Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uroczystości w 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Uroczystości w 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego
Uroczystości w 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego Wojciech Matusik
10 lutego obchodzimy 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Krakowie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Sybiraków w Kościele Zwiastowania NMP przy ul. Loretańskiej 11. Następnie pod tablicą Zesłańców Sybiru na pl. o. Studzińskiego wraz z asystą wojskową złożono kwiaty i zapalono znicze. Krakowskie uroczystości zakończyły się spotkaniem w siedzibie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Po uroczystej mszy świętej i złożeniu kwiatów o godz. 11.00 rozpoczęło się spotkanie w siedzibie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w Forcie nr 52 i 1/2N „Skotniki”, gdzie najpierw odbyła się projekcja filmu „Śladami polskich Sybiraków. Ekspedycja Masindi 2022 r.”. Następnie została również otwarta wystawa „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej – Iran”.

Organizatorami uroczystości byli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Oddział IPN w Krakowie, rektor UKEN, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, Oddział Związku Sybiraków w Krakowie.

10 lutego 1940 r. Sowieci wywieźli Polaków ze wschodnich województw II RP, zajętych po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną. W straszliwych warunkach, na mrozie dochodzącym do minus 40 stopni, naszych obywateli wysłano w podróż przez tysiące kilometrów w bydlęcych wagonach, bez jedzenia, picia i zachowania elementarnej higieny. Na nieludzką ziemię do niewolniczej pracy trafiły m.in. rodziny urzędników, ziemian i osadników wojskowych.

W latach 1940-1941 sowieci przeprowadzili cztery masowe deportacje obywateli polskich. Druga odbyła się 13 kwietnia 1940 r. W jej wyniku wysiedlono głównie rodziny osób przetrzymywanych w obozach jenieckich oraz więzionych i aresztowanych. Trzecia tura wywózek odbyła się 29 czerwca 1940 r. i dotknęła głównie tzw. bieżeńców, czyli uciekinierów spod okupacji niemieckiej. Czwarta – w maju i czerwcu 1941 r. Wysiedleniu podlegali przede wszystkim członkowie konspiracji i ich bliscy, rodziny osób rozstrzelanych, aresztowanych za „działalność kontrrewolucyjną”, ukrywających się lub zbiegłych pod okupację niemiecką.

Ukraina dostanie miliardy z Unii

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uroczystości w 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski