MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto wygra bitwę o Kraków? 8 na 10 wniosków dotyczy dalszej zabudowy miasta. Aktywiści namawiają do składania uwag w sprawie Planu Ogólnego

Marcin Banasik
Marcin Banasik
- Ten plan będzie biblią planowania przestrzennego w Krakowie, z którym przez ostatnich 20 lat mieliśmy ogromne problemy - mówi Joanna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
- Ten plan będzie biblią planowania przestrzennego w Krakowie, z którym przez ostatnich 20 lat mieliśmy ogromne problemy - mówi Joanna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Ponad 14 tys. wniosków wpłynęło do urzędu miasta ws. Planu Ogólnego. - Z naszych informacji wynika, że 8 na 10 z nich dotyczy dalszej zabudowy i rozlewania się miasta - informują przedstawiciele Koalicji Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta", apelując do mieszkańców, aby wykorzystali ostatnie dni na złożenie swoich uwag. - To będzie pierwszy duży sprawdzian dla nowej władzy - dodają. Aktywiści przygotowali też wzór wniosku do urzędu i zachęcają mieszkańców do jego wykorzystania.

Jeden z najważniejszych sprawdzianów

- Kto wygra batalię o Plan Ogólny - mieszkańcy, czy deweloperzy - pytała Joanna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa podczas środowej konferencji prasowej ws. Planu Ogólnego. - Ten plan będzie biblią planowania przestrzennego w Krakowie, z którym przez ostatnich 20 lat mieliśmy ogromne problemy. Plan Ogólny to pierwszy i jeden z najważniejszych sprawdzianów dla nowej administracji i pana prezydenta Aleksandra Miszalskiego. Malita-Król przypominała, że to prezydent zdecyduje, kto wygra tę walkę o przyszłość Krakowa. - Czy wygra szeroko rozumiane dobro wspólne, interes ogółu mieszkańców, czy partykularne interesy inwestorów i deweloperów - dodawała społeczniczka.

Mapa Roślinności Rzeczywistej Krakowa

Zdaniem Mariusza Waszkiewicza, prezesa Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody, "w czasach, w których żyjemy, priorytetem powinno być zachowanie istniejących terenów zielonych". - Mówią o tym dokumenty tworzone zarówno przez stronę społeczną, jak i sam magistrat. Chcemy się upomnieć, aby były uszanowane zapisy już istniejących planów zagospodarowania w zakresie ochrony terenów zieleni. Nie możemy sobie pozwolić na ich kolejną utratę. Takie tereny możemy podzielić na dwa rodzaje - tereny cenne przyrodniczo, a druga kategoria to tereny zieleni, które mają wartość rekreacyjną dla mieszkańców.

Prezes TRNOP apelował, aby miasto opierało się na dokumentach, za które miasto już zapłaciło np. na Mapie Roślinności Rzeczywistej Krakowa. Dokument wskazuje tereny o najwyższych walorach przyrodniczych. - Skoro miasto taką mapę sporządziło, to powinno ją uszanować - dodawał Waszkiewicz, który jest współautorem społecznej koncepcji zachowania terenów zieleni w Krakowie.

80 procent za zabudową

Radny Miasta Krakowa Łukasz Maślona mówił o liczbie wniosków, które wpłynęły do urzędu. - W tej chwili mamy ponad 14 tysięcy wniosków, z czego około 80 proc. jest za zabudową i dalszym rozlewaniem się miasta. To oznacza, że 8 na 10 wniosków dotyczy dalszej zabudowy, co w przyszłości może przynieść ogromne koszty dla gminy. Dlatego musimy mądrze planować nową zabudowę wielorodzinną. Powinna pojawiać się ona w miejsce nadmiarowej zabudowy biurowej, usługowej, w miejsce wielkopowierzchniowych sklepów i naziemnych parkingów. Warto również wykorzystać tereny pokolejowe i poprzemysłowe po ich wcześniejszej rekultywacji - podkreślał wiceprzewodniczący Rady miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto wygra bitwę o Kraków? 8 na 10 wniosków dotyczy dalszej zabudowy miasta. Aktywiści namawiają do składania uwag w sprawie Planu Ogólnego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski