MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka akcja organizowana jest raz na 10 lat! Poszukiwani ochotnicy "wysokich lotów". W lipcu wiele krajów będzie liczyło bociany

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Taka akcja organizowana jest raz na 10 lat! Poszukiwani ochotnicy "wysokich lotów". W lipcu wiele krajów będzie liczyło bociany
Taka akcja organizowana jest raz na 10 lat! Poszukiwani ochotnicy "wysokich lotów". W lipcu wiele krajów będzie liczyło bociany Fot Adam Wojnar/Polskapresse
- Drodzy Obserwatorzy i Ornitolodzy! W 2024 roku przypada 8 Międzynarodowy Spis Bociana Białego obejmujący swoim zasięgiem cały areał występowania tego gatunku. Takie spisy odbywają się regularnie co dekadę. Ostatni spis odbył się w 2014 roku, a dzięki wysiłkowi setek wolontariuszy udało się zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego w Polsce na około 45 tys. par - wyjaśnia Stanisław Czyż z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Tegoroczny spis odbędzie się w dniach 1–15 lipca.

- Chcielibyśmy bardzo gorąco Państwa prosić o szeroki udział w tym liczeniu. Nie jest to ani trudne ani też bardzo czasochłonne. Wystarczy zadeklarować wykonanie liczenia na obszarze minimum jednej gminy!!! Oczywiście jeżeli zdecydujecie się Państwo na kontrolę większego obszaru będzie to bardzo mile widziane - mówi Stanisław Czyż z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Jak dalej wyjaśnia MTO, kontrole można wykonać po godzinach pracy, nauki albo w dniu wolnym. Najważniejsze aby kontrolą objąć cały obszar danej gminy. Do osób, które zgłoszą swój akces w spisie będzie wysyłana instrukcja, jak notować dokonane przez siebie obserwacje i jak je przekazywać dalej.

- Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu każdy z nas może dołożyć „swoją cegiełkę” w poznanie i ochronę naszego poczciwego i kochanego, a przynajmniej lubianego, przez wszystkich boćka - dodaje Stanisław Czyż.

Deklarację uczestnictwa z podaniem nazwy gminy (gmin) należy wysyłać na adres – [email protected]

Więcej informacji o spisie można odnaleźć na stronie internetowej: https://bocianiegniazda.up.poznan.pl/

VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego 2024, w oparciu o jednostki administracyjne, koordynowany jest przez Grupę Badawcza Bociana Białego, której przewodniczy dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Serwer tej uczelni gości stronę Cenzusu. W pracach organizacyjnych i merytorycznych biorą udział dr hab. Andrzej Wuczyński (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i dr Kazimierz Walasz (Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne). Projekt i konstrukcja oprogramowania na potrzeby Cenzusu jest realizowane przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne w porozumieniu ze wsparciem finansowym Partnera MTO jakim jest Tauron Dystrybucja S.A.

Ostatnie liczenie bocianów pokazało, że w Polsce jest 52 tys. par tych ptaków. - Moim zdaniem jest już o jedna trzecią mniej niż wówczas wykazano - mówi Piotr Profus, współpracujący z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.. W Małopolsce było wówczas 650 par. Najbardziej zabocianiona była Szczurowa, gdzie wskazywano ponad 40 par i wysokie zagęszczenie gniazd. W okolicy Krakowa było 16 gniazd, a teraz badacze wskazują najwyżej 3 pary, w tym tylko jedna ma młode. Przed laty skupiska bocianów były w Zabierzowie i Rudawie, ale intensywna zabudowa to zmienia.

Sąd zdecydował w sprawie likwidacji TVP

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski