Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Lipiec (KO) startuje do Sejmiku z hasłami rozwoju komunikacji i walki o czyste powietrze

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kandydat do Sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej mówił o tym, co będzie dla niego priorytetem, podczas konferencji prasowej na Plantach, naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego
Kandydat do Sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej mówił o tym, co będzie dla niego priorytetem, podczas konferencji prasowej na Plantach, naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego Małgorzata Mrowiec
Pośród haseł są m.in.: doprowadzenie do tego, by krakowianie korzystali na terenie miasta z szybkiej kolei aglomeracyjnej, powołanie pełnomocnika ds. budowy sieci rowerowych czy sprawienie, że Małopolska będzie "eko" - walka o czyste powietrze. Kandydat do Sejmiku Grzegorz Lipiec (KO) w poniedziałek na konferencji prasowej na krakowskich Plantach przedstawił swoją propozycję programową. Jak zaznaczył, konsultował ją z posłanką Katarzyną Matusik-Lipiec oraz posłem i byłym marszałek województwa Markiem Sową.

Grzegorz Lipiec mówił o wybranych wątkach programowych. Pierwszy z nich jest związany z rozwojem komunikacji w Małopolsce.

- Komunikacja w Małopolsce realizowana przez poprzednie władze województwa, czyli tzw. szybka kolej aglomeracyjna ułatwia i umożliwia dobrą i skuteczną jazdę Małopolanom do Krakowa oraz w niektóre części regionu. Teraz w Krakowie będziemy rozmawiać o tym, jak doprowadzić do tego, żeby krakowianie skorzystali - jeżdżąc wewnątrz miasta Krakowa - z szybkiej kolei aglomeracyjnej - mówił Grzegorz Lipiec, zapowiadając osobną, czwartkową konferencję na ten temat.

Kandydat KO do Sejmiku (na pozycji drugiej na liście) zamierza się skupić również na temacie ścieżek rowerowych. Obiecuje, że takie inwestycje jak trasa rowerowa VeloRudawa czy Velo Soła będą przez przedstawicieli KO przyspieszane.

- Chcemy, aby marszałek województwa małopolskiego powołał pełnomocnika do spraw budowy sieci rowerowych, bo leży nam to bardzo żywotnie na sercu, żeby Małopolanie mogli komunikować się przez cały region za pomocą tego typu ścieżek i z nich korzystać - mówił Grzegorz Lipiec.

Kolejną bardzo ważną kwestią według kandydata KO jest "sprawienie, aby wreszcie Małopolska była prawdziwie eko".

- Jeszcze niedawno krakowianie mieli okazję szybko pozbyć się kopciuchów, które truły to miasto. Ale niestety dookoła wianuszek gmin w tym momencie zwolnił tempo. Mamy już niewiele czasu na wymianę tych pieców. Musimy szukać nowych rozwiązań, musimy edukować, musimy wspierać gminy w tym projekcie, tak aby szybko został zrealizowany, żebyśmy nie musieli się dusić przez okres sezonu grzewczego - mówił na konferencji Grzegorz Lipiec.

Lipiec zwracał uwagę, że - jak informował kilka dni temu Krakowski Alarm Smogowy - kilkanaście tysięcy najgorszej klasy pieców wciąż truje Kraków, kopcąc w tzw. obwarzanku. Według aktywistów Krakowskiego Alarmu Smogowego tempo likwidacji "kopciuchów" znacząco spadło - z 2691 w 2022 roku do zaledwie 1767 w minionym roku. KAS wskazywał, że winne jest osłabienie przepisów uchwały antysmogowej w województwie małopolskim.

Grzegorz Lipiec podkreśla, że tak nie może dalej być: - Ponieśliśmy z mieszkańcami ogromny wysiłek, aby wprowadzić w życie pionierskie uchwały antysmogowe. Własne środki wydawali na wymianę pieców krakowianie. Dofinansowywaliśmy te działania milionami złotych z budżetu województwa i środków unijnych. Wymienialiśmy piece na ekologiczne, kupowaliśmy oczyszczacze powietrza do szkół, zainwestowaliśmy miliony w elektryczne autobusy jeżdżące dziś po Krakowie - komentuje Lipiec.

Kandydat chce też "przywrócenia Małopolski Małopolanom". Lipiec przypomniał, że w przeszłości jako jako wicemarszałek województwa odpowiedzialny za sprawy społeczeństwa obywatelskiego wprowadził projekt Budżetu Obywatelskiego dla Małopolski. Te działania na rzecz edukacji obywatelskiej i partycypacji społecznej chce rozwijać w kolejnej kadencji Sejmiku.

- Dość już pięcioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości w województwie małopolskim. Koalicja Obywatelska stawia na sprawdzonych, doświadczonych samorządowców. I takim sprawdzonym i doświadczonym samorządowcem jest Grzegorz Lipiec, który przez kilka lat pełnił funkcję członka zarządu województwa małopolskiego. To osoba wspierająca kobiety, osoba wrażliwa, stawiająca na nowoczesną edukację. To za jego czasów w Małopolsce powstał program "Małopolska niania", który dawał kobietom szansę powrotu do pracy - mówiła na poniedziałkowej konferencji parlamentarzystka Katarzyna Matusik-Lipiec (prywatnie była żona Grzegorza Lipca).

W spotkaniu z mediami wziął udział również poseł i były marszałek województwa Marek Sowa. Zdaniem Sowy ostatnie pięć lat "to czas bardzo zły dla Małopolski".

- Symbolem tych rządów jest na przykład utrata Forum Ekonomicznego w Krynicy, najważniejszego wydarzenia polityczno-gospodarczo-kulturalnego w regionie, które odbywało się u nas od 20 lat - czy absolutnie niezrozumiała wojna z dyrektorem Teatru Słowackiego, a właściwie z całym zespołem artystów Teatru Słowackiego. To jest coś, o czym pamiętamy i co nas bardzo mobilizuje do tego, żeby taka sytuacja nigdy już nie miała miejsca, by gospodarze regionu to były osoby, którym przyświeca rozwój i troska o dobro całego województwa - mówił Marek Sowa.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski