Kraków. Uniwersytet Jagielloński szuka ochotników do badań nad wpływem pól elektromagnetycznych na zdrowie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Materiały prasowe
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego od ponad roku prowadzą badania nad wpływem pól elektromagnetycznych (PEM) na zdrowie człowieka. Akademicy rozpoczynają właśnie drugi etap projektu, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy korzystanie z telefonu komórkowego wpływa na osoby elektrowrażliwe. W ramach niego poszukiwani są ochotnicy, którzy skorzystają z bezpłatnych badań autonomicznego układu nerwowego i termografii. Zgłaszać mogą się mężczyźni w każdym wieku.

WIDEO: Barometr Bartusia

Grupa naukowców z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prace nad projektem badawczym „Wpływ pól elektromagnetycznych na organizm człowieka” rozpoczęła we wrześniu 2018 roku. Akademicy sprawdzają, czy pola o częstotliwościach wykorzystywanych w komunikacji bezprzewodowej mają wpływ na nasze zdrowie i jaka jest skala problemu elektrowrażliwości elektromagnetycznej w Polsce.

Eksperyment na Uniwersytecie Jagiellońskim

W ramach przeprowadzonych dotychczas badań ankietowych i klinicznych, które swoim zasięgiem objęły łącznie ponad tysiąc osób, najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez osoby biorące w nich udział były: zmęczenie (80 proc.), ból głowy (74 proc.), ból oczu (68 proc.), rozdrażnienie (66 proc.). Wszystkie te symptomy są jednak subiektywne, trudno mierzalne i mogą mieć związek z wieloma różnymi schorzeniami. Wśród objawów mierzalnych badani wskazywali głównie łzawienie (21.6 proc.) i trudności z wysławianiem się (14.2 proc.). Z kolei w rankingu urządzeń oskarżanych o zły wpływ na zdrowie zdecydowanie wygrywały telefony. To właśnie na oddziaływaniu tych urządzeń skupią się naukowcy z UJ w drugim etapie swojego projektu badawczego.

- Naszym celem jest sprawdzenie, czy odbycie rozmowy telefonicznej z użyciem telefonu komórkowego przez osoby elekrowrażliwe prowadzi do innych skutków niż ma to miejsce u osób, które nie czują się podatne na oddziaływanie pól elektromagnetycznych – wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy korzystanie z komórki szkodzi zdrowiu?

Do realizacji drugiego etapu swoich badań naukowcy z UJ szukają mężczyzn, którzy obserwują u siebie skutki zdrowotne związane z oddziaływaniem pól elektromagnetycznych, w szczególności podczas korzystania ze smartfonów i telefonów komórkowych. Ochotnicy skierowani zostaną na bezpłatne badania krwi, a następnie na termografię głowy i badanie autonomicznego układu nerwowego.

- Oba badania zostaną wykonane jako próba prowokacyjna z zastosowaniem telefonu komórkowego, przy czym osoba badana nie będzie wiedziała, czy telefon działa. Tym razem szukamy wyłącznie mężczyzn, ponieważ w przypadku kobiet mamy do czynienia z większą liczbą trudnych do wyeliminowania zmiennych, które mogłyby zaburzyć wynik badania, jak choćby cykle hormonalne – wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń.

Zgłoszenia do projektu badawczego są przyjmowane do 10 grudnia pod numerem telefonu: 12/ 61-99-681. Wszyscy zakwalifikowani do udziału skorzystają z bezpłatnej diagnostyki prowadzonej w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Łazarza 16 w Krakowie oraz w kilku innych jednostkach Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 listopada, 10:50, Środa, Lubnauer etc.,etc..:

TO JEST DYSKRYMINACJA KOBIET !!!!

Do bigosu :)

Ś
Środa, Lubnauer etc.,etc..

TO JEST DYSKRYMINACJA KOBIET !!!!

G
Gość

telefon dają???

Dodaj ogłoszenie