Kraków. Protest na os. Teatralnym daje efekty [ZDJĘCIA]

Kraków. Protest na os. Teatralnym daje efekty [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Protest na os. Teatralnym daje efekty [ZDJĘCIA]
1/14
przejdź do galerii

©fot. Joanna Urabaniec

Magistrat wszczął postępowanie w sprawie wygaśnięcia decyzji, która zezwala na rozbudowę budynku na os. Teatralnym 19.
Znaczna rozbudowa i nadbudowa budynku na os. Teatralnym 19, którą planuje firma Frax-Bud Developer, prawdopodobnie zostanie wstrzymana. To efekt działania m.in. pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, ale też protestu mieszkańców oraz interwencji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.

Zdaniem protestujących deweloper rozpoczął rozbudowę w tym roku, a działa na podstawie pozwolenia sprzed kilkunastu lat.
Twierdzą, że to pozwolenie wygasło, bo firma przez wiele lat nie prowadziła żadnych robót. A zgodnie z prawem, jeśli takowe nie rozpoczną się przed upływem trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia , decyzja staje się nieaktualna.

Inwestor odpierał zarzuty. Jego zdaniem prace rozpoczęły się już w 2009 r., o czym mają świadczyć wpisy w dzienniku budowy, które teraz sprawdził PINB. - Nadzór uznał, że wykonanych prac nie można uznać za kontynuację budowy. Uwagi inspektorów nadzoru budowlanego zostały przekazane do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa, a ten wszczął postępowanie w sprawie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na rozbudowę i nadbudowę - poinformował Maciej Grzyb z biura prasowego krakowskiego magistratu.

W budynku kiedyś działała m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Później był tam również bank i sklep z używaną odzieżą. Obecnie budynek stoi bezużyteczny. Obok niego 22 maja deweloper miał umieścić żółtą tablicę informującą o prowadzonej przez niego inwestycji, której sprzeciwiają się mieszkańcy. - Budynek jest częścią układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków - zauważa radny miejski Wojciech Krzysztonek, który wraz z mieszkańcami walczy przeciwko tej inwestycji. Zwraca uwagę, że po rozbudowie budynek miałby być m.in. wyższy od sąsiednich, co zaburzy ład przestrzenny.

Mieszkańcy osiedla Teatralnego już raz sprzeciwili się inwestycji, w 2010 roku. Po fali protestów, pism i nagłośnieniu sprawy w mediach inwestor wstrzymał się z budową. Teraz znów ruszyła. Planowo budynek miałby mieć parter, cztery piętra oraz parking podziemny dla 30 samochodów. „Dla obecnych mieszkańców nie ma już miejsc parkingowych, budynki dookoła mają parter i 3 piętra” - zauważają oburzeni mieszkańcy na Facebooku.

W tej bulwersującej sprawie do prezydenta zainterpelowali też radni miejscy PiS. Bali się, że deweloper może nawet wyburzyć budynek. Teren, na którym stoi, należy do skarbu państwa. Został oddany w użytkowanie wieczyste, wraz z prawem własności do nieruchomości. Zgodnie z tą decyzją, użytkownik wieczysty był zobowiązany do utrzymywania budynków pod adresem os. Teatralne 19 w „należytym stanie”. Radni PiS zwrócili uwagę na liczbę mnogą. - W decyzji jest mowa o budynkach. Chcemy wiedzieć, czy wszystkie nadal istnieją i czy są utrzymywane w należytym stanie - mówi Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta. Czeka na odpowiedź gminy.

Budynek planowała nadbudować ta sama firma, która ostatnio miała wyburzyć część koszarową fortu w rejonie ulicy Wybickiego. Frax-Bud Developer chce tam budować bloki. Granice inwestycji obejmowały zasięgiem relikty fortu N-10 Prądnik Biały, ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Inwestor dokonał w urzędzie miasta zgłoszenia dotyczącego zamiaru wykonania robót polegających na rozbiórce 15 obiektów (magazynowych, biurowych, wiat, produkcyjno-magazynowych, garaży itp.).

- Firma miała świadomość, że rozbiórka nie może obejmować samego fortu. Wygląda na to, że jest to samowola budowlana - mówił wtedy Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu. Sprawa trafiła do prokuratury. Trwają przesłuchania, śledczy starają się ustalić, kto i dlaczego zniszczył fort.

ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze (21)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tak

yes (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Na osiedlu oświecenia zrobili termomodernizacje i żądają 120zł miesięcznie za to, że na tynku za chwile wyskoczy syf, grzyb i kij wie co jeszcze. Płaciliśmy przez tyle lat fundusz remontowy i co...rozwiń całość

Na osiedlu oświecenia zrobili termomodernizacje i żądają 120zł miesięcznie za to, że na tynku za chwile wyskoczy syf, grzyb i kij wie co jeszcze. Płaciliśmy przez tyle lat fundusz remontowy i co się stało z tymi pieniędzmi. Zrobili termomodernizacje i nas mieszkańców obciążają kosztami. Nie ma oporu mieszkańców! U mnie na osiedlu ludzie skalają sobie do gardeł zamiast domagać się obniżenia tej kwoty, którą muszą płacić. To jest przykład braku szacunku do samego siebie. Sąsiadów interesuje pies sąsiada, który narobił na trawnik, a poważne sprawy już nie!!! Mówisz dzień dobry! Skwaszona mina sąsiada który nie odpowiada, bo musi bulić 120 miesięcznie i zamiast zjednoczyć się, to wolą wyżywać się na sąsiadach, za to, że muszą bulić te 120 miesięcznie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
samowola budowlana trwa

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska poruszony został problem kontrowersyjnej budowy na os. Teatralnym 19. Obecna tam Pani Elżbieta Koterba, Zastępca...rozwiń całość

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska poruszony został problem kontrowersyjnej budowy na os. Teatralnym 19. Obecna tam Pani Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, podkreślała kilkakrotnie, że przecież nakazano wstrzymanie budowy i nie ma się czym martwić. Odpowiednie pisma dostał wykonawca (firma Frax-Bud) oraz ZIKiT.
Chyba jednak jest się czego obawiać, bo budowa trwa w najlepsze. Zagadnięci pracownicy nic o takiej decyzji nie wiedzą. Wykonująca prace firma Frax-Bud zastosowała podobny manewr na ul. Drozdowskich – powstały bloki zamiast domków jednorodzinnych. Pisze o tym m.in. Gazeta Wyborcza.
Mieszkańcy poinformowali już o kontynuowanych pracach Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Ta pierwsza instytucja powinna skontrolować postęp prac. Druga zaś musi zdjąć znaki umożliwiające jazdę pod prąd osiedlową uliczką, wykorzystywaną jako droga budowy. Nie mają one zastosowania wobec cofnięcia pozwolenia na budowę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
takie kwiatki

1kwiatek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ile jeszcze takich "kwiatków" będzie wychodzić? Do diabła z tymi urzędasami.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
beton

Hut/ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

W Hucie jest najwięcej zieleni więc trzeba ją zabetonować jak osiedla w Krakowie, prawda Panie prezydencie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedzialność

Kra& (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Jeszcze zobaczymy jak to się skończy. Może kolejnym wielomilionowym odszkodowaniem z naszej kieszeni, bo JM przeież za nic nie odpowiada.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tyle w temacie

1Anty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Problem w tym że JM sankcjonuje przeterminowane umowy i dopiero jak są protesty to reaguje. Deweloperzy rządzą tym miastem i tyle w temacie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog cygar

&&& (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Mafia Krakowska ..... Śmierdzi cygarami Majchrowskiego na całe miasto.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To mała, ale nagłośniona inwestycja

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

To niewielka inwestycja. Te wielkie przynoszące krociowe zyski buduje się po cichu, bo na tych zarabiają wielcy developerzy z poparciem magistratu. Znaleźli nic nieznaczącego inwestora i rozpisali...rozwiń całość

To niewielka inwestycja. Te wielkie przynoszące krociowe zyski buduje się po cichu, bo na tych zarabiają wielcy developerzy z poparciem magistratu. Znaleźli nic nieznaczącego inwestora i rozpisali się, sztuczny szum. Grube ryby w metnej wodzie
dalej pływają niewidoczne.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dla niektórych jest wielka!!!

Krakus1 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Może od czegoś trzeba zacząć i ruszyć ten bajzel w urzędach, to nie wina dewelopera, on robi interes ale wina ludzi których niestety my podatnicy sadzamy na stołkach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
heh

koko (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

śmierci to tobie z buzi pisoszuście. nie bedzie tutaj pisu .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Będzie Łukasz Gibała !

Azorzanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Będzie Łukasz Gibała !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
protest

mik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 15

jakieś szaleństwa z tymi protestami.kto tylko ma dziurę ponizej pleców


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zamilcz

Sedzia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Lemingu jesli nie masz nic madrego do powiedzenia w tej sprawie.
Bardzo dobrze ze ludzie walcza z ta machina koruptorow.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
weś sie nie osmieszaj

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

nie mieszkasz tam to zam k nij mo rde. chodzi o to że ludzie nie bedą mieli już tam nielegalnego parkingu . zawłaszczyli sobie mieszkańcy to miejsce. kupili i mają prawo budowac . lepsze coś nowego...rozwiń całość

nie mieszkasz tam to zam k nij mo rde. chodzi o to że ludzie nie bedą mieli już tam nielegalnego parkingu . zawłaszczyli sobie mieszkańcy to miejsce. kupili i mają prawo budowac . lepsze coś nowego niż ta rudera co tam stoi . zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Protest przeciw budowie aparmentowca na Teatralnym 19

mieszkanka tego osiedla (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

co za słownictwo wstyd mi za Pana i pytam dlaczego po pierwsze w tak gęstej zabudowie ma powstać jeszcze olbrzymi budynek który nie będzie pasował do tutejszej architektury, po drugie w tym miejscu...rozwiń całość

co za słownictwo wstyd mi za Pana i pytam dlaczego po pierwsze w tak gęstej zabudowie ma powstać jeszcze olbrzymi budynek który nie będzie pasował do tutejszej architektury, po drugie w tym miejscu i tak odpowiedniej wentylacji( wąskie uliczki i mnóstwo bloków) trzeba nie mieć wyobraźni i godzić się na taką budowę. Bardzo proszę niech na tej działce wybuduje mniejszy obiekt pasujący do istniejącej architektury.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kupił bo wiedział co kupić

ANN (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Kupił bo siedział w magistracie i miał możliwość!!! Przez lata nie dołożył ani zł, żeby budynek nie popadał w ruine. Następnie postarał się aby plan zagospodarowania przestrzennego pozwolił mu na...rozwiń całość

Kupił bo siedział w magistracie i miał możliwość!!! Przez lata nie dołożył ani zł, żeby budynek nie popadał w ruine. Następnie postarał się aby plan zagospodarowania przestrzennego pozwolił mu na wybudowanie bloczyska!!! Ot taka prawdazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kpina

Abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 15

To prawo to jakis zart. Facet ma pozwolenir na budowe. Zalatwil wszystkie formalnosci a teraz.wirlka histeria ze zgodnie z.ta.drcyzja chce wykonac roboty. Nawet jesli by sie okazalo ze faktycznie...rozwiń całość

To prawo to jakis zart. Facet ma pozwolenir na budowe. Zalatwil wszystkie formalnosci a teraz.wirlka histeria ze zgodnie z.ta.drcyzja chce wykonac roboty. Nawet jesli by sie okazalo ze faktycznie termin minal to takie rzeczy urzad powinirn zalatwiac od reki w 7 dni - piszesz o przedluzenie terminu i tyle a nie takie cyrki. Sytuacja pokazuje jak urzednicy lubuja sie w papierologii. Ile to juz musieli jej naprodukowac w zwiazku z ta inwestycja a ile naprodukuja jesacze bo przeciez skonczy sie po prostu tak ze on uzyska jeszcze raz pozwolenie na budowe i tyle. Tylko po co sie bylo tak przepychac papierkami skoro na to samo wyjdzie?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
brak pozwolenia na budowę

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Mylisz się. To nie jest zwykłe przeterminowanie pozwolenia tylko jego brak - prace nie były wykonywane latami. Prawo pozwala na maksymalnie 3-letnią pracę. Tymczasem, przez 11 lat była tylko...rozwiń całość

Mylisz się. To nie jest zwykłe przeterminowanie pozwolenia tylko jego brak - prace nie były wykonywane latami. Prawo pozwala na maksymalnie 3-letnią pracę. Tymczasem, przez 11 lat była tylko pojedyncza inwentaryzacja.
Pytanie raczej, jak działają urzędnicy. Otóż, w maju 2018 r. Wydział Architektury i Urbanistyki wydał decyzję przeniesienia pozwolenia na budowę z poprzedniej firmy na obecną, na podstawie dziennika budowy. Były też dokumenty projektowe, ale dziwnie zaginęły w trakcie dwutygodniowej podróży z archiwum. Dopiero po głosach mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dokładniej przyjrzał się zapisom. Wyszło w nich, że jedyną pracą spełniającą warunki ciągłości budowy była inwentaryzacja. Trochę mało jak na 11 lat. Pozostałe wpisy dotyczyły np. szkolenia pracowników albo zatrudnienia inspektora budowy. W wyniku kontroli PINB Wydział Architektury 22 czerwca 2018 r. cofnął decyzję o pozwoleniu na budowę. Dlaczego dopiero wtedy i taką drogą? Odpowiedź jest prosta – Wydział nie jest organem śledczym.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dokłądnie.

krako (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

problem w tym że mieszkańcy sobie zrobili tam nielegalny parking . zawłaszczyli to miejsce. teraz im nie pasuje bo nie ma gdzie stać. a rudera tam stoi . jak im nie wstyd żeby mieszkać w takim...rozwiń całość

problem w tym że mieszkańcy sobie zrobili tam nielegalny parking . zawłaszczyli to miejsce. teraz im nie pasuje bo nie ma gdzie stać. a rudera tam stoi . jak im nie wstyd żeby mieszkać w takim otoczeniu. nikt tego nie chciał kupić . wreszcie ktoś kupił chciał zrobić ładny budynek to sie teraz burzą. ludzie mają już w genach to dziadostwo zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie ma zgody na taki budynek

mieszkanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak kupiła za czapkę śliwek i teraz kosztem mieszkańców chce na tym zarobić jak najwięcej budując olbrzymi apartamentowiec na który nie ma tam miejsca.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tu nie ma nielegalnych Parkingów

AA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Na osiedlu Teatralnym nie parkują mieszkańcy (w większość stanowią starsi ludzie bez samochodu) tylko petenci do ZUS i UM na Zgody 2. W godzinach pracy tychże instytucji nie można przejechać...rozwiń całość

Na osiedlu Teatralnym nie parkują mieszkańcy (w większość stanowią starsi ludzie bez samochodu) tylko petenci do ZUS i UM na Zgody 2. W godzinach pracy tychże instytucji nie można przejechać żadną drogą wewnętrzną osiedla ani przejść chodnikiem, wszędzie samochody, parkują nawet na trawnikach!!! Straż miejska nie może interweniować bo są to drogi wewnętrzne należące do miasta i można na nich robić co się zechce. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?