Nasza Loteria

Kraków. Prof. Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wybitny kardiochirurg profesor Antoni Dziatkowiak został honorowym obywatelem Krakowa. Tytuł wręczyli 5 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta zwołanej z okazji Święta Miasta prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

Prof. Antoniego Dziatkowiaka uhonorowano w dowód uznania jego szczególnych zasług dla powstania i rozwoju kardiochirurgii krakowskiej. W 1988 r. prof. Dziatkowiak wykonał pierwszy w Krakowie przeszczep serca i do 2001 r. wraz z zespołem przeprowadził ponad 500 transplantacji serca i 20 tys. innych operacji serca i aorty.

– W Krakowie zawsze będziemy pamiętać jak wiele uczynił dla krakowskiej medycyny prof. Antoni Dziatkowiak. Zawód lekarza to misja i pasja. W przypadku pana profesora to również nieprzeciętna pracowitość i wyjątkowy talent. Tysiące uratowanych „serc pacjentów”, wdrożenie nowoczesnych metod operacji, setki przeszczepionych serc i niegasnąca wdzięczność pacjentów za uratowanie życia są najważniejszymi osiągnięciami profesora Antoniego Dziatkowiaka – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dodał, że w czerwcu 2019 r. mija 40 lat zawodowej i społecznej działalności profesora Dziatkowiaka w Krakowie. Zaznaczył, że to zatem doskonały moment, aby pogratulować mu imponującego dorobku, wybitnych osiągnięć naukowych, podziękować za całokształt pracy.

- To wasza zasługa i osiągnięcie – dziękował współpracownikom Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Antoni Dziatkowiak. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił gigantyczny skok w rozwoju krakowskiej kardiochirurgii oraz przedstawił historię organizowania się krakowskiego ośrodka.

– Dzisiaj Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest wizytówką i perełką w zakresie leczenia chorób serca i płuc – podkreślił prof. Antoni Dziatkowiak.

– Ja osobiście czułem się spadkobiercą marzeń mojego wielkiego mistrza prof. Jana Witolda Molla. Asystowałem mu 4 stycznia 1969 r. do pierwszego przeszczepu serca - niestety nieudanego, ponieważ biorca miał nadciśnienie płucne, które było wynikiem wieloletniego trwania wady serca, a serce dawcy nie było przygotowane do tego nadciśnienia płucnego – wspomniał tę operację prof. Dziatkowiak. – Czując się tym spadkobiercą, prowadziłem Klinikę Kardiochirurgii w Krakowie, w taki sposób, żeby zespół zdobył odpowiednie doświadczenie. Dopiero, kiedy wykonaliśmy tysiąc operacji na otwartym sercu, uznałem, że możemy przystąpić do przeszczepienia serca – dodał.

Prof. Dziatkowiak mówił podczas uroczystości, że chciałby zostać zapamiętany jako „honorowy obywatel Krakowa”. Wspomniał sytuację sprzed kilku lat, gdy ks. infułat Jerzy Bryła poinformował go, iż w dowód zasług przyznano mu miejsce na cmentarzu Salwatorskim. – Zapytałem, co ja mam formalnie w tej kwestii uczynić? „Formalnie nic. Tylko umrzeć” – usłyszałem – wspominał kardiochirurg.

Podkreślił, że właśnie na cmentarzach wyryta jest historia danego miasta i społeczności. – Następne pokolenia, które będą chodziły na cmentarze będą mogły przeczytać niektóre napisy. Będę prosił moje córki, żeby pod moim nazwiskiem było napisane: honorowy obywatel Stołecznego-Królewskiego Miasta Krakowa. Następne pokolenia czytając to, dojdą do wniosku, że chyba warto ponadprzeciętnie pracować dla dobra wspólnego, dla Krakowa i krakowian, bo będzie to zauważone i docenione – podkreślił laureat tytułu.

WIDEO: Trzy Szybkie. Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego o skutkach wyborów do PE dla Małopolski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski