MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest konkurs na nową siedzibę Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. Zgłoszenia do końca kwietnia

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Politechnika Krakowska we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczną nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji tej uczelni. Zwycięzca otrzyma 65 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji na wykonanie projektu nowej siedziby wydziału dla politechnicznych informatyków i matematyków. Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na wrzesień.

Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny ma powstać na terenie kampusu PK w krakowskich Czyżynach - w rejonie pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. prof. Michała Życzkowskiego i ul. Izydora Stella-Sawickiego.

Politechnika planuje inwestycję w dwóch etapach. W pierwszym ma powstać część dydaktyczno-administracyjna nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, w niej m.in. laboratoria komputerowe i projektowe, sale seminaryjne i wykładowe, aula, pokoje do konsultacji oraz strefy studenckie do aktywności naukowej, samorządowej, organizacji konkursów i wydarzeń oraz przestrzenie do relaksu. W drugim etapie realizowana ma być część ze specjalistycznymi laboratoriami naukowo-badawczymi z niezbędną do ich obsługi przestrzenią do pracy kameralnej. Przewidziano w niej m.in. laboratoria elektroniki i technologii kwantowych, robotyki, Internetu Rzeczy, telekomunikacji z częścią mechatroniczną oraz halą czy areną do testowania robotów i dronów, a także laboratoria m.in. rozszerzonej rzeczywistości, cyberbezpieczeństwa i e-gamingu.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji budynku dydaktyczno-laboratoryjnego, realizowanego dwuetapowo, zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 37. Uczelnia ma wymagania dotyczące zaplanowania budynku optymalnego pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Dlatego koncepcja architektoniczna ma uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju, kwestie minimalizacji kosztów utrzymania budynku, którym należy nadać priorytet względem kosztów inwestycyjnych (zachowując racjonalność przyjętych rozwiązań). Celem uczelni jest realizacja budynku wysoce energooszczędnego, zgodnego z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei w otoczeniu nowej siedziby WIiT PK uczestnicy konkursu mają zaprojektować atrakcyjną przestrzeń publiczną, z elementami małej architektury i infrastruktury rekreacyjnej, pełniącą jednocześnie funkcje reprezentacyjnej strefy wejściowej do budynku. Należy też zaplanować miejsca postojowe dla rowerów, hulajnóg i niewielkiej liczby samochodów (zadaszone z fotowoltaiką) oraz stację ładowania aut elektrycznych. Uczelnia nie narzuca uczestnikom konkursu sposobu połączenia obu etapowanych części budynku.

Sądowi konkursowemu przewodniczy prof. dr hab. inż arch. Ewa Kuryłowicz - sędzia konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Oddział Warszawa. W sądzie konkursowym zasiadają również:

 • arch. Marcin Pawłowski - sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków
 • arch. Marcin Sadowski - sędzia konkursowy SARP Oddział Warszawa
 • dr arch. Piotr Lewicki - sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków
 • prof. arch. Tomasz Kapecki - prorektor ds. ogólnych Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
 • prof. arch. Magdalena Kozień-Woźniak - dziekan Wydziału Architektury PK
 • prof. Paweł Pławiak - dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK
 • arch. Tomasz Malec - pełnomocnik ds. promocji dziekana Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.

Wydział Informatyki i Telekomunikacji jest jednym z najmłodszych wydziałów Politechniki Krakowskiej, dynamicznie się rozwijającym i cieszącym się ogromnym zainteresowaniem kandydatów na studia. Jak informuje uczelnia - wydział ten ma bogate plany dalszego rozwoju naukowego i w obszarze kształcenia studentów.

"Ich realizacji sprzyja wysoka kategoria (A), uzyskana w ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych. Dzięki tak znakomitej ocenie dorobku naukowego pracowników wydziału uczelnia nabyła prawa do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Ambitne plany dalszego rozwoju rodzą potrzeby stworzenia lepszych warunków do pracy naukowej i dydaktyki, bo obecnie wydział nie ma własnej siedziby. Prowadzi zajęcia ze studentami i badania naukowe w kilku lokalizacjach uczelni. Stąd rozpoczęcie przygotowań do budowy nowej siedziby wydziału na terenie kampusu w Czyżynach i jednoczesne intensywne starania o dofinansowanie takiego projektu ze środków zewnętrznych" - czytamy na stronie internetowej PK.

Ogólny koszt całej dwuetapowej inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem szacowany jest na blisko 180 mln złotych. Politechnika chce przeznaczyć na nią środki własne oraz pozyskane z dofinansowań, z wnioskami zwróciła się już do Ministerstwa Nauki. Na pierwszym etapie działań uczelnia zabezpieczyła środki na ogłoszony właśnie, wspólny z SARP, konkurs na koncepcję architektoniczną budynku oraz wykonanie projektu architektonicznego na podstawie zwycięskiej koncepcji konkursowej. Termin rozpoczęcia prac budowlanych i zakończenia inwestycji uzależniony będzie od dalszych postępów w budowaniu finansowania dla tak poważnej inwestycji.

Ważne terminy konkursowe:

 • Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie - 30 kwietnia br. do godz. 12
 • Wysłanie zawiadomień do uczestników o dopuszczeniu do udziału w konkursie i zaproszeń do złożenia opracowań studialnych w 1. etapie konkursu - 8 maja
 • Złożenie opracowań studialnych w 1. etapie konkursu - 14 czerwca do godziny 12
 • Rozstrzygnięcie 1. etapu konkursu oraz przesłanie zaproszeń do składania prac konkursowych w 2. etapie - 3 lipca
 • Złożenie prac konkursowych w 2. etapie konkursu - 19 sierpnia do godz. 15
 • Ogłoszenie wyników konkursu - 6 września.

Nagrody pieniężne (brutto) w konkursie:

 • I nagroda - 65 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej
 • II nagroda - 30 tys. zł
 • III nagroda - 20 tys. zł
 • oraz nagrody pieniężne w wysokości 25 tys. zł dla uczestników konkursu, którzy zostaną zaproszeni do 2. etapu i złożą w nim kompletną pracę konkursową.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski