Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Strzelali z karabinu i pistoletu zamiast relacjonować wydarzenia. Walczyli o trofeum ufundowane przez wojewodę [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tym razem dziennikarze wystąpili nie w roli relacjonujących wydarzenie, ale… zawodników i strzelali z karabinów oraz pistoletów.
Tym razem dziennikarze wystąpili nie w roli relacjonujących wydarzenie, ale… zawodników i strzelali z karabinów oraz pistoletów. Joanna Urbaniec/Adam Wojnar
Tym razem dziennikarze wystąpili nie w roli relacjonujących wydarzenie, ale… zawodników i strzelali z karabinów oraz pistoletów. Wszystko odbyło się w ramach Turnieju Strzeleckiego o Puchar Wojewody Małopolskiego, który zorganizowano na Strzelnicy Kulowej LOK HTS przy ul. Jeżynowej w Krakowie.

FLESZ - Rządowa delegacja z wizytą w Kijowie

od 16 lat

Podczas turnieju zgłoszeni przez redakcje dziennikarze, fotoreporterzy i operatorzy kamer uczestniczyli w rywalizacji strzelając z karabinu oraz pistoletu. Odbyło się też szkolenie z obsługi broni, zasad celowania i zasad bezpieczeństwa.

Trofeum powędrowało do Sebastiana Mamczyńskiego z TVP3, który łącznie zdobył najwyższą liczbę punktów w obu konkurencjach.

- Idea organizacji Turnieju Strzeleckiego dla Dziennikarzy o Puchar Wojewody Małopolskiego narodziła się we współpracy z Klubem Strzeleckim LOK HTS i jego prezesem Krzysztofem Solarskim. Założeniem było to, aby wspólnie popularyzować sport strzelecki. Chcieliśmy szerzej i przede wszystkim w praktyce pokazać możliwości, jakie dają takie obiekty, jak strzelnica kulowa mieszcząca się przy ul. Jeżynowej w Krakowie. Takie działania – rozwijające sport strzelecki i pokazujące jego potencjał – są aktualnie bardzo ważne i potrzebne – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To w dużej mierze kwestia świadomości. Ważne, by każdy mógł spróbować swoich sił na strzelnicy – takiej jak ta Klubu Strzeleckiego LOK HTS w Krakowie przy ul. Jeżynowej. Jako wojewoda szeroko i aktywnie włączam się w takie działania w ramach bieżącej współpracy z Wojskiem Polskim. Turniej Strzelecki dla Dziennikarzy o Puchar Wojewody Małopolskiego to kolejna forma promocji działań proobronnych, w tym sportu strzeleckiego - dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Redakcje Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej reprezentowała Joanna Urbaniec, która na co dzień zajmuje się robieniem zdjęć, ale też pisze teksty, m.in. dotyczące Nowej Huty i ekologii. - Korzystanie z aparatu fotograficznego, trzymanie go i robienie zdjęć przydało się w strzelectwie. Z karabinem jest podobnie jak z aparatem, też trzeba mieć pewną rękę, żeby broń dobrze utrzymać i oko, aby odpowiednio wymierzyć - podkreśla Joanna Urbaniec.

Podczas turnieju wykorzystano dwa rodzaje broni:

  • Pistolet Centralnego Zapłonu CZ85B, kaliber 9×19 mm – 10 strzałów do tarczy TS-2
  • Karabin Centralnego Zapłonu AK-47, kaliber 7,62×39 mm – 5 strzałów do tarczy Nt23p

Małopolska Organizacja Wojewódzka Ligi Obrony Kraju, jest organizacją proobronną oraz sportową. 97 procent jej członków uprawia głównie sporty strzeleckie. Liczy ponad 4,3 tys. osób, skupionych w 153 kołach i klubach: szkolnych, strzeleckich, Żołnierzy Rezerwy, modelarskich, łączności, płetwonurków, sportów obronnych oraz w klubie żeglarskim w Chrzanowie.

- Małopolski Związek Strzelectwa Sportowego, posiadający ponad 90-letnią tradycję, zrzesza w swojej strukturze 33 kluby i sekcje strzeleckie (w tym 12 klubów z Ligi Obrony Kraju) z blisko 4300 członkami, według stanu na 31 grudnia 2021 roku. Kluby i sekcje realizują cele statutowe głównie poprzez promocję sportu strzeleckiego wśród społeczeństwa oraz we współzawodnictwie sportowym, szczególnie dzieci i młodzieży szkolnej. Kluby MZSS prowadzą zajęcia i zawody na strzelnicach sportowych oraz w pomieszczeniach przystosowanych do strzelań z urządzeń pneumatycznych własnych lub wynajmowanych. Najwięcej strzelnic sportowych 11 do strzelań kulowych posiada lub użytkuje Liga Obrony Kraju – mówi płk Marek Stasiak, wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju oraz prezes Małopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Strzelnica kulowa przy ul. Jeżynowej po pracach modernizacyjnych została oficjalnie oddana do użytku latem ubiegłego roku.

Strzelnice kulowe LOK zlokalizowane są w: Krakowie przy ulicy Jeżynowej, Bochni, Gorlicach, Nowym Targu, Nowym Sączu, Pogorzycach koło Chrzanowa, Bukownie koło Olkusza, Suchej Beskidzkiej i w Miechowie, Grybowie, Tarnowie.

W całej Polsce znajduje się ok. 370 strzelnic, posiadających dopuszczenie przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, w których trenuje ponad 45,8 tys. licencjonowanych zawodników. W samej Małopolsce trenuje ok. 4,5 tys. zawodników.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 5 mln zł na pilotaż całkowicie nowego projektu upowszechniania strzelectwa w Polsce.
- Program skierowany jest do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia i ma na celu między innymi popularyzację dyscypliny oraz upowszechnianie postaw proobronnych i patriotycznych wśród obywateli. Projekt jest pierwszym zadaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki ukierunkowanym na wzmacnianie potencjału obronnego kraju – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski