Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przygotuje nowy plan zagospodarowania dla całego miasta. Powstanie strefa mieszkaniowa i zieleni

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Plan ogólny dla Krakowa ma wyznaczać m.in. tereny pod zabudowę mieszkaniową i zieleń.
Plan ogólny dla Krakowa ma wyznaczać m.in. tereny pod zabudowę mieszkaniową i zieleń. Szymon Korta
Do końca 2025 roku Rada Miasta Krakowa musi przyjąć plan ogólny dla Krakowa. To najważniejszy dokument planistyczny dla miasta, zastąpi studium gminne i będzie wskazywać m.in. gdzie mają powstać tereny pod zabudowę, które obszary zieleni mają być chronione. Mieszkańcy będą mogli składać uwagi do tego dokumentu.

Konieczność wprowadzenia planu ogólnego to efekt ostatniej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z uwagi na to, że plan ogólny ma zastąpić studium gminne, Rada Miasta Krakowa uchwałą podjętą w styczniu 2024 r., odstąpiła od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa” i przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego miasta Krakowa.

Wnioski złożone do studium w latach 2018–2020 pozostaną więc bez rozpoznania. W krakowskim urzędzie zaznaczają, że wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym gminy.

– Mieszkańcy, którzy składali wnioski do studium kilka lat temu, niestety, muszą to zrobić jeszcze raz. Oczywiście nowy prezydent i rada w nowej kadencji mogą termin składania wniosków wydłużyć – podkreśla Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa.

– Myślę, że mieszkańcy będą zawierać w tych wnioskach podobne propozycje jak do studium. Na ponad 14 tys. wniosków, które wpłynęły do studium, około 80 proc. to były propozycje, aby tereny zielone zostały uwolnione pod inwestycje. Składały je osoby, które na obrzeżach miasta mają tereny rolnicze, zielone i domagają się możliwości, aby na terenach ich nieruchomości można było budować domy jednorodzinne. Z drugiej strony jest grupa osób, które są zainteresowane odrębnym trendem – aby wzrastała liczba terenów zielonych – dodaje.

Na czym ma polegać plan ogólny?

Plan ogólny jest uchwalany obowiązkowo dla obszaru całej gminy. W przeciwieństwie do studium, będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia uwzględniane są przy sporządzaniu planu miejscowego oraz będą stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokument ma być w założeniu bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Nie będą tu wyznaczane kierunki rozwoju gminy, tak jak miało to miejsce w studium gminnym, lecz miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.

W planie ogólnym określone zostaną gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, w zakresie zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej, np. do budynku szkoły podstawowej oraz do obszarów zieleni publicznej.

Jak złożyć wniosek do planu ogólnego?

Procedura sporządzenia projektu planu ogólnego będzie składać się m.in. z etapu składania wniosków, konsultacji społecznych, opinii i uzgodnień projektu.

26 lutego ukaże się ogłoszenie prezydenta o możliwości składania przez mieszkańców wniosków do planu. Od tego momentu aż do 26 kwietnia br. będzie można je składać wyłącznie na formularzu zgodnym z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii (formularz dostępny na stronie: https://www.bip.krakow.pl/planowanieprzestrzenne).

Aby umożliwić mieszkańcom zapoznanie się z kwestiami dotyczącymi planu ogólnego został zaplanowany cykl spotkań informacyjnych w następujących lokalizacjach:

  • 27 lutego, godz. 17 – dzielnice: III, IV, V, VI – Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza
  • 5 marca, godz. 17 – dzielnice: I, II, VII – Muzeum Krakowa, Rynek Główny 35
  • 7 marca, godz. 17 – dzielnice: XIV, XV, XVI, XVII, XVIII – Teatr Ludowy, os. Teatralne 34
  • 19 marca, godz. 17 – dzielnice: IX, X – Klub Sportowy Wróblowianka, ul. Wróblowicka 58
  • 21 marca, godz. 17 – dzielnice: VIII, XI, XII, XIII – Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Zabłocie 22 (Klaster Innowacji).

Na harmonogram przestawiony przez urzędników zareagowali miejscy radni.

- Plan ogólny to najważniejszy dokument planistyczny w Krakowie, dlatego ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, że jego konsultacje społeczne ruszają teraz i potrwają do końca marca. Niezrozumiały jest pośpiech Urzędu Miasta Krakowa i chęć przeprowadzania konsultacji w czasie kampanii wyborczej. To nowi Radni Miasta Krakowa będą przyjmowali ten dokument i nowy prezydent będzie przyjmował raport - komentuje radny miejski Tomasz Daros (PO), który z radnym Łukaszem Sękiem (PO) złożył interpelację do prezydenta Krakowa o przełożenie etapu konsultacji po wyborach samorządowych.

- Niech przygotują je osoby, które później będą przyjmowały ten dokument - dodaje radny Tomasz Daros.

Autorzy interpelacji napisali w niej m.in.: "Jaki wymierny wynik dadzą konsultacje społeczne, o których nikt nie wie? Miasto, przygotowując swoje plany, powinno przede wszystkim zadbać o udział i partnerską partycypację. Obecnie zaplanowane spotkania można traktować jako po prostu wykonanie obowiązku, byle konsultacje się odbyły, bez zważania na to, ile osób weźmie w nich udział. Ważne jest, by w przygotowywanych konsultacjach społecznych, udział wzięli nowi radni miasta Krakowa wybrani w wyborach odbywających się 7 kwietnia".

Most Grunwaldzki w Krakowie.

Most Grunwaldzki w Krakowie do wyburzenia! "Śmierć techniczn...

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła nowe narzędzia nie tylko w postaci planu ogólnego, ale także zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI) oraz Rejestru Urbanistycznego, czyli systemu, który stanowi źródło danych oraz informacji przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Część przepisów weszła już w życie, część wejdzie z początkiem 2025 i 2026 r.

Czas na tańsze budowanie? W styczniu taniały materiały budowlane

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków przygotuje nowy plan zagospodarowania dla całego miasta. Powstanie strefa mieszkaniowa i zieleni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski