Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna rekrutację maturzystów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Andrzej Banas / Polska Press
We wtorek, 4 czerwca rozpocznie się rekrutacja absolwentów liceów i techników zainteresowanych studiami na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Najstarsza polska uczelnia przygotowała dla absolwentów liceów i techników łącznie ponad 10 tys. indeksów: 8,9 tys. na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz 1,3 tys. na licencjackich studiach niestacjonarnych. Po raz pierwszy z rywalizacji o nie zostali wykluczeni maturzyści, którzy egzamin dojrzałości zdali na poziomie podstawowym.

- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, w tegorocznej rekrutacji będzie uwzględniany tylko wynik z matury na poziomie rozszerzonym lub matury dwujęzycznej - informuje Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Ta zmiana wpisuje się w kilkuletnie działania uniwersytetu mające na celu podnoszenie minimalnych wymogów wobec kandydatów na studia. Mimo ich podejmowania nie obserwujemy spadku liczby osób zainteresowanych naszą ofertą, zauważamy za to, że nasi studenci i absolwenci są coraz lepsi – dodaje.

Żeby zadbać o poziom wiedzy żaków, którzy wypełnią aule i sale wykładowe, władze UJ zdecydowały się również na podniesienie progów punktowych umożliwiających rozpoczęcie nauki. W tym roku indeksy zostaną rozdane wśród maturzystów, którzy uzyskają co najmniej 40 punktów rekrutacyjnych, co przekłada się na 40 proc. wynik osiągnięty na rozszerzonym egzaminie dojrzałości. W poprzednie wakacje ten próg był o pięć punktów niższy.

Rekrutacja na studia licencjackie na najstarszej polskiej uczelni ruszy we wtorek 4 czerwca i potrwa do 7 lipca. Absolwenci liceów i techników do wyboru mają łącznie 114 kierunków stacjonarnych i 12 zaocznych, w tym trzy nowości. Do oferty UJ dołączyła m.in. chemia zrównoważonego rozwoju, gdzie przygotowano 120 miejsc. - To kierunek nastawiony na kształcenie chemików, ale w kontekście ochrony środowiska i ekotechnologii - wskazuje Kamil Gajęcki, kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ. Od października ruszy również edukacja w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz studiów afrykańskich, dających możliwość wyspecjalizowania się w problematyce społecznej, politycznej i ekonomicznej tego kontynentu.

Z kolei do oferty studiów drugiego stopnia na UJ dołączył język rosyjski w tłumaczeniach specjalistycznych oraz European Joint Master’s Programme in English and American Studies, czyli unikatowe studia realizowane z siedmioma partnerskimi uniwersytetami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Umożliwiają one szlifowanie znajomości języka angielskiego, także tego specjalistycznego. Na studiach drugiego stopnia przygotowano dla zainteresowanych osób 7,2 tys. miejsc: 5,8 tys. na studiach stacjonarnych i 1,4 tys. na studiach zaocznych.

Archiwum

Rekrutacja na studia 2019. Maturzyści chcą na studia pod Waw...

WIDEO: Barometr Bartusia. Polscy nauczyciele: elita społeczna czy grono przypadkowych ludzi o często wątpliwych kompetencjach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski