Kraków. Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego zakończył...

Kraków. Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego zakończył realizację projektu „Kontakt w leczeniu”

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Archiwum

Archiwum ©Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

W ramach projektu lecznica zorganizowała dla personelu medycznego i niemedycznego szkolenia z zakresu kontaktu z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychicznie oraz ich rodzinami. Wzięło w nich udział ponad 2,5 tys. osób z Małopolski i Podkarpacia.
Archiwum

Archiwum ©Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Specjalistyczne szkolenia miały na celu przybliżenie podstawowych zasad skutecznej komunikacji z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne. Ich autorski program przygotował szpital w Kobierzynie, któremu na sfinansowanie projektu udało się pozyskał środku z Ministerstwa Zdrowia. Kursy odbywały się zarówno na terenie lecznicy, jak i dla wygody uczestników w kilkunastu miejscowościach województwa małopolskiego i podkarpackiego. Łącznie wzięło w nich udział ponad 2,5 tys. osób.

Szkolenia były prowadzone w trybie seminaryjnym, a jako materiał dydaktyczny posłużyły specjalnie nakręcone filmy, w których aktorzy odgrywający lekarzy i pacjentów prezentowali różne zachowania. Uczestnicy również odgrywali stosowne scenki na podstawie własnych doświadczeń w kontaktach z osobami cierpianymi na zaburzenia psychiczne. Dzięki otwartym dyskusjom możliwe było dokonanie przez uczestników szkoleń analizy swoich własnych mocnych i słabych stron w kontaktach z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, a przez to rozwinięcie umiejętności komunikacji asertywnej, opartej na zrozumieniu i wzajemnym szacunku. W trakcie szkoleń uczestnicy mieli także możliwość pogłębienia swojej wiedzy o charakterystyce stanu psychicznego osoby w  chorobie oraz rozwinięcia kompetencji w obszarze komunikacji i psychologii.

- Jesteśmy przekonani, że udało się przyłożyć cegiełkę do budowania świata, w którym jest trochę więcej zrozumienia i życzliwości dla drugiego człowieka – ocenia kierownik projektu dr n. med. Łukasz Cichocki.

Kursy spotkały się z bardzo pozytywnymi ocenami ich uczestników. W ramach projektu powstała również strona internetowa www.kontaktwleczeniu.pl, gdzie zainteresowane osoby mogą znaleźć wiele ciekawych materiałów dydaktycznych związanych z komunikacją z chorymi cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, w tym filmy edukacyjne wykorzystywane podczas szkoleń.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Nowe fotoradary. Będzie ich dwa razy więcejKomentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zieleń

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pacjenci w ramach terapii powinni posadzić drzewa i krzewy na terenie szpitala.
Zieleń tam jest zaniedbana.

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »