MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków tworzy pierwsze w Polsce centrum biotechnologii

Redakcja
Stworzenie Parku LifeScience ma połączyć naukę z biznesem i zahamować emigrację naukowców. Najlepsi z nich otrzymają dofinansowanie (maksymalnie 200 tys. euro) na rozkręcenie własnej działalności, porady zawodowe i pomoc w pisaniu biznesplanów. Z kolei firmy z zewnątrz będą mogły zawierać kontrakty z naukowcami na pojedyncze zlecenia.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Kilkuset absolwentów studiów przyrodniczych znajdzie pracę w Parku LifeScience

Zakończenie całej inwestycji planowane jest na 2012 r. Jej koszt wyniesie blisko 200 mln zł. Większość pieniędzy została pozyskana w ramach programów unijnych.
- Mamy olbrzymie niewykorzystywane zaplecze naukowe w regionie. Naszych informatyków i programistów doceniły już zagraniczne koncerny, które zainwestowały w Krakowie. Teraz przyszedł czas na studentów, absolwentów i doktorantów nauk przyrodniczych - przekonuje Paweł Błachno, prezes zarządu Jagiellońskiego Centrum Innowacji - spółki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zarządza Parkiem LifeScience w krakowskich Pychowicach.
To pierwsze w Polsce tego typu przedsięwzięcie. - Na Zachodzie przemysł biotechnologiczny rozwija się już bardzo prężnie. W Europie Środkowo-Wschodniej mamy szansę zostać liderem - dodaje Błachno.
Park LifeScience będą tworzyć trzy budynki przy ul. Bobrzyńskiego służące do badań naukowych i działalności komercyjnej. W sumie zajmą powierzchnię ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych.
Pierwszy z nich (6 tys. m kw.) zostanie oddany do użytku na początku marca. Będzie go wynajmować firma biotechnologiczna Biocentrum i spółka Laboratoria Wessling, specjalizująca się w analityce żywności i ochrony środowiska.
- Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi przedsiębiorstwami. Chętnych z pewnością nie zabraknie - mówi Paweł Błachno. - Oferujemy infrastrukturę laboratoryjną i administracyjno-biurową. Można tutaj prowadzić zaawansowane badania w biomedycynie, biotechnologii, chemii czy biofizyce.
W pierwszym obiekcie przewidziano miejsce dla dużych i średnich firm, w drugim - tzw. Inkubatorze Biotechnologicznym - dla małych i młodych przedsiębiorstw. W trzecim budynku oprócz laboratoriów znajdą się m.in.: kręgielnia, klub fitness oraz przedszkole i żłobek dla dzieci naukowców.
W najbliższych dwóch latach zatrudnienie ma tutaj znaleźć 500 pracowników. W miarę przybywania firm tworzone będą kolejne miejsca pracy.
KATARZYNA KLIMEK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski