Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. VII edycja konferencji naukowej „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat” ZDJĘCIA

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W murach Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się VII edycja konferencji naukowej „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat”.

Konferencja organizowana już po raz siódmy wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie odbyła się pod hasłem: „Wczesna opieka paliatywna – każdy może pomóc” i miała charakter hybrydowy.

Od 2015 roku, w ramach tego wydarzenia spotykają się w Uniwersytecie Jagiellońskim ludzie dobrej woli, pragnący nieść bezinteresowną pomoc i ulgę w cierpieniu chorym u kresu życia. Wykład inaugurujący konferencję pt. „Współczujące społeczeństwo i społeczne praktyki troski" wygłosiła dr hab. Marcjanna Nóżka, prof. UJ.

Wskazała ona m.in. na korzyści z praktykowania współczucia, uwzględniając wielość kierunków, z których może ono płynąć oraz zagrożenia związane ze „zmęczeniem współczuciem”, bowiem, jak mówiła prof. Marianna Nóżka, zarówno brak współczucia, jak i jego nadmiar prowadzić mogą do negatywnych konsekwencji. Mówiąc o współczującym społeczeństwie, zwróciła uwagę na społecznie konstruowany świat moralnych zobowiązań i wykluczeń, powiązane z nimi działania wtopione w różne sfery codzienności. Opowiedziała także o trzech zagadnieniach przybliżających rozumienie współczucia w jego społecznym wymiarze: moralności, empatii i praktykach troski.

Następnie zaproszeni eksperci wzięli udział w trzech sesjach poświęconych opiece hospicyjnej, współpracy lekarzy z ośrodkami opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz postępowaniu objawowym w przypadku np. pacjenta z chorobą serca czy dializowanego. O konieczności przeniesienia ciężaru odpowiedzialności za łagodzenie cierpienia wynikającego z poważnych schorzeń z jednostek opieki paliatywnej na całą ochronę zdrowia,a nawet społeczeństwo mówił dr hab. Tomasz Grądalski, prof. KAAFM, Lekarz Naczelny, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie, a o możliwości kierowania i przeprowadzenia konsultacji w formie zdalnej zamiast teleporady mówił dr n. praw. Maciej Gibiński, Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Wydarzenie zakończyła dyskusja i wykład Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. VII edycja konferencji naukowej „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat” ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski