Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomoc dla chorych z przepukliną [WIDEO]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Chirurdzy z „Żeromskiego” przeprowadzają operacje przepuklin metodami beznapięciowymi
Chirurdzy z „Żeromskiego” przeprowadzają operacje przepuklin metodami beznapięciowymi Fot. Beata Zawrzel/Materiały Prasowe
Krakowscy lekarze stworzyli ośrodek, oferujący pacjentom z przepuklinami brzusznymi innowacyjne metody operacji

Nowoczesny Ośrodek Leczenia Przepuklin powstał w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. To jedyne miejsce w Małopolsce, które oferuje chorym z tego rodzaju dolegliwościami kompleksowe leczenie.

- Nie istnieje metoda dająca stuprocentową pewność, że zoperowana przepuklina nie powróci. Sposoby przeprowadzania operacji ciągle ewoluują i w związku z tym nie każdy oddział chirurgiczny jest w stanie przeprowadzać tego rodzaju zabiegi zgodnie ze standardami i aktualną wiedzą. To nie tylko problem Polski, dlatego właśnie na całym świecie są tworzone ośrodki przepuklinowe - tłumaczy lek. Daria Kuliś, koordynator nowego centrum, które powstało w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego.

- Zajmujemy się leczeniem przepuklin od dawna, nasz ośrodek daje chorym szansę na optymalną pomoc, a lekarzom możliwość skierowania do nas swoich pacjentów - dodaje.

Kompleksowe leczenie

Przepuklina brzuszna jest dolegliwością dotykającą nawet 20 proc. chorych po operacjach jamy brzusznej. Może pojawić się również u osób, które wcześniej nie trafiły na stół chirurga, ale z różnych powodów mają osłabioną tkankę łączną. Powstaniu przepukliny sprzyja wzmożony wysiłek fizyczny. U pacjentów, którzy na nią cierpią, dochodzi do przerwania powłok brzusznych i wydostania się z jamy brzusznej znajdujących się tam organów.

Dotychczas chorzy z przepuklinami, szukając kompleksowego leczenia, często byli zmuszeni krążyć między szpitalami. Teraz fachową pomoc znajdą w „Żeromskim”. Ośrodek Leczenia Przepuklin powstał w ramach oddziału chirurgii ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej.

Lekarze do przeprowadzania operacji wykorzystują najnowocześniejsze metody beznapięciowe. Do każdej przepukliny medycy dobierają specjalną siatkę, które wzmacnia osłabione tkanki i nie pozwala na powtórne powstanie ubytku. Siatka pozostaje na stałe w ciele pacjenta. Nie ulega rozpuszczeniu, ale stopniowo przerasta naturalną tkanką. Taki sposób leczenia jest bardziej efektywny, powoduje mniejszy ból operacyjny i daje szansę na szybszy powrót do pełnego zdrowia i zwykłego trybu życia.

To jedyne miejsce w Małopolsce, które oferuje kompleksowe leczenie dla osób z takimi dolegliwościami

W ramach ośrodka krakowscy lekarze wykonują zabiegi przepuklin pierwotnych i pooperacyjnych, także tych najbardziej rozległych, w przypadku których ubytki wynoszą nawet kilkanaście centymetrów. - Operacje dużych przepuklin brzusznych często wiążą się z bardziej rozbudowaną terapią. Tacy chorzy mogą wymagać także zabiegów resekcyjnych czy pobytu na oddziale intensywnej terapii - wskazuje dr n. med. Jakub Łomnicki, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej w „Żeromskim” i pomysłodawca ośrodka.

- Wszyscy lekarze naszego oddziału są przeszkoleni w zakresie leczenia przepuklin. Pacjentów z najczęściej spotykanymi przepuklinami pachwinowymi operujemy 2-3 dziennie. Chorych z dużymi przepuklinami brzusznymi 1-2 tygodniowo - dodaje.

Przykład dla innych

Zespół ośrodka swoją wiedzą na temat najnowszych metod leczenia tego rodzaju schorzenia chce również dzielić się z kolegami po fachu. Pierwsze szkolenia dla zainteresowanych chirurgów z całego kraju już się odbyły, kolejne są w planach.

- Na początek będą to dwa szkolenia rocznie, jeśli zainteresowanie okaże się większe bierzemy pod uwagę możliwość zwiększenia ich częstotliwości - zapowiada dr Łomnicki.

Autorka: Iwona Krzywda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski