Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Poprawili projekt parku przy Karmelickiej. Będzie więcej drzew [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W parku przy ul. Karmelickiej ma się pojawić m.in. dużo zieleni, alejki i ławki.
W parku przy ul. Karmelickiej ma się pojawić m.in. dużo zieleni, alejki i ławki. Gajda Architektura Krajobrazu
Po konsultacjach społecznych zmieniono założenia projektu budowy parku przy ul. Karmelickiej, który ma powstać w miejscu obecnego parkingu naziemnego. Poprawki obejmują m.in. rezygnację z większego placu od strony ul. Karmelickiej, korekt elementów wodnych i obiektów małej architektury, wprowadzono więcej dużych drzew. Przejdź do GALERII, by zobaczyć najnowsze założenia koncepcji parku przy Karmelickiej.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Co się zmieniło? Zrezygnowano z większego placu od strony ul. Karmelickiej, dokonano korekty elementów wodnych i obiektów małej architektury, wprowadzono więcej dużych drzew dających cień, wprowadzono bujną i gęstą roślinność, meandrujące ścieżki. Park spełnia funkcje rekreacyjne oraz kulturalno-społeczne, posiada odniesienia do Wisławy Szymborskiej

- informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, który przedstawił poprawki do koncepcji zagospodarowania parku przy ul. Karmelickiej.

Powstał projekt nowego zagospodarowania bulwarów wiślanych. Teraz jest konsultowany z mieszkańcami.

Kraków. Nowe bulwary wiślane za ponad 42 mln zł. Zobacz, jak...

- Z koncepcji usunięto betonowy plac od strony ulicy Karmelickiej i betonowe ławki, dosadzono więcej drzew - choć w naszej ocenie nadal jest ich za mało, wprowadzono meandrujące ścieżki i pnącza wzdłuż ogrodzenia, zrezygnowano z betonowej sadzawki na rzecz bardziej naturalnego kanału wodnego obsadzonego roślinnością. Szkoda, że taki projekt nie powstał jesienią ubiegłego roku, bo bylibyśmy już w innym etapie inwestycji, a tak trzeba było się przepychać o zmianę koncepcji. Przydałoby się, by proponowany układ rozwiązań przestrzennych był jeszcze bardziej swobodny, a nie wszystko było wykreślone od linijki. To już jest jednak propozycja, o której można rozmawiać - komentuje Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej.

Przypomnijmy, że to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w budżecie obywatelskim w 2019 r. ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.

Pod koniec zeszłego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. parku przy Karmelickiej i przedstawiono wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Aktywiści zaczęli zarzucać urzędnikom, że nie uwzględnili propozycji, jakie znalazły się w społecznym projekcie sprzed czterech lat, na którym oparto zgłoszenie do budżetu obywatelskiego.

Aktywiści zarzucali m.in., że w przedstawionej w konsultacjach koncepcji uwzględniono za dużo betonu, a za mało zieleni. Aktywiści wyliczali błędy: zbyt małą liczbę drzew, zaplanowanie betonowej sadzawki, wyznaczenie betonowego placu od strony ul. Karmelickiej.

W ZZM tłumaczyli, że przy opracowywaniu projektu parku przy Karmelickiej trzeba obecnie brać pod uwagę pomysł utworzenia pod nim w przyszłości przystanku metra. Przypomnijmy, że powstaje studium dla bezkolizyjnego transportu w Krakowie, w tym metra. Przy opracowywaniu tego dokumentu uwzględniono lokalizację dla przystanku metra przy ul. Karmelickiej.

Konsultacje społeczne dotyczące parku przy ul. Karmelickiej zostały zakończone i ZZM opublikował raport. Wynika z niego, że większość chce spędzać czas w parku odpoczywając, przebywając na świeżym powietrzu, spacerując, obserwując przyrodę i spotykając się ze znajomymi. Jeżeli chodzi o roślinność w parku, respondenci w większości opowiadali się za drzewami liściastymi (86,3 proc.) i krzewami ozdobnymi (71,8 proc.). Około 1/3 respondentów (31,9 proc.) wskazało natomiast na przestrzeń trawiastą jako preferowaną.

Zdecydowana większość uczestników konsultacji (85,5 proc.) wśród preferowanych obiektów do zlokalizowania na terenie parku wymieniła: ławki, kosze na śmieci oraz poidełka, około połowa respondentów wybierała z listy także karmniki dla ptaków oraz ogród deszczowy (odpowiednio: 46,7 proc. i 45,9 proc.). Natomiast urządzenia sportowe, zabawowe oraz amfiteatr to były najmniej preferowane przez uczestników konsultacji opcje zagospodarowania.

Około połowa respondentów liczyła na aranżację, w przestrzeni parku przy ul. Karmelickiej, kina letniego (49 proc.) zaś jeżeli chodzi o obiekty gastronomiczne – kawiarni (49,3 proc.). Jednocześnie 39,3 proc. uczestników opowiedziało się przeciw jakiejkolwiek gastronomii na tym terenie.

- Uwagi mieszkańców zamieszczone w raporcie końcowym z konsultacji są obecnie rozpatrywane i uwzględniane w koncepcji przez projektanta. Po naniesieniu zmian w koncepcji zostanie ona przekazana do Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków celem zaopiniowania. Po uzyskaniu opinii MWUOZ zostanie przygotowywany projekt budowlany a następnie wykonawczy. W przypadku uzyskania decyzji zezwalającej na budowę zostanie ogłoszony przetarg na realizację robót budowlanych - informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM, kierownik zespołu Kraków w Zieleni.

W tegorocznym budżecie miasta na park przy ul. Karmelickiej zarezerwowano 1 mln 950 tys. zł. To ma pozwolić głównie na przygotowanie terenu (park powstanie w miejscu obecnego naziemnego parkingu). W przyszłym roku byłby więc czas na nasadzenia zieleni. W sumie koszt inwestycji szacowany jest na ok. 7 mln zł.

Przypomnijmy, że problemy z działką przy ul. Karmelickiej ciągną się od ponad 20 lat. W 1998 r. miasto uzyskało za nią w licytacji 48 mln zł. Wygrała osoba prywatna, która rok później sprzedała prawo użytkowania wieczystego firmie Portico Galicja. Oprócz parkingu chciała ona wybudować tam m.in. kino i hotel. Kolejny inwestor, irlandzka firma Howard Holdings, odkupiła teren, ale nie wykonała inwestycji z powodu kryzysu. Sąd orzekł, że działka może wrócić do miasta.

Na początku 2013 r. radni zgodzili się na jej sprzedaż za 36 mln zł. Kupnem zainteresowana była krakowska firma Metropolis, która chciała wybudować hotel, apartament i parking podziemny. Plany spotkały się z protestami mieszkańców. Prezydent wycofał się więc z przetargu. Później pojawiła się koncepcja budowy na części działki siedziby IPN.

Aktywiści miejscy od lat walczyli natomiast o utworzenie parku. Jedna z pierwszych społecznych koncepcji była przez nich prezentowana już siedem lat temu. Po protestach mieszkańców prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ostatecznie wycofał się z planów sprzedaży terenu pod inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Poprawili projekt parku przy Karmelickiej. Będzie więcej drzew [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski