Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków - ukochane miasto kardynała Franciszka. Powędrujmy jego śladami [ZDJĘCIA]

.
Willa przy ul. Wyspiańskiego w Krakowie z obszernym ogrodem. Rodzinne miejsce Franciszka Macharskiego. Jego okolica, czyli dzisiejsze alejki Grottgera, plac Axentowicza, to miejsce jego zabaw dziecinnych, a kościół św. Szczepana to jego parafia.
Willa przy ul. Wyspiańskiego w Krakowie z obszernym ogrodem. Rodzinne miejsce Franciszka Macharskiego. Jego okolica, czyli dzisiejsze alejki Grottgera, plac Axentowicza, to miejsce jego zabaw dziecinnych, a kościół św. Szczepana to jego parafia. Fot. Piotr Fotek, Adam Wojnar, Andrzej Banaś, Anna Kaczmarz, Wojciech Matusik
Pożegnanie. Jak mało kto był związany z Krakowem. Tu się urodził, uczył, służył jako duszpasterz i głowa krakowskiego Kościoła. W mieście jest wiele miejsc z nim związanych. Niechętnie stąd wyjeżdżał. Kiedy musiał, starał się jak najszybciej wrócić. Jego smukła postać przemierzająca ul. Franciszkańską, Rynek Główny czy Planty na zawsze tutaj zostanie.

Najważniejsze daty w życiu kardynała

20 maja 1927

W rodzinie krakowskiego przediębiorcy Leopolda Macharskiego i Zofii z d. Pec urodziło się czwarte, najmłodsze dziecko - Franciszek. Rodzina, spokrewniona z kard. Albinem Dunajewskim, przyjaźniła się też z kard. Adamem Sapiehą. Franciszek od dzieciństwa zwracał uwagę swą religijnością. Pierwszą książką, jaką przeczytał, była książeczka do nabożeństwa.

1939-1945

Macharscy rezygnują z ucieczki na wschód przed nadciągającymi wojskami niemieckimi. Lata okupacji to trudny czas dla rodziny, także ze względu na chorobę ojca. Dom został zajęty przez Niemców. Franciszek, w obawie przed wywózką na roboty do Rzeszy, podejmuje pracę w Generalnej Dyrekcji Monopoli. Jest słuchaczem tajnych kompletów, zdaje maturę.

1945

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Krakowa Franciszek Macharski zwraca się do kard. Sapiehy z prośbą o przyjęcie do seminarium. Tam spotyka m.in. Karola Wojtyłę - jako młody kleryk 2 listopada 1946 r. w krypcie św. Leonarda na Wawelu służy do mszy prymicyjnej przyszłego papieża. Sam zostaje wyświęcony 2 kwietnia 1950.

1956

Wyjeżdża na studia do Fryburga w Szwajcarii, gdzie potem obroni doktorat z teologii pastoralnej. Podróżował też do Włoch, Francji i Niemiec, nauczył się języków obcych. Wcześniej 6 lat był wikarym w parafii św. Tadeusza Judy w Kozach.

1961

Powrót do Krakowa. Zaczyna pracę w diecezjalnym seminarium. Jest wykładowcą.

1970

Ks. Macharski zostaje rektorem krakowskiego seminarium. Przez lata współpracuje z bp. Wojtyłą.

1977

Zostaje kanonikiem Kapituły Metropolitalnej.

16 października 1978

„Wiedziałem, że zaczęły się wielkie rzeczy” - tak wspominał dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża.

30 grudnia 1978

Jan Paweł II mianuje ks. Macharskiego biskupem i swym następcą w Krakowie. Przyjęcie tej funkcji było najtrudniejszym wyborem jego życia. 28 stycznia 1978 r. odbywa się ingres do katedry na Wawelu.

Luty 1979

Ruszają przygotowania do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Władze odmawiają przyjęcia papieża w uroczystość św. Stanisława. Biskup Macharski forsuje w episkopacie pogląd, że uroczystości 900-lecia śmierci patrona Polski odbędą się, gdy przyjedzie Jan Paweł II.

Czerwiec 1979

Bp Macharski po raz pierwszy wita w Pałacu Arcybiskupim w Krakowie papieża Jana Pawła II.

30 czerwca 1979

Jan Paweł II mianuje ks. Franciszka Macharskiego kardynałem. Zostaje on wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a praktycznie zastępcą prymasa Wyszyńskiego, a potem prymasa Glempa.

Wrzesień 1980

Kard. Macharski podejmuje w Krakowie delegację episkopatu Niemiec z kard. Josephem Ratzingerem.

Listopad 1980

Pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Współprzewodniczącymi są Kazimierz Barcikowski i kard. Macharski.

13 maja 1981

Zamach na Jana Pawła II. Cztery dni później kard. Macharski odprawia na Rynku mszę dla setek tysięcy uczestników Białego Marszu.

13 grudnia 1981

Stan wojenny w Polsce. Kardynał Macharski nawołuje do spokoju.

Luty 1982

Metropolita krakowski powołuje Arcybiskupi Komitet Pomocy Więźniom i Internowanym.

1982-1989

Kard. Macharski wspiera opozycję. Przyjmuje też dwukrotnie gen. Czesława Kiszczaka, co jest otwarciem drzwi dla obrad Okrągłego Stołu.

1992

Z inicjatywy kard. Macharskiego, wspartego przez Jana Pawła II, powstaje Centrum Dialogu w Oświęcimiu. To zwieńczenie wieloletniego procesu rozwiązywania konfliktu wokół klasztoru Karmelitanek.

2002

Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówi m.in. „Dziękuję szczególnie księdzu kardynałowi Franciszkowi, który tyle troski włożył w to dzieło, dając dowód osobistego nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego”.

2 kwietnia 2005

Tuż po 21.37 kardynał Macharski staje na ul. Franciszkańskiej wśród tłumu porażonego wiadomością o śmierci Jana Pawła II.

19 kwietnia 2005

Nowym papieżem zostaje kardynał Joseph Ratzinger. W konklawe uczestniczy kard. Macharski.

3 czerwca 2005

Benedykt XVI przyjmuje rezygnację kard. Macharskiego z funkcji metropolity krakowskiego. Kim teraz będziesz? - pyta kardynała jeden z kolegów. - Sobą - słyszy w odpowiedzi. Kardynał jako pierwszy metropolita w historii diecezji przechodzi na emeryturę. Mieszka w sanktuarium Ecce Homo.

28 lipca 2016

Podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek odwiedza ciężko chorego kardynała i udziela mu błogosławieństwa. Franciszek Macharski od prawie dwóch miesięcy przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim po złamaniu kręgosłupa (doznał go w wyniku upadku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski