Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prace budowlane czy reklamowe? Mimo uchwały krajobrazowej z ogromnej płachty spogląda na nas pani namawiająca do zakupów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Co jakiś czas  zauważane są próby obchodzenia przepisów uchwały krajobrazowej np. poprzez umieszczanie reklam na rusztowaniach budowlanych, które budowane są na ścianach budynków.
Co jakiś czas zauważane są próby obchodzenia przepisów uchwały krajobrazowej np. poprzez umieszczanie reklam na rusztowaniach budowlanych, które budowane są na ścianach budynków. Grzegorz Mączka
Mimo uchwały krajobrazowej, która zabrania zamieszczania reklam w przestrzeni miejskiej na ścianach bloków, co jakiś czas pojawiają się wielkie płachty reklam. Przykładem jest boczna ściana jednego z bloków na Os. Dywizjonu 303 w Czyżynach. Inwestor dostał pozwolenie od wydziału architektury na remont zachodniej elewacji budynku. Nie było jednak wniosku inwestora o wykonania robót budowlanych, których przedmiotem jest instalacja urządzenia reklamowego. Urząd wszczął czynności wyjaśniające.

Koniec wszechobecnych reklam

Obowiązująca w Krakowie uchwała krajobrazowa reguluje m.in. zasady umieszczania w przestrzeni miasta reklam i szyldów oraz wprowadza zakaz grodzenia osiedli. Weszła w życie 1 lipca 2020 r., ale firmy i przedsiębiorcy dostali dwa lata na dostosowanie się do nowych regulacji. Uchwała miała za zadanie oczyszczenia miasta z wszechobecnych reklam, które wizualnie niszczą przestrzeń miasta. Co jakiś czas zauważane są próby obchodzenia tych przepisów np. poprzez umieszczanie reklam na rusztowaniach budowlanych, które budowane są na ścianach budynków. Przykładem jest blok w Czyżynach. Zadbano nawet o zamontowani oświetlenia, dzięki któremu reklama widoczna jest również po zmroku.

Dorota Zaucha – Rybka, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK zauważa, że 29 sierpnia ubiegłego roku do urzędu wpłynęło zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych określonych jako remont zachodniej elewacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego na os. Dywizjonu 303 20A w Krakowie.

- Wobec zgłoszenia nie został wniesiony sprzeciw w drodze decyzji, co oznacza że zgłoszenie zostało przyjęte - mówi Dorota Zaucha.

Urzędnicy wszczynają czynności wyjaśniające

Dyrektor wydziału architektury dodaje, że nie odnotowano wniosku w sprawie wydania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, którego przedmiotem jest instalacja urządzenia reklamowego.

- Wydział Architektury i Urbanistyki UMK podjął czynności wyjaśniające w celu zbadania zgodności przedmiotowego nośnika reklamowego z przepisami uchwały w sprawie ustalenia „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń” - mówi Dorota Zaucha – Rybka, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Prace budowlane czy reklamowe? Mimo uchwały krajobrazowej z ogromnej płachty spogląda na nas pani namawiająca do zakupów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski