MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Tysiące kierowców każdego dnia mija bloki przy drodze S7". Mieszkańcy os. Złocień mają dość hałasu i domagają się rozbudowy ekranów

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
"Tysiące kierowców każdego dnia mija bloki przy drodze S7". Mieszkańcy os. Złocień mają dość hałasu i domagają się rozbudowy ekranów
"Tysiące kierowców każdego dnia mija bloki przy drodze S7". Mieszkańcy os. Złocień mają dość hałasu i domagają się rozbudowy ekranów Szymon Korta/Archiwum
- Jako obywatele płacący podatki mamy prawo oczekiwać, że na osiedlu mieszkalnym, którego rozbudowa odbywa się na skutek legalnych zezwoleń, władze centralne i samorządowe będą utrzymywać standardy przewidziane przez prawo, jak Ustawa Prawo ochrony środowiska - piszą w petycji mieszkańcy os. Złocień. Petycję w sprawie rozbudowy ekranów akustycznych przy Osiedlu Złocień podpisało już blisko 500 osób. Mieszkańcy wskazują, że na zlecenie wspólnot mieszkaniowych przeprowadzone zostały badania norm hałasu. Ich wyniki wykazały, że jest zbyt głośno.

Mają dosyć hałasu!

- My, mieszkańcy Osiedla Złocień (Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim Miasta Krakowa), w związku z konsultacjami społecznymi prowadzonymi w ramach aktualizacji "Programu ochrony środowiska przed hałasem" dla województwa małopolskiego, zwracamy się do Pana Marszałka Województwa Małopolskiego o uwzględnienie w wymienionym programie działań naprawczych w postaci rozbudowy ekranów akustycznych wzdłuż drogi ekspresowej S7 przy ul. Henryka i Karola Czeczów, w trybie priorytetowym - piszą w petycji mieszkańcy os. Złocień.

Jak dalej wyjaśniają mieszkańcy Dzielnicy XII, na os. Złocień znajduje się przeszło 30 budynków mieszkalnych.

- Z uwagi na dalsze plany rozbudowy jest to jedno z najdynamiczniej rozwijających się osiedli mieszkaniowych w Krakowie. Przez bliskość drogi ekspresowej S7 i brak kontynuacji rozbudowy ekranów znaczna część osiedla jest zanieczyszczona hałasem przekraczającym normy przewidziane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska - wyjaśniają autorzy petycji.

Mieszkańcy wskazują, że badanie poziomu hałasu, które zostało przeprowadzone na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej z bloku nr 36 przy ul. Henryka i Karola Czeczów wykazało przekroczenie normy w porze dziennej o 3,2 i 8,2 dB w zależności od punktu pomiaru.

- Blok 38 przy tejże ulicy jest w jeszcze gorszej sytuacji. Nawet orientacyjne mapy hałasu opublikowane przez Urząd Miasta Krakowa wskazują, że w całości znajduje się on w obszarze stałego oddziaływania hałasu powyżej 70 dB - piszą mieszkańcy.

To nie jest wyłącznie problem osób mieszkających najbliżej drogi S7

Autorzy petycji wyjaśniają, że problem hałasu ma wpływ nie tylko na osoby, które mieszkają najbliżej drogi S7, czyli co najmniej 150 mieszkań, z czego połowa w najgłośniejszej strefie.

- Dotyka dzieci i rodziców korzystających ze znajdującego się nieopodal placu zabaw, przedszkola, pacjentów przychodni lekarskiej i wszystkich pojawiających się w obszarze jego oddziaływania, co ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne - mówią mieszkańcy.

Link do petycji - Petycja ws. rozbudowy ekranów akustycznych przy Osiedlu Złocień

Konsultacje społeczne Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Głównym celem Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego jest organizacja działań naprawczych zmierzających do ograniczenia ponadnormatywnego oddziaływania hałasu oraz zachowanie korzystnych warunków akustycznych środowiska na obszarach, gdzie poziomy dźwięku nie wykraczają poza poziomy dopuszczalne.

Jak informuje UMWM: - Zakres Programu obejmuje obszary: miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tys.(obszar miasta Krakowa o powierzchni 652,85 km2, obszar miasta Tarnowa o powierzchni 72,3 km2), dróg, po których przejeżdża rocznie więcej niż 3 miliony pojazdów (np. odcinki dróg wojewódzkich zarządzanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie o łącznej długości 401,07 km i odcinki dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o łącznej długości 738,43 km), a także linii kolejowych o natężeniu rocznym o wartości ponad 30 tysięcy pociągów i lotniska cywilnego, na którym rocznie odbywa się więcej niż 50 tysięcy operacji (startów lub lądowań).

Uwagi i wnioski do projektu Programu oraz Prognozy oddziaływania na środowisko można składać w terminie do 25 kwietnia 2024r.

UMWM zaprasza osoby zainteresowane do wzięcia udziału w otwartym spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 23 kwietnia 2024 r. (tj. wtorek) o godz. 13:00 w Hotelu Polonez ul. Władysława Reymonta 15 w Krakowie.

Sąd zdecydował w sprawie likwidacji TVP

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski