Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sztuczna inteligencja pali śmieci w Ekospalarni. Rocznie ma pochłaniać 5,5 tys. ton odpadów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Test wydajności tego rozwiązania w krakowskiej Ekospalarni wykazał, że zwiększa ono wolumen spalania odpadów o 2,5 proc.
Test wydajności tego rozwiązania w krakowskiej Ekospalarni wykazał, że zwiększa ono wolumen spalania odpadów o 2,5 proc. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press
W krakowskiej Ekospalarni wdrożono system optymalizacyjny procesu spalania, którego działanie oparte jest na sztucznej inteligencji z wykorzystaniem tzw. logiki rozmytej. Dzięki takiemu rozwiązaniu programistycznemu, bez inwestycji w dodatkową infrastrukturę, zwiększony został poziom wydajności zakładu.

Większa wydajność

– Jest to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na opracowanie i wdrożenie systemu optymalizacji procesu spalania odpadów w celu podniesienia wydajności masowej i energetycznej – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, właściciela i operatora Ekospalarni. – Pozwoli na osiągnięcie większej średniej wydajności godzinowej każdej linii termicznego przekształcania odpadów o co najmniej 2,5 proc.

5500 ton odpadów

Test wydajności tego rozwiązania w krakowskiej Ekospalarni wykazał, że zwiększa ono wolumen spalania odpadów o 2,5 proc., co odpowiadałoby spaleniu dodatkowo 5500 ton odpadów rocznie przy pracy zakładu z pełną wydajnością. Efektem zaimplementowanego rozwiązania są zatem: optymalizacja procesu spalania i osiągnięcie większej średniej wydajności godzinowej na każdej linii, zaś efektem ekologicznym są dodatkowy odzysk energii z odpadów i mniejsza produkcja tlenku węgla.

– Dodatkowo wdrożenie tego systemu umożliwi uzyskanie większej stabilizacji produkcji pary – tłumaczy Łukasz Sarga, zastępca dyrektora Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. – Optymalizacja koncentruje się na poprawie regulacji i sterowania podajnikiem suwakowym, prędkością rusztu i powietrzem do spalania. Powszechnie uznaje się, że działanie instalacji technologicznych znacznie się różni w zależności od doświadczenia operatora prowadzącego proces. Proponowane rozwiązanie umożliwi prowadzenie procesów w ściśle powtarzalny i zoptymalizowany sposób. Przyczyni się to do poprawy sprawności instalacji – zaznacza.

Dodatek do istniejących systemów sterowania

System FuzEven firmy Dublix to wysokowydajne rozwiązanie kontroli spalania oparte na unikalnej technologii kontroli. Można go zainstalować jako dodatek do istniejących systemów sterowania bez konieczności dodawania nowych czujników w instalacji, zmiany już istniejących struktur sterowania lub dokonywania kosztownych modyfikacji istniejącego sprzętu, a także umożliwia scentralizowane zarządzanie za pomocą zintegrowanego systemu kontroli produkcji. Rozwiązując podstawowe problemy spalania odpadów komunalnych i zapewniając stabilne spalanie, pozwala zakładom pracować z pełną wydajnością i zwiększać ilość wytwarzanej energii elektrycznej i pary, jednocześnie zwiększając ilość spalanych odpadów. Wartość udzielonego zamówienia to około 240 tys. euro.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Sztuczna inteligencja pali śmieci w Ekospalarni. Rocznie ma pochłaniać 5,5 tys. ton odpadów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski