Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przystanek stał się noclegownią pod monopolowym. List Czytelnika

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Czytelnik
Czytelnik zgłasza nam, że przystanek przy ul. Sołtysowskiej stał się noclegownią dla osób, które przesadzą z alkoholem. A kupują go w pobliskich sklepach monopolowych. Mieszkaniec zauważa, że libacje na przystanku to problem dla pasażerów, w tym dzieci. Urząd miasta odpowiada, zapowiada interwencję, ale sprawa nie jest jednoznaczna.

List czytelnika:

"Bardzo proszę o nadzór nad ulicą Centralną i Sołtysowską w Krakowie. Na ul. Centralnej przy przystanku jest sklep całodobowy monopolowy. Do szkoły odległość około 50 metrów. Jakim cudem jest wydana zgoda na sprzedaż alkoholu? Na przystanku i przy przystanku ciągle są libacje alkoholowe, później te pijane osoby zaczepiają ludzi i dzieci na przystanku. Zajmują przystanek na odpoczynek (zdjęcie w załączniku). Jak korzystać z ławki przystankowej po libacji? Dalej jest ul. Sołtysowska przy niej jest kilka sklepów monopolowych (nie ma nawet 1 km). Jak można było dopuścić do pozwolenia sprzedaży alkoholu na tak niewielkim odcinku?. Jeszcze inna sprawa to żebranie na alkohol pod sklepami przy ul. Sołtysowskiej."

Sprawę zgłaszamy do straży miejskiej i urzędu miasta. Urzędnicy odpowiedzieli:

"W związku z opublikowanym artykułem, Wydział Spraw Administracyjnych UMK zwróci się do Straży Miejskiej Miasta Krakowa oraz Policji z prośbą o wykaz interwencji podejmowanych we wskazanym sklepie lub jego najbliższej okolicy, dotyczących zakłócania porządku publicznego przez jego klientów. Po otrzymaniu informacji od służb porządkowych podejmiemy dalsze czynności w sprawie.

Będzie można wydać decyzję o cofnięciu zezwoleń, gdy okaże się, że okresie ostatnich 6 miesięcy służby porządkowe ujawniły w tych sklepach lub w ich najbliższej okolicy przynajmniej dwa przypadki zakłócania porządku publicznego, które miały bezpośredni związek ze sprzedażą w tych placówkach napojów alkoholowych." - podaje krakowski magistrat.

Tłumaczy równocześnie zasady wydawania koncesji na sprzedaż alkoholu i pokazuje jak było w tej sprawie:

Zasady wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 165, z późn. zm.) oraz uchwały Rady Miasta Krakowa wydane z jej upoważnienia.

Zgodnie z art. 18 ust. 6 ww. ustawy, warunkiem wydania zezwolenia jest złożenie wniosku z kompletem wymaganych dokumentów, tj.:

- dokumentem potwierdzającym tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych,
- pisemną zgodą właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
- decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie o zatwierdzeniu zakładu (punktu sprzedaży).

Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony, aby zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych mogło być wydane, jest uzyskanie, zgodnie z art. 18 ust. 3a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pozytywnej opinii Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krakowie, która opiniuje wnioski pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Miasta Krakowa dotyczącymi maksymalnej liczby zezwoleń oraz zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Aktualnie obowiązującymi aktami prawa miejscowego w tym zakresie są:

- uchwała Nr CVII/2740/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 4 lipca 2018 roku w sprawie ustalenia dla terenu Gminy Miejskiej Kraków maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży (Dz. Urz. Województwa Małopolskiego z dnia 19 lipca 2018 r., poz. 5234),
- uchwała Nr CVII/2739/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 4 lipca 2018 roku w sprawie zasad usytuowania na terenie Gminy Miejskiej Kraków, miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych
(Dz. Urz. Województwa Małopolskiego z dnia 19 lipca 2018 r., poz. 5233).

Należy podkreślić okoliczność, że zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych nie jest decyzją uznaniową. Oznacza to, że w przypadku gdy przedsiębiorca przedstawi wszystkie wymagane prawem dokumenty, a wnioskowany punkt sprzedaży alkoholu spełnia wymogi określone w ustawie oraz aktach prawa miejscowego (maksymalna liczba zezwoleń, zasady usytuowania rozumiane jako odległość od obiektów chronionych, miejsca i obszary, na których nie można prowadzić sprzedaży alkoholu),
to organ administracji jest zobowiązany wydać zezwolenie na sprzedaż alkoholu. W myśl bowiem art. 42 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 221, z późn. zm.):

„Organ zezwalający udziela zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy spełniającemu wymagane prawem warunki uzyskania zezwolenia”. Nie istnieje przepis, który nakładałby na przedsiębiorcę wnioskującego o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych obowiązku uzyskania opinii mieszkańców pobliskich budynków. Zgoda właściciela, zarządcy, administratora lub użytkownika budynku jest wymagana w przypadku umiejscowienia punktu sprzedaży w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i dotyczy budynku, w którym zlokalizowany jest punkt sprzedaży. Odmowa wydania zezwolenia następuje w przypadku, gdy wniosek dotyczy miejsc, obszarów lub obiektów, gdzie z ustawy lub z przepisów prawa miejscowego zabroniona jest sprzedaż napojów alkoholowych.

Odnosząc się do kwestii dużej ilości sklepów we wskazanej okolicy, należy zauważyć, że, co do zasady organ udzielający zezwolenia nie może odmówić jego wydania ze względu na istniejące już na danym obszarze miasta inne punkty sprzedaży lub ze względu na „nasycenie punktów sprzedaży” (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 października 2005 r. VI SA/Wa 1013/05). Wyjątkiem jest sytuacja osiągnięcia maksymalnej liczby zezwoleń, przewidziana w art. 18 ust. 3b ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z tym przepisem „w przypadku gdy liczba wniosków o wydanie zezwolenia przewyższa ich maksymalną liczbę, o której mowa w art. 12 ust. 1, zezwolenie w pierwszej kolejności wydaje się uwzględniając kryterium jak największej odległości punktu, w którym ma być prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych od najbliższego działającego punktu sprzedaży napojów alkoholowych, liczonej najkrótszą drogą dojścia ciągiem dróg publicznych, a w następnej kolejności - kryterium prowadzenia przez wnioskodawcę jak najmniejszej liczby punktów sprzedaży.” Należy nadmienić, że w chwili obecnej liczba wniosków o wydanie zezwolenia nie przewyższa maksymalnej liczby określonej uchwałą Rady Miasta Krakowa.

Przedsiębiorca, który w sierpniu 2022 r. uzyskał zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych we wskazanym sklepie, przedłożył wszystkie wymagane przepisami dokumenty. W postępowaniu w sprawie wydania zezwoleń, była badana zgodność lokalizacji wnioskowanego punktu sprzedaży z wymienioną wcześniej uchwałą Nr CVII/2739/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 4 lipca 2018 roku
w sprawie zasad usytuowania na terenie Gminy Miejskiej Kraków, miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Przedsiębiorca uzyskał pozytywną opinię Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krakowie, bowiem punkt sprzedaży spełniał zasady usytuowania. Odległość do najbliższej szkoły przekracza 50m, a przystanki autobusowe nie są obiektami chronionymi.

Oznacza to, że zezwolenia na sprzedaż alkoholu w omawianej lokalizacji zostały wydane zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz innymi przepisami regulującymi wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Co Polacy uważają o imigrantach?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przystanek stał się noclegownią pod monopolowym. List Czytelnika - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski