Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Manggdze na zwiedzających czeka niezwykła wystawa ilustracji botanicznych. Kiedy ją zobaczymy? [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku" to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej
Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku" to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej Aneta Zurek / Polska Press
Prace trzydziestu pięciu artystów zgromadzone na wystawie „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI” wieku czekają na zwiedzających w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. To pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. Koniecznie wpiszcie ją na listę miejsc do odwiedzenia, gdy tylko otwarte zostaną muzea i galerie.

FLESZ - Idzie prawdziwa zima

Prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystawa „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI” to opowieść o świecie roślin i owadów uwiecznionym w dziełach artystów współczesnych i dawnych. Ekspozycja złożona jest z prac artystów europejskich i japońskich. Dzieła współczesnych twórców pokazane zostały w kontekście dzieł dawnych mistrzów ilustracji botanicznej: Basiliusa Beslera, Crispijna van de Passe Starszego i Młodszego, Jacoba Hoefnagela, Emanuela Sweerta, Elizabeth Blackwell i Marii Sibylli Merian.

- Są to dwie wystawy – pierwsza z nich to „Botaniczne poszukiwania”, przedstawiająca niezwykłe zjawisko jakim jest sztuka botaniczna, czyli obrazy twórców z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, którzy stworzyli własną interpretację ilustracji botanicznych, własny język wizualny - mówi dr Anna Król, kuratorka wystawy. - Tłem dla artystów współczesnych, jest, po raz pierwszy pokazywana w Polsce, wystawa prac Marii Sibylli Merian - największej i najciekawszej artystki botanicznej tworzącej na przełomie XVII i XVIII wieku.

Choć w sztuce współczesnej rośliny stanowią raczej tło czy element martwej natury niż kontynuację tradycji nowożytnej ilustracji roślinnej z albumów i herbariów, to zgromadzone na prace pokazują, że refleksja dotycząca natury nie tylko jest nieustannie obecna w sztuce, także w pracach młodych artystów, ale wciąż stanowi ich istotny temat.

- „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku” to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. W czterech przestrzeniach przedstawiamy oryginalne interpretacje czterech ważnych aspektów botanicznych poszukiwań: I. Zbieranie, układanie i opisywanie, II. Uchwycenie chwili, III. Ukryte sekrety natury i IV. Celebrowanie piękna - podkreśla dr Anna Król.

Na wystawie spotkały się zarówno dawne ilustracje botaniczne z najnowszymi realizacjami, wśród których są m.in. są instalacje, fotografie, akwarele, rysunki, rzeźby. Obrazem sztuki botanicznej XXI wieku są tu komputerowe „Ogrody” z „Nowej botaniki” Bożki Rydlewskiej nawiązujące do „Alicji w Krainie Czarów” czy seria „Stwory” Karoliny Kowalskiej korespondujące z pracami Marii Sibylli Merian. „Botaniczne poszukiwania” prezentują również prace artystek, absolwentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - akwarele Katarzyny Makieły-Organisty, artystyczny efekt projektu fotograficznego Edyty Dufaj i rzeźbiarski Kamili Piazzy opowiadający o relacji człowiek - natura czy baśniowe, leśne kompozycje Justyny Stoszek.

- Serie „Żywioły - woda i liście, Żywioły - lilie” Iwony Ornatowskiej-Semkowicz powstały wiosną ubiegłego roku, podczas pierwszego lockdownu. W tej opresyjnej sytuacji wykonała serię kilkudziesięciu grafik kwiatów, liści, lilii wodnych, będących nie tylko bezpośrednią reakcją na zamknięcie, ale też przywołaniem ocalającej mocy natury – wyjaśnia kuratorka.

Kiedy ją zobaczymy? Muzea pozostają zamknięte, a oficjalnie wystawa „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI” czynna będzie do 28 lutego, jednak muzeum czyni starania, by przedłużyć ekspozycję, która do tej pory dla zwiedzających była dostępna zaledwie przez dwa dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W Manggdze na zwiedzających czeka niezwykła wystawa ilustracji botanicznych. Kiedy ją zobaczymy? [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski