MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, KOD manifestował [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
We wtorek, 19 listopada, przed krakowskim sądem odbyła się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji związana z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął, czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oraz nowa Krajowa Rada Sądownictwa są do pogodzenia z prawem europejskim.

WIDEO: Krótki wywiad

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał we wtorek wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. TSUE uznał, że to polski Sąd Najwyższy musi ocenić niezawisłość Izby Dyscyplinarnej SN.

Wyrok TSUE jest pokłosiem skierowania do niego przez polski Sąd Najwyższy pytania o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej SN. Jej sędziów powołuje obecnie Krajowa Rada Sądownictwa, która zdaniem naczelnego organu polskiej władzy sądowniczej nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej (sędziów KRS wybiera obecnie Sejm).

TSUE miał określić, czy sposób utworzenia Izby Dyscyplinarnej był zgodny z prawem unijnym. Wczoraj uznał jednak, że to polski Sąd Najwyższy powinien zdecydować, czy Izba jest organem niezależnym i ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

W dniu wyroku TSUE przedstawiciele KOD manifestowali w wielu miastach, w tym także w Krakowie, gdzie manifestacja odbyła się przy ul. Przy Rondzie (przy Sądzie Okręgowym). "Trzeba pokazać – niezależnie od charakteru tego orzeczenia – że społeczeństwo nie zaakceptowało niekonstytucyjnych przekształceń sądownictwa. Trzeba też zamanifestować solidarność z sędziami prześladowanymi przez Ziobrowych rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasotę. Co chwilę inny sędzia jest przez tych panów pociągany do odpowiedzialności dyscyplinarnej za to, że nie godzi się na niszczenie państwa prawa. Polscy sędziowie potrzebują naszego wsparcia" - podkreślali przedstawiciele KOD Region Małopolskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski