Kraków. Prawo, psychologia i japonistyka kontra informatyka i robotyka. Które studia zapewnią ciekawą pracę i duże pieniądze

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Na Uniwersytecie Jagiellońskim mocno oblegany był w tym roku kierunek lekarski. Andrzej Banaś
Edukacja. Młodzi Małopolanie wybierają masowo m.in. prawo, psychologię i marketing. A na małopolskim rynku pracy jest za dużo… prawników, psychologów i speców od marketingu. Szczęśliwie, zgodnie z potrzebami pracodawców, popularność zyskują uczelnie techniczne i wydziały kształcące najbardziej rozchwytywanych specjalistów.

Prawo, marketing, psychologia, informatyka, japonistyka i skandynawistyka, logistyka międzynarodowa, mechanika, dietetyka, weterynaria, fizjoterapia, grafika, filologia angielska, wychowanie fizyczne w służbach mundurowych oraz medycyna – oto najpopularniejsze kierunki na krakowskich uczelniach.

Mniej studentów niż poprzednio przyjęły w rozpoczynającym się roku akademickim Uniwersytety: Jagielloński, Ekonomiczny i Rolniczy, więcej – uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska; o miejsce na PK starało się o 9 proc. kandydatów więcej niż rok temu! Urosły także Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Wychowania Fizycznego.

Ponad połowa młodych na studiach!

Nowy rok akademicki w Małopolsce rozpocznie w przyszłym tygodniu ok. 152 tys. studentów, z czego niemal 140 tys. w samym Krakowie (5 tys. w Tarnowie, ok. 4,5 tys. w Nowym Sączu).

To znacznie mniej niż na początku dekady, gdy w całym regionie studiowało 212 tys. osób. Powodem nie jest jednak malejące zainteresowanie wyższym wykształceniem, lecz niż demograficzny: populacja Małopolan w wieku 19-24 lat stopniała o jedną trzecią. Studiuje aż 54 proc. z nich!

Kim pragną zostać?

Na Uniwersytecie Jagiellońskim mocno oblegany był w tym roku kierunek lekarski.
Andrzej Banaś

Na Uniwersytecie Jagiellońskim, który przyjął na pierwszy rok nieco mniej osób niż w roku ubiegłym (do czwartku 8223, ale rekrutacja kończy się z końcem września) najwięcej kandydatów chciało studiować: prawo (1 899), psychologię (1 230) i psychologię stosowaną (1 025). Mocno oblegany był kierunek lekarski (1 379). Najwięcej chętnych na jedno miejsce zanotowały natomiast: japonistyka (12,9), ekonomia (11,4), filologia szwedzka (10,6) oraz kierunek lekarsko-dentystyczny (10,4).

W drugiej co do wielkości AGH na pierwszym roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia studiować będą 5934 osoby, o 1 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Kandydaci zasypali podaniami informatykę (2425 chętnych!) oraz mechanikę i budowę maszyn (1792) i zarządzanie (1722), które o włos wyprzedziło automatykę i robotykę (1707) oraz informatykę z ekonometrią (1698).

Na Akademii Górniczo-Hutniczej kandydaci znowu zasypali podaniami informatykę (2425 chętnych!) oraz mechanikę i budowę maszyn (1792). Kolejne miejsca zajęły: zarządzanie (1722), automatyka i robotyka (1707) oraz informatyka z ekonometrią (1698).
Aneta Zurek / Polska Press

Znak czasu: Politechnika Krakowska wyprzedziła pod względem liczby nowych studentów (3634) Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (3436), a to dlatego, że UEk przyjął w tym roku o ponad 600 osób mniej na studia stacjonarne.

Na Politechnice najwięcej kandydatów chciało studiować: informatykę, budownictwo, architekturę, transport oraz automatykę i robotykę. Najostrzejszy bój o jedno miejsce rozgorzał na informatyce, a zaraz potem na automatyce oraz odnawialnych źródłach energii, infrastrukturze komunalnej, transporcie, architekturze i inżynierii biomedycznej.

Na UEk najbardziej oblegane były: marketing i komunikacja rynkowa (9,1 kandydatów na miejsce), logistyka międzynarodowa (9), informatyka stosowane (6,2) oraz innowacje w biznesie (6), które wyprzedziły hit ostatniego ćwierćwiecza, czyli finanse i rachunkowość (5,8). Dalsze pozycje zajęły: turystyka i rekreacja (4), ekonomia (3,9), prawo (3,6), analityka gospodarcza (3,1), zarządzanie (3) oraz zarządzenie i inżynieria produkcji (3).

Psychologia studenta, czyli obyś (małe) dzieci uczył

Prawie 10 tys. kandydatów chciało zostać studentami krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Przyjęto 2906, czyli o prawie 300 więcej niż rok temu. Najbardziej oblegane kierunki: filologia angielska, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (prawie 9 osób na miejsce), psychologia (ponad 8).

Prawie 10 tys. kandydatów chciało zostać studentami Uniwersytetu Pedagogicznego. Przyjęto 2906, o 300 więcej niż rok temu. Najbardziej oblegane kierunki: filologia angielska, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (9 osób na miejsce!), psychologia (8).
Michal Gąciarz / Polska Press

Do czwartku 27 września na 2070 miejsc na krakowskim Uniwersytecie Rolniczympapiery złożyło 1883 kandydatów (rekrutacja trwa). Wraz z nowym narybkiem na weterynarii (prowadzonej wspólnie z UJ) studia I stopnia rozpocznie więc 1958 osób, o 5 proc. mniej niż rok temu. Jednak i tu niektóre kierunki były mocno oblegane: o jedno miejsce na dietetyce biło się aż 11 kandydatów, na weterynarii – 10, na transporcie i logistyce – 6, na browarnictwie i słodownictwie – 4,5, a na biotechnologii - 3,6.

Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym studia I stopnia rozpocznie 1958 osób, o 5 proc. mniej niż rok temu, ale niektóre kierunki były oblegane: o jedno miejsce na dietetyce biło się aż 11 kandydatów, na weterynarii – 10, na transporcie i logistyce – 6, na browarnictwie i słodownictwie – 4,5, a na biotechnologii - 3,6.
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press

Na Krakowskiej AWF kształcenie rozpocznie 970 nowych studentów (w tym na studiach niestacjonarnych jedynie 35). To o 9,5 proc. więcej niż przed rokiem. Od lat największym zainteresowaniem cieszy się fizjoterapia. W tym roku na jedno miejsce starało się tu ponad 5,5 osób. Bardzo popularne były też: kosmetologia (4,9) oraz wychowanie fizyczne w służbach mundurowych (2,1).

Na krakowskiej ASP studia na pierwszym roku rozpocznie 225 studentów, o 11 proc. więcej niż rok temu. Tu wybitnym zainteresowaniem cieszyły się: grafika, architektura wnętrz i wzornictwo.

Najpopularniejszą Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Polsce pozostała placówka w Tarnowie: w nowym roku akademickim pojawi się tam ponad 1100 nowych studentów, czyli tylu, ilu w roku ubiegłym. Tu najpopularniejszymi kierunkami okazały się: administracja, pielęgniarstwo i informatyka.

Jak to się ma do potrzeb rynku pracy?

Z ostatniego „Barometru zawodów” wynika, że najbardziej brakuje w Małopolsce pracowników z wykształceniem zasadniczym i średnim technicznym, od betoniarzy i zbrojarzy po szefów kuchni i ślusarzy. W przypadku osób z dyplomami wyższych uczelni, poszukiwani są: graficy komputerowi, fizjoterapeuci, lekarze, informatycy (programiści, projektanci i administratorzy baz danych), kierownicy budowy oraz samodzielni księgowi.

Ile osób studiuje na poszczególnych małopolskich uczelniach. Urząd Statystyczny w Krakowie

W samym Krakowie brakuje ponadto analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, nauczycieli przedszkoli, pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracowników rachunkowości i księgowości, telemarketerów oraz specjalistów zaopatrzenia.

W przypadku większości pozostałych profesji, utrzymuje się równowaga miedzy zapotrzebowaniem a dostępnością kadr. W Krakowie za dużo jest natomiast m.in.: historyków, filozofów, politologów, dziennikarzy, architektów, geodetów, grafików komputerowych (!), meteorologów, pedagogów, prawników (!), psychologów, socjologów, speców od reklamy i marketingu oraz od rolnictwa i leśnictwa.

Jakie kierunki kształcą najwięcej studentów. Urząd Statystyczny w Krakowie

Po jakich studiach zarabia się najlepiej

Z dokładnych analiz przeprowadzonych w minionym roku akademickim przez specjalistów z serwisu pracuj.pl wynika, że – po pierwsze – warto skończyć studia, bo dyplom wyższej uczelni zdecydowanie zwiększa szanse na rynku pracy i potrafi podbić wynagrodzenie nawet o 1400 zł. Dokładnie o tyle różnią się średnie płace ludzi po studiach od tych bez studiów w województwie mazowieckim. W Małopolsce też możemy mówić o przepaści: różnica wynosi 1100 zł (4600 wobec 3500 zł).

Analitycy pracuj.pl stworzyli też ranking specjalności, dzięki którym już w niespełna trzy lata po studiach można dobrze zarabiać. Nie dziwi pierwsze miejsce informatyków (5,7 tys.) oraz elektroników i specjalistów od telekomunikacji (4,9 tys.). Podium dopełnili automatycy i robotycy wraz ze specjalistami od lotnictwa (4,7 tys.). W pierwszej dziesiątce znaleźli się ponadto: farmaceuci, menedżerowie, elektrotechnicy, inżynierowie biomedyczni oraz matematycy.

Jakie typy szkół dominują w Małopolsce GUS

Warto dodać, że od czasu ww. badania płace większości wymienionych specjalistów wzrosły o 10, a nawet 15 proc. Trzeba też pamiętać, że są one mocno zróżnicowane terytorialnie, więc np. w Krakowie specjalista podobnej klasy zarobi o ok. 20 proc. więcej niż w Tarnowie.

Z analizy pracuj.pl jasno wynika również, że – zwłaszcza w specjalnościach technicznych – mocno liczy się staż. Fachowcy z pięcioletnim doświadczeniem zarabiają średnio o 30 proc. więcej od tych z dwuletnim. Wysoko premiowane przez pracodawców jest doświadczenie zdobyte w trakcie (zgodnych z kierunkiem kształcenia) staży i praktyk odbytych podczas studiów. Jeszcze wyżej cenione jest łączenie dobrych studiów z pracą – dzięki temu student zdobywa cenne doświadczenie zawodowe jeszcze przed uzyskaniem dyplomu.

Studenci wedle systemu kształcenia i rodzaju szkół (publiczne/niepubliczne) GUS

Najniżej płatnymi specjalizacjami w zestawieniu pracuj.pl okazały się: fizjoterapia (2,9 tys. zł), historia, biologia, pedagogika, wychowanie fizyczne, geografia, kosmetologia i… administracja.

Nie można zapomnieć, że ważną częścią wynagrodzenia są tzw. benefity (służbowe auta, telefony i laptopy, prywatna opieka medyczna, szkolenia, karnety do klubów fitness i na siłownie, bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne, ekstraubezpieczenia…) , występujące niemal wyłącznie w najbardziej pożądanych (bo deficytowych) specjalnościach, a bardzo rzadkie w dziedzinach wymienionych wyżej jako najniżej płatne.

Rekordowa cena za zaginiony obraz Matejki.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Japonistyka

o
onlineekspert.wsb

Witam! Dziękuję za pozytywne opinie o naszych uczelniach. Na studia I stopnia trwa jeszcze rekrutacja w wielu naszych oddziałach. Szczegóły rekrutacji oraz pełna lista kierunków na naszej stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia

G
Gośka

WSB to dobra uczelnia. Multum dobrych kierunków do wyboru. Kadra fachowa . Zobaczysz nie będziesz żałować.

a
amelia

pfff ludzie wybierają uczelnie, które stawiają na innowacyjność, ja idę na studia na WSB, chcę łączyć studia z pracą i chcę kadry praktyków, którzy mnie czegoś nauczą.

G
Gość

Można mieć nie tylko studia, ale i doktorat a w pewnych specjalnościach się jest nieprzydatnym na rynku pracy. Piszący te słowa ma doktorat (filologia bułgarska), kiedyś pracował w PAN, gdzie stracił posade i od tego czasu jest bez posady (nie pomaga pisanie podań o pracę do PAN, na UJ, do szkół językowych i biur tłumaczeń, gdyż bułgarystów nie potrzebują). natomiast potrzeba na rynku pracy … zwykłych fachowców (po zasadniczej szkole zawodowej) oraz techników (czyli ludzi po technikum).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3