Kraków. Rosną bloki komunalne pośród zieleni i domków jednorodzinnych

Piotr Ogórek
Wizualizacja osiedla przy Wańkowicza ZIM
Mieszkańcy ulicy Wańkowicza protestują przeciwko budowie 165 mieszkań komunalnych oraz wycince drzew. W zielonym rejonie Wzgórz Krzesławickich, niedaleko Zalewu Nowohuckiego, ruszyła budowa siedmiu bloków komunalnych. Choć nie powinna, gdyby Rada Miasta zaktualizowała plan miejscowy dla tego rejonu.

Chodzi o zielony rejon w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, tuż przy Zalewie Nowohuckim. Właśnie ruszyła tam budowa siedmiu bloków, w których znajdzie się 165 mieszkań komunalnych. Teren został ogrodzony, na ziemie rzucono betonowe płyty jako podjazd dla pojazdów budowy, a w okolicy wycięto wiele drzew - alarmują mieszkańcy.

Przy całej ulicy Wańkowicza znajdują się tylko domy jednorodzinne. Urzędnicy uspokajają, że powstające bloki będą miały... spadziste dachy, żeby jak najbardziej wtopić się w otoczenie.

Dodają, że słuchają mieszkańców, bo zamiast 10 bloków będzie „zaledwie” siedem. Co ciekawe, na budowę bloków pozwala plan miejscowy, tyle że... jest on w tym miejscu niezgodny ze studium zagospodarowania przestrzennego. Rada Miasta Krakowa nie dokonała jednak jego aktualizacji. Nawet jeśli tak się teraz stanie, to budowy już to nie powstrzyma.

Protest i obawy mieszkańców

O planach budowy miejskiego osiedla na Wańkowicza pisaliśmy kilka miesięcy temu. Przeciwko budowie protestują okoliczni mieszkańcy i radni dzielnicowi. - Nie będą pasować do charakteru obecnej zabudowy, czyli jednorodzinnej - tak o planowanych blokach mówił nam Stanisław Madej, przewodniczący dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Pomimo sprzeciwu lokalnej społeczności, budowa jednak ruszyła.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

- Nie wyobrażamy sobie dalszych etapów budowy, a zwłaszcza jej finału. Nowe osiedle to przede wszystkim zakłócenie krajobrazu, bo betonowe bloki będą pasować do okolicznych zabudowań jak pięść do nosa. Nowi lokatorzy to także więcej samochodów i smogu - mówi Konrad Tomsia ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Krzeszowic.

Mieszkańcy mają też obawy wobec przyszłych lokatorów. - Nie oszukujmy się, lokatorzy bloków komunalnych są „różni”. Według socjologów, takich „trudnych lokatorów” należy osiedlać w różnych miejscach. Tworzenie getta, takiego jak na naszej ulicy, prowadzi do patologii - uważa Konrad Tomsia.

Mieszkania komunalne są potrzebne. W Krakowie powstało kilka takich inwestycji w ostatnich latach (szczegóły niżej). Jednak ta przy Wańkowicza budzi zdziwienie ze względu na lokalizację. Ulica Melchiora Wańkowicza jest zabytkową ulicą. Nie ma przy niej żadnych bloków, tylko zabudowa jednorodzinna. Wśród niej takie perełki, jak Dworek Jana Matejki. Teraz, raptem kilka numerów dalej, powstanie wielkie blokowisko. Do 2021 roku gotowych ma być siedem budynków wielorodzinnych, po trzy kondygnacje z poddaszem użytkowym. Znajdzie się tam 165 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 6910 metrów kwadratowych.

- Przy okazji zagospodarowany zostanie teren, powstaną drogi osiedlowe, miejsca postojowe - łącznie 97, a przede wszystkim plac zabaw - wylicza Jan Machowski, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich, który odpowiada za budowę.

Brak aktualizacji planu

Tyle, że cała inwestycja nie powinna powstać. Dla tego rejonu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Krzesławice”. Został uchwalony dawno, w 2005 roku. Dla terenu, gdzie powstaje osiedle, przewiduje zabudowę mieszkaniowo-usługową. W 2014 roku doszło jednak do aktualizacji studium zagospodarowania przestrzennego, nadrzędnego dokumentu planistycznego, z którym plany miejscowego muszą być zgodne.

Nowe trzeba opracowywać w oparciu o jego zapisy, a stare trzeba aktualizować. W studium cały obszar wzdłuż Wańkowicza jest przewidziany pod zabudowę jednorodzinną. Przez cztery lata Rada Miasta Krakowa nie zajęła się jednak aktualizacją planu. I teraz powstanie tam „blokowa szeregówka”.

- Studium nie jest prawem miejscowy, a plan tak. I pozwolenie na budowę jest z nim zgodne. A uzgodnienie planu ze studium, to zadanie radnych - ucina Jan Machowski.

To znamienne, że władze miasta, które tak często podkreślają jak ważne jest działanie w zgodzie z przepisami, tym razem się do tego nie zastosowały. A dlaczego nie doszło do aktualizacji? Bo nikt nie zwrócił na to odpowiednio wcześnie uwagi. - Tam gdzie nie było interwencji mieszkańców czy dzielnic, to plany trwały niezmienione. Przed studium uchwalono ich ok. 40. Zmieniono te, gdzie wykryto konfliktowe sytuacje - mówi Grzegorz Stawowy, szef komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta.

Jan Machowski dodaje, że bloki komunalne będą miały spadziste dachy, tak, aby dostosować się do okolicznej zabudowy jednorodzinnej. - Do tego powstanie siedem bloków, zamiast pierwotnie planowanych dziesięciu. Zadanie zostało nam wskazane i musimy je zrealizować - zaznacza rzecznik ZIM. Urzędnicy przekonują, że bloki... „będą nawiązywać do oddalonego o kilka kilometrów dworku Jana Matejki i kościoła p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego”. Tyle, że od bloków do dworku Matejki będzie ok. 400-500 metrów. Urzędnicy przekonują, że korzyścią dla mieszkańców ma być podłączenie miejskiej sieci MPEC do planowanego osiedla, co może zaowocować podpięciem do sieci okolicznych domów.

Rozpoczętej budowie towarzyszy wycinka zieleni. Pod topór poszły 33 drzewa i 169 mkw krzewów, które kolidują z planowanym układem drogowym. - W zamian na terenie objętym inwestycją nasadzonych zostanie 67 drzew, 725 krzewów i 175 bylin. W przypadku drzew będą to głównie graby, jarzębiny i brzozy - wylicza Machowski.

- Mieszkania komunalne są potrzebne. Jeszcze dwa lata temu w kolejce na gminne mieszkania czekało ok. 3 tys. rodzin. Do tego miasto płaci rocznie ok. 25 mln zł za czynsz ludziom, którzy mieszkają w kamienicach, które przeszły w prywatne ręce - mówi Grzegorz Stawowy. - Jestem natomiast przeciwnikiem budowy osiedli komunalnych. W takiej sytuacji zawsze jest ryzyko powstania getta. Lepsza jest zabudowa rozproszona.

Koszt budowy całego osiedla, wraz z układem drogowym, to 30 mln zł. Wykonawcą jest firma DOMBUD.

Zabudowa komunalna

Osiedle Przyzby-Zalesie na Ruczaju jest największą obecnie inwestycją mieszkaniową realizowaną przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. W 2016 roku do użytku oddany został blok komunalny przy ul. Mały Płaszów (48 mieszkań), a wcześniej osiedle Magnolia (blisko 300 mieszkań) oraz 82 mieszkania przy ul. Łazy. ZIM Kraków wyłonił też wykonawców dla bloku przy ul. Fredry (46 mieszkań). Łącznie, w latach 2003 - 2015 Gmina przekazała do zamieszkania (łącznie z odzyskanymi pustostanami) 4939 lokali mieszkalnych.

Około 25-30 procent nowych mieszkań komunalnych przeznaczanych jest dla osób, które już teraz mieszkają w lokalach gminnych, ale z jakiegoś powodu chcą lub muszą opuścić swoje dotychczasowe mieszkanie. Są to np. osoby, które obecnie zamieszkują w placówkach oświatowych, a ich dotychczasowe lokale mieszkalne będą zlikwidowane.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rosną bloki komunalne pośród zieleni i domków jednorodzinnych - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 73

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

K
KR

Korupcja i przestępczość za zgodą Urzędów Miasta Krakowa , jawna bezkarność w łamaniu prawa . Pozwolenie jest wydane na jeden dom jednorodzinny stoją dwa domy jednorodzinne. Drugi budynek jednorodzinny bez pozwolenia . I według oświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego w Krakowie jest jeden budynek a rzeczywiście są dwa.
Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem . Posiadam dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłając zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni i nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia .

O
Obywatel

Daj w lape majchujskiemu a pozwolonie na budowę bloku dostaniesz nawet na wawelu.... Żałuję zepe dalej został ten stary przekupny komuch . Jak można. Tyle lat trzymac starucha który się dawno wypalił i nic nie robi żeby miasto było zdrowsze

k
krakus

betoniarz dalej betonuje Krakow ponoc glosowaliscie na mniejsze zlo..............to macie mniejsze zlo

w
widz

ludzie ratujcie się bo będziecie mieć to samo co na oś Złotej Jesieni czyli patologia przez duże P.

M
Mi

To kup sobie mieszkanie lub wybuduj dom. Ja mam kredyt ba 40 lat. Ty też możesz mieć.

B
B

Jedni drugich warci. I jedni, i drudzy pracuja dla popisu i maja wspolne plany. Te ich publiczne 'potyczki' to teatr dla ciemnego ludu ktory wszystko kupi

z
z

glosujcie dalej dozywotnio na kim dzong una

c
cura

skoro go nie stać to co robi z pieniędzmi ? dlaczego nie zmieni pracy ? dlaczego inni mogą a reszta nie ? robić sie wam nie chce i pasożytujecie.

d
dudu

bo to prawda. mieszkanie komunalne to patologia. co ztego że 3 osoby na 100 są normalne.

s
stas

zarodzię dzięki andrzejowi dudzie i jego podpisowi pod ustawą deweloperską

k
krk

od zawsze. chyba nie mieszkałeś koło takich bloków. zapytaj co sie dzieje w hucie na osiedlu złota jesień i innych. patologia . zapytaj policji ile mają interwencji w takich blokach .

m
mieszkaniec

tak. bede. wole jego niż takich jak ty prawicowych popaprańców. 2 sprawa to twój prezydent podpisał ustawe - zrobił dobrze deweloperom. mogą teraz stawiać beton gdzie chcą. 3 sprawa te bloki są dla wyborców pisu . tych co nie pracują i doją społeczeństwo

k
koko

a nie dudy , pisu i polityki socjalnej ? twój idol adrian du?a podpisał właśnie ustawe że deweloperzy bedą mogli łatwiej budować

r
ram

...będą to slumsy im J. Majchrowskiego

m
mik

krzeszowice koło Nowej Huty

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3