Prace przy przebudowie prowadziła występująca w konsorcjum firma StarKop. Roboty toczyły się pod nadzorem konserwatorskim i pod czujnym okiem służb archeologicznych.
W ramach rewitalizacji:
- wykonano modernizację nawierzchni,
- wszystkie rynny podłączono do kanalizacji (wcześniej deszczówka trafiała do gruntu, powodując rozmiękczenie podłoża i powstawanie zapadlisk),
- wykonano iluminację,
- wprowadzono elementy małej architektury, czyli m.in. kosze na śmieci, ławki, stojaki rowerowe, zbiorniki retencyjne wody opadowej
- a przede wszystkim na ulicę wprowadzono zieleń.
Zielona rewolucja na ul. Krupniczej stała się faktem dzięki mieszkańcom, którzy zgłosili takie zadanie w budżecie obywatelskim.
Na Krupniczej na odcinku od ul. Podwale do ul. Loretańskiej pojawiły się podwyższone rabaty, w których zostały posadzone setki krzewów wierzby purpurowej oraz zimozielonej laurowiśni wschodniej. Nad krzewami górują posadzone na tym odcinku czereśnie ptasie Plena, wiosną kwitnące na biało.
W dalszej części, do ul. Szujskiego, zieleń wysoką tworzą olsze czarne. Na tym odcinku znalazły się również ogrody deszczowe, w których pojawi się bodziszek łąkowy, łączeń baldaszkowaty oraz kosaciec syberyjski w czterech odmianach.
Ogrody deszczowe zajmują łącznie powierzchnię ponad 116 mkw. Zmniejszają ilość spływającej wody do kanalizacji, zwiększając retencję wód opadowych. Takie działanie - jak zwracają uwagę przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej - to również minimalizowanie ryzyka występowania lokalnych podtopień w trakcie intensywnych opadów.
Na odmienionej ul. Krupniczej wprowadzono też - zgodnie z prośbą mieszkańców - nasadzenia fasadowe, czyli rośliny rosnące przy budynkach wzdłuż ulicy. Jest to ponad setka różowych malw.
Ideą projektu rewitalizacji ul. Krupniczej było stworzenie przestrzeni przyjaznej wszystkim mieszkańcom - pieszym, rowerzystom, a także przedsiębiorcom prowadzącym usługi w parterach zabudowy wzdłuż ulicy.
Jak wyjaśnia Zarząd Zieleni Miejskiej, na odcinku od ul. Podwale do ul. Loretańskiej myśl przewodnia wprowadzonych zmian opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf - ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel ten możliwy był do osiągnięcia dzięki utworzeniu wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników poprzez rezygnację z krawężników, a tym samym z podziału na jezdnię i chodnik. Ograniczenie ruchu tranzytowego zapewnione jest również przez wprowadzenie mebli miejskich wraz z zielenią.
"Projekt ma ponadto za zadanie zminimalizowanie negatywnych skutków zmian klimatycznych - długotrwałych okresów suszy i upałów. W tym celu zaprojektowane zostały ogrody deszczowe oraz zbiorniki do gromadzenia deszczówki, która w okresach suszy będzie wykorzystywana do podlewania nowych roślin na ul. Krupniczej. Zabytkowa przestrzeń ulicy wraz z kamienicami posiada niezwykle bogatą historię. Istotnym elementem stało się więc podkreślenie walorów historycznych poprzez zaakcentowanie w nawierzchni informacji dotyczących zabytkowych obiektów oraz ponowne wykorzystanie w projekcie kostki bazaltowej, którą we wcześniejszych latach była wyłożona ul. Krupnicza" - opisuje ZZM.
Niestandardowe działania projektowe mają na celu wykreowanie genius loci ulicy Krupniczej.
Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą! MAPY i OPISY
- Tajemnicze, mroczne miejsca Nowej Huty i okolic. Dobre na ciekawą wycieczkę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?