpisów przeciwko zmianom uchwały antysmogowej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek, 23 sierpnia do urzędu marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy (PAS). To odpowiedź na propozycję Zarządu Województwa Małopolskiego, który chce by uchwała antysmogowa weszła w życie rok później. Do 24 sierpnia trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Nowa ustawa deweloperska. Komentarz Tomasza Majera

od 16 lat

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, Małopolska to jeden z regionów o najgorszej jakości powietrza w Europie. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza, przedwcześnie umiera tutaj niemal 4000 osób. Stężenia rakotwórczych substancji zostały w 2021 roku przekroczone na wszystkich stacjach w Małopolsce.

-Zarząd województwa małopolskiego zamiast wychodzić do przodu w trudnych czasach kryzysu energetycznego, pomóc mieszkańcom w przeprowadzeniu niezbędnej transformacji energetycznej, czyli wymianie kopciuchów, dociepleniu domów, wysyła sygnały, że wracamy do epoki palenia węglem - powiedział we wtorek, 23 sierpnia, dziennikarzom Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego

Jak dodał, zaproponowane odroczenie wcale nie rozwiązuje problemu wysokich cen oraz braku dostępności węgla, gdyż ogrzewanie za pomocą "kopciuchów", pozaklasowych kotłów, jest jednym z najdroższych sposobów ogrzewania, znacznie droższym niż ogrzewanie za pomocą pompy ciepła czy gazu. Jaki jest więc jego zdaniem cel projektowanych zmian?

- Przyzwolenie na dalsze stosowanie kopciuchów, to przede wszystkim ułatwienie patologii jaką jest spalanie odpadów. Samorząd Województwa proponując osłabienie zapisów uchwały antysmogowej, kieruje się politycznym oportunizmem i pozoruje działania, szkodząc tym samym zdrowiu i życiu mieszkańców małopolski. Po drugie, odroczenie wprowadzenia uchwały jest zabiegiem nieuczciwym względem setek tysięcy mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy w sposób niezanieczyszczający powietrza - dodaje Andrzej Guła

Według aktywisty to nie wina mieszkańców, tylko samorządów lokalnych, że w Małopolsce - w ocenie PAS - wymiana starych pieców nie poszła sprawnie, mimo że było na to sześć lat. Guła porównał Małopolskę do Śląska. Wskazał, że według analiz PAS w woj. śląskim aktywność w wymianie pieców jest dużo większa.

Anna Dworakowska z PAS podkreśliła z kolei, że uchwała antysmogowa dla Małopolski, w przeciwieństwie do uchwały antysmogowej dla Krakowa, nie zabrania spalania węgla, drewna, a nakazuje do końca 2022 r. wyposażyć gospodarstwo w odpowiedniej jakości urządzenie grzewcze.

- Kopciuchy pozaklasowe, kominki starego typu emitują do 800 miligramów pyłu na metr sześcienny. Nowoczesne urządzenie nie może emitować więcej niż 40 mg na m sześć. Różnica jest ogromna - powiedziała działaczka. Dodała też, że obecnie palenie węglem jest najdroższą formą ogrzewania budynków.

Głos w dyskusji zabrał również Miłosz Jakubowski, radca prawny z fundacji Frank Bold, który zaznaczył, że w opinii fundacji projekt uchwały zaproponowany przez województwo, jest niezgodny zarówno z prawem krajowym jak i unijnym. Ponadto utrudnia on osiągnięcie celów przewidzianych w obowiązującym programie ochrony powietrza i zagraża realizacji projektu LIFE, co może poskutkować koniecznością zwrotu milionów euro, które region otrzymał w ramach tego programu.

Zarząd województwa małopolskiego, złożony z przedstawicieli PiS, prawdopodobnie we wrześniu zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu projektu zmiany w uchwale antysmogowej. Przyjęcie projektu będzie oznaczało, że kotły bezklasowe można wymienić do końca 2023, a nie - jak obecnie głosi uchwała - do końca 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. PAS przekazał do Urzędu Marszałkowskiego 1,3 tys. podpisów przeciwko zmianom uchwały antysmogowej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski