Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków razem z dziewięcioma gminami chce wybudować co najmniej 535 mieszkań czynszowych

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Sylwia Penc / Polskapresse
Kraków wspólnie z dziewięcioma gminami Małopolski i Krajowym Zasobem Nieruchomości powołał Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN SIM Ziemia Krakowska i zbuduje mieszkania czynszowe. 13 października w Urzędzie Miasta i Gminy Skała podpisano akt notarialny umowy spółki. W ramach jej działań ma powstać łącznie co najmniej 535 lokali mieszkalnych. Warunki i zasady naboru najemców określą poszczególne gminy.

Cel spółki

Podstawowym celem działalności spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy o SIM, w tym w szczególności budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Wspólnikami spółki KZN SIM Ziemia Krakowska obok Gminy Miejskiej Kraków i Krajowego Zasobu Nieruchomości zostały również gminy: Alwernia, Charsznica, Gdów, Gołcza, Iwanowice, Pałecznica, Skała, Raciechowice i Wieprz. Do spółki ma dodatkowo w późniejszym terminie przystąpić Gmina Sułoszowa. Na utworzenie SIM gminom przyznane zostały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa granty w wysokości 3 mln złotych dla każdej z nich, które przeznaczone zostały na objęcie udziałów w Spółce.

Formuła SIM cieszy się zainteresowaniem

Przeprowadzona na przełomie 2022 i 2023 r. analiza wykazała duże zainteresowania wśród mieszkańców Krakowa najmem mieszkania w formule społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Realizacja projektu SIM pozwoli na uzupełnienie oferty mieszkaniowej miasta i zmniejszenie tzw. luki czynszowej oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób posiadających zdolność czynszową, ale nieposiadających zdolności kredytowej. Pierwotnie miasto chciało budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em, w którym Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem. Niestety, aby w pełni skorzystać w tym przypadku ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera, pojawiło się uzasadnione ryzyko, co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia.

W tej sytuacji gmina Kraków zmieniła plany i wspólnie z innymi 9 gminami małopolskimi zakłada nową spółkę KZN SIM „Ziemia Krakowska”. Decyzję w sprawie przystąpienia Krakowa do spółki podjęli radni Krakowa podczas sesji 27 września.

Kraków otrzymuje grant w wysokości 3 mln zł

Przyznany miastu grant w wysokości 3 mln zł to środki, które zostaną przeznaczone na kapitał powstałej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie. Jest więc sytuację, w której miasto tworzy nową spółkę, na objęcie udziałów dostaje grant, czyli na teraz budżetu to nic nie kosztuje. Równymi udziałowcami spółki KZN SIM Ziemi Krakowskiej są gminy: Kraków, Skała, Iwanowice, Alwernia, Charsznica, Gdów, Wieprz, Gołcza, Raciechowice i Pałecznica.

W przyszłości gmina będzie musiała wnieść do spółki aportem nieruchomość przy ulicy Padniewskiego, na której spółka wybuduje około 100–115 mieszkań czynszowych. Zasady wyboru najemców określi w stosownej uchwale Rada Miasta Krakowa, która wskaże kryteria pierwszeństwa i zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków. O wniesieniu nieruchomości do spółki również zadecyduje Rada Miasta Krakowa. Wiązać się będzie z tym konieczność poniesienia VAT.

Inwestycja mieszkaniowa finansowana będzie z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK, taniego kredyt w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) oczywiście z partycypacji przyszłych lokatorów, wynoszącej 15–25% kosztów zgodnie ze stosowną ustawą.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków razem z dziewięcioma gminami chce wybudować co najmniej 535 mieszkań czynszowych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski