Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków upamiętnił postać Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" został nazwany platan

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny Dąbrowskiego.
Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny Dąbrowskiego. Adam Wojnar
27 września przed pałacem Prasy przy ul. Wielopole 1 odbyła się uroczystość upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” został nazwany platan rosnący przed historyczną siedzibą Pałacu. Uroczystości, której inicjatorem jest Adam Radzikowski – wnuk stryjeczny upamiętnianego, towarzyszyło zwiedzanie pałacu Prasy z przewodnikiem oraz wieczorne spotkanie w pałacu Potockich.

Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny Dąbrowskiego.

Kim był Marian Dąbrowski?

Życiorys Mariana Dąbrowskiego (1878-1958) mógłby być tematem na niejeden film. Był rzutkim biznesmenem i filantropem z amerykańskim zacięciem, najpotężniejszym magnatem prasowym II Rzeczpospolitej, twórcą medialnego imperium „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – gazety, która w szczytowym okresie osiągnęła nakład 180 tys. egzemplarzy, będąc częścią koncernu zatrudniającego 1400 pracowników.

Dąbrowski był zarazem postacią niezwykle zasłużoną dla Krakowa i Małopolski. To właśnie tu, w modernistycznym biurowcu na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej biło serce „IKC”. Na tarasie pałacu Prasy pamiątkowe zdjęcia robiły sobie wszystkie sławy świata kultury i polityki, które odwiedzały Kraków. Dąbrowski zainicjował powstanie Teatru Bagatela i był jego pierwszym dyrektorem, wsparł pokaźną kwotą budowę Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, sfinansował głośne prace archeologiczne na kopcu Krakusa, dzięki skutecznemu lobbingowi medialnemu zainspirował powstanie pierwszej samochodowej szosy łączącej Kraków z Zakopanem. Pozbawiony źródeł utrzymania w czasie II wojny światowej, zmarł w zapomnieniu na Florydzie.

Po uroczystości o godz. 16.15 i 17.00 odbyło się zwiedzanie budynku pałacu Prasy. Modernistyczny obiekt wybudowany w latach 1920-1922 od połowy lat 20. stanowił główną siedzibę koncernu wydawniczego „IKC”, a redakcje różnych pism mieściły się w nim aż do 2011 roku (w tym redakcja Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej). Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. imponujący hall i rzadko udostępniany do zwiedzania taras obiektu, z którego roztaczają się unikatowe widoki na stary Kraków. Zwiedzanie poprowadził Michał Wiśniewski – historyk architektury, współtwórca Instytutu Architektury i Krakowskiego Szlaku Modernizmu.

A o godz. 18.00 w pałacu Potockich (Rynek Główny 20, I piętro) odbyło się spotkanie poświęcone Marianowi Dąbrowskiemu. W rozmowie, którą poprowadził Marcin Wilk wziął udział prof. Piotr Borowiec z UJ – medioznawca i politolog, autor dwóch monografii o „IKC”, Magdalena Idem – autorka książki „Manekin w peniuarze” o modzie w II RP oraz Adam Radzikowski.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski