MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Profesor Henryk Runowski uhonorowany przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Prof. Henryk Runowski odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego
Prof. Henryk Runowski odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego Agnieszka Szlęzak-Gruszkowska
Naukowiec ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. Henryk Runowski odebrał w środę (10 maja) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Krakowska uczelnia uhonorowała w ten sposób wybitnego specjalistę z zakresu ekonomiki rolnictwa, który - jak podkreślono - wniósł duży wkład w upowszechnianie wiedzy związanej z nowoczesnym gospodarowaniem w rolnictwie, rozwojem rolnictwa przyjaznego środowisku oraz z integracją rolnictwa polskiego z rolnictwem Unii Europejskiej.

Prof. dr hab. Henryk Runowski (ur. 1952) związał swą karierę zawodową ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie obecnie jest kierownikiem Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw. Był inicjatorem powstania w 1995 r. Centrum Logistycznego Rolnictwa Ekologicznego w SGGW, którego jest dyrektorem. Członek wielu organizacji i towarzystw naukowych, autor licznych książek i prac naukowych, jest również wychowawcą wielu pokoleń studentów i naukowców.

Główne zainteresowania badawcze prof. Runowskiego skoncentrowane są wokół: ekonomiki i organizacji oraz zarządzania przedsiębiorstwami rolniczymi, restrukturyzacji i prywatyzacji rolnictwa państwowego, uwarunkowań postępu biologicznego w rolnictwie, organizacyjnych i ekonomicznych aspektów rolnictwa ekologicznego, zrównoważonego rozwoju rolnictwa i przedsiębiorstw rolnych oraz kształtowania się dochodów gospodarstw rolnych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Dorobek naukowy profesora Henryka Runowskiego składa się z ponad 500 prac, w tym 321 prac opublikowanych, z czego 271 to oryginalne prace twórcze. Jego książki autorskie to m.in.: "Regionalne uwarunkowania rozwoju produkcji zwierzęcej" (1990), "Postęp biologiczny w rolnictwie" (1997), "Ograniczenia i szanse rolnictwa ekologicznego" (1998), "Założenia strategii rozwoju specjalizacji w chowie bydła mlecznego, z uwzględnieniem ochrony środowiska" (1999), "Koncepcja restrukturyzacji hodowli buraka cukrowego w Polsce".

Poza działalnością zawodową Prof. Henryk Runowski z pasją realizuje nietypowe, społecznie ważne hobby związane z renowacją zabytków wiejskich. Efektem tego jest m.in. przeprowadzenie renowacji zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Brzeźnie (gmina Goworowo), w powiecie ostrołęckim. Zniszczony upływem czasu pałac Marchwickich i otaczający go park odzyskały po latach dawną świetność i blask.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Profesor Henryk Runowski uhonorowany przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski