Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pogrzeb prof. Zbigniewa Zuziaka. Wybitny architekt i urbanista spoczął na Cmentarzu Rakowickim

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pogrzeb prof. Zbigniewa Zuziaka
Pogrzeb prof. Zbigniewa Zuziaka Wojciech Matusik
W piątek (14.04) w Krakowie odbył się pogrzeb prof. Zbigniewa Zuziaka (1944-2023), architekta, specjalisty w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego, wykładowcy akademickiego, nauczyciela i wychowawcy kilku pokoleń architektów i urbanistów. W latach 1984-90 prof. Zuziak był głównym architektem miasta Krakowa, a w latach 2002-2004 zastępcą prezydenta miasta. Był także współautorem m.in kolejnych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Profesor Zuziak był od wielu lat związany z Politechnika Krakowską. W 1968 r. ukończył studia na kierunku architektura i urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1976 r., na podstawie rozprawy pt. "Wybrane zagadnienia planowania przestrzennego związane z rozwojem turystyki motorowej (w nawiązaniu do zagospodarowania przestrzennego ziem górskich)" otrzymał tam stopień naukowy doktora nauk technicznych. Na tym samym wydziale uzyskał w 2000 roku stopień doktora habilitowanego nauk technicznych dyscyplina: architektura i urbanistyka (specjalność: planowanie przestrzenne, urbanistyka).

Zbigniew Zuziak był profesorem nadzwyczajnym Wydziału Architektury PK (Instytut Projektowania Miast i Regionów), profesorem zwyczajnym Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych oraz profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Był promotorem i recenzentem kilkudziesięciu prac naukowych, doktorskich i habilitacyjnych oraz brał udział w licznych konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zajmował się teorią budowy miast, teorią i praktyką planowania przestrzennego, projektowaniem urbanistycznym, rewitalizacją śródmieść, innowacyjnymi instrumentami polityki przestrzennej. Wygłosił ponad sto referatów na międzynarodowych konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Był autorem i współautorem ok. 160 publikacji naukowych, współautorem ponad 30 planów i projektów urbanistycznych (w tym 12 nagrodzonych) oraz kilkudziesięciu prac projektowo-studialnych na temat zagospodarowania przestrzennego miast i regionów oraz marketingu miast i rewitalizacji śródmieść.

Odpowiadał m.in. za projekt rewitalizacji krakowskiego Kazimierza (który to projekt został w 1995 r. wyróżniony przez Europejską Radę Urbanistów). Był także współautorem: Planu Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa, uchwalonego w 1988 r., Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa, uchwalonego w 2003 r. oraz kolejnego - uchwalonego w 2014 roku.

Prof. Zbigniew Zuziak był członkiem wielu naukowych i zawodowych stowarzyszeń, rad naukowych, komitetów redakcyjnych czasopism, wieloletnim przewodniczącym Komisji Urbanistyki i Architektury PAN - oddział w Krakowie. W latach 1994-99 - członkiem Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju PAN, a w latach 2007-2011 - członkiem Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej.

Został laureatem kilku nagród ministra za działalność planistyczną, nagród i wyróżnień za publikacje naukowe oraz nagród i wyróżnień w konkursach architektoniczno-urbanistycznych Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).

Jak powiadomiła rodzina, prof. Zbigniew Zuziak zmarł nagle 9 kwietnia br., przeżywszy 78 lat. W piątek, 14 kwietnia, uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. żałobna w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na miejsce spoczynku.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski