Kraków. W planach nowoczesny kompleks basenów Clepardii. Powstała koncepcja zagospodarowania atrakcyjnego terenu [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na terenach Clepardii planowany jest nowoczesny kompleks sportowy z krytym basenem oraz zewnętrznym kąpieliskiem, halą skatepark, a także boisko piłkarskie z nową trybuną i tereny zielone. ZIS
Nowoczesny kompleks sportowy z krytym basenem oraz zewnętrznym kąpieliskiem, halą skatepark, a także boisko piłkarskie z nową trybuną i tereny zielone zawierające ścieżki spacerowe. Tak mogą wyglądać obiekty KS Clepardia przy ul. Mackiewicza w Krakowie. Na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, została wykonana koncepcja modernizacji terenów sportowo-rekreacyjnych w tym miejscu.

Obecnie prowadzone są starania zmierzające do zabezpieczenia środków w budżecie miasta na wykonanie dokumentacji projektowej i realizację przedsięwzięcia. W najbliższych latach klub z niemal 110-letnią historią, będący od zawsze miejscem integracji lokalnej społeczności, może zyskać nowoczesne obiekty na miarę XXI wieku, które służyć będą mieszkańcom Krakowa

- informują w ZIS.

Założeniem autorów koncepcji jest zagospodarowanie terenu w sposób funkcjonalny i przyjazny dla mieszkańców. Zaproponowane rozwiązanie przewiduje usytuowanie budynków od ul. Mackiewicza oraz pozostawienie funkcji rekreacyjnej na terenach zielonych od strony północnej i zachodniej, co ma wpłynąć na izolację akustyczną terenu od ul. Mackiewicza.

Rozbudowa o budynek basenów krytych z podziemnym parkingiem

Koncepcja zakłada lokalizację zwartego zespołu obiektów w miejscu istniejących z rozbudową o budynek basenów krytych z zapleczem. Główne, piesze wejście do kompleksu sportowego zachowano w miejscu od strony ul. Mackiewicza. Ma ono przechodzić w ciąg pieszy stanowiący główny trakt komunikacyjny, prowadzący w kierunku basenów odkrytych.

Z uwagi na brak możliwości wydzielenia miejsc postojowych na poziomie terenu, przewidziano garaż podziemny na 55 stanowisk pod budynkiem głównym. W opracowaniu bez zmian pozostawiono istniejące boisko piłkarskie, projektując natomiast nowe trybuny od strony zachodniej.

Kompleks basenów z kawiarnią i zielenią na dachu

Budynek główny, piętrowy (sportowo-rekreacyjny) ma składać się z dwóch części połączonych na poziomie piętra i piwnicy. W piwnicach zaplanowano garaż podziemny na 55 stanowisk postojowych oraz część techniczna podbasenia.

Na poziomie parteru części południowo-zachodniej budynku głównego zaprojektowano kompleks basenów krytych składający się z basenu pływackiego 25 m oraz basenu do nauki pływania wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym i strefą wejściowo-recepcyjną.

Kraków. Atrakcyjny teren nad Wisłą miasto zamierza wynająć n...

W hali basenowej mają się również znaleźć dwie sauny – fińska i parowa oraz basen jacuzzi. Duże przeszklenia z rozsuwanymi drzwiami umożliwią połączenie przestrzeni hali z tarasem sąsiadującym z basenem odkrytym.

Piętro budynku ma być dostępne za pomocą klatki schodowej i windy przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zlokalizowano pomieszczenia administracyjno-biurowe, dwie sale wielofunkcyjne z zapleczem, kawiarnię z widokiem na kąpielisko oraz pomieszczenia techniczne.

Parter części północno-wschodniej ma zawierać hall recepcyjny z zapleczem sanitarnym, kręgielnię, dwie sale do squasha z szatniami, szatnie i sanitariaty dla użytkowników boiska piłkarskiego oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne.

Budynek będzie również dostępny od strony północnej oraz od strony boiska piłkarskiego, które jako jedyny element istniejącego zagospodarowania pozostaje bez zmian. Na dachu budynku zaprojektowano ogród z zieleni ekstensywnej – maty z rozchodnikami i niskie trawy, a od strony południowej zespól kolektorów słonecznych.

Otwarte baseny z plażą

Kąpieliska otwarte zaplanowano jako kompleks basenów odkrytych (zaprojektowane w miejscu basenów istniejących).

W skład zespołu basenów odkrytych ma wejść basen pływacki 50 m i basen dla dzieci połączony z placem zabaw wodnych, wyposażonym w atrakcje takie jak zjeżdżalnie, urządzenia do zabaw wodnych.

Pomiędzy basenami zaprojektowano budynek zaplecza sanitarnego – parterowy, niepodpiwniczony z natryskami, sanitariatami, pomieszczeniem ratownika i magazynem sprzętu.

W budynku, od strony strefy wejściowej zlokalizowano snack-bar z niewielkim tarasem i parasolami. Wokół basenów zaprojektowano plażę z elementów drewnianych (lub desek kompozytowych) otwartą w kierunku zachodnim na istniejącą łąkę sąsiadującą z terenem campingu. Teren ten, częściowo zacieniony, ma być wykorzystywany jako miejsce pikników rodzinnych umożliwiających aktywny wypoczynek mieszkańców.

Cracovia czy Wisła? Wzięcie miała też zawsze Clepardia. To s...

Hala skateparku z tarasem i pnączami

Halę skateparku zaplanowano w północno-zachodniej części terenu w sąsiedztwie basenów otwartych. Hala dostępna będzie od strony północnej ze ścieżki poprowadzonej przez teren zielony. I będzie działa niezależnie od pozostałych obiektów sportowych.

Budynek zaprojektowano na planie wielokąta zawiera hall recepcyjny z pomieszczeniem dla obsługi, sanitariaty, pomieszczenie magazynowe i techniczne. Pomost widokowy poprowadzono wzdłuż ścian zewnętrznych z wyjściem ewakuacyjnym na zewnątrz budynku oraz dostępny z niego taras zewnętrzny z widokiem na kąpielisko otwarte. Obiekt będzie miał elewację częściowo przesłoniętą pnączami. Wzdłuż granicy południowej działki zaprojektowano drogę pożarową obsługującą budynek basenowy oraz budynek hali skateparku.

Natomiast tereny zielone mają zawierać ścieżki spacerowe oraz projektowany deszczochron w formie zadaszenia z tkaniny membranowej. Pas zieleni od strony północnej w sąsiedztwie hali skateparku, stanowić będzie uzupełnienie kompozycji zieleni urządzonej od strony osiedla mieszkaniowego. - Zieleń ta ma charakter izolacyjny oraz kompozycyjny – wprowadzenie od strony ul. Mackiewicza pasażem parkowym do hali skateparku - wyjaśniają w ZIS.

Krakowskie igrzyska Jacka Sasina MEMY. Internauci już wymyśl...

Baseny w Krakowie. Lista pływalni w mieście i nowe zasady

Baseny hotelowe są otwarte. Najpiękniejsze pływalnie i centr...

Czytaj także

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Super..tylko niech inspektorzy budowlani te dokumentacje uzgodnią....wiecie, że jednostki UM nie uzgadniają dokumentacji projektowej? Tylko przyjmują taki projekt jaki projektant złoży, często z bledami...w innych miastach wpływa projekt, dostaje pieczątkę uzgodnienia zakladowego od inspektora ds dokumentacji ..i kolejna pieczątkę uzgodnienia w innych Urzedach...dlatego też szajs wpływa, roboty dodatkowe lub zamienne trzeba często robic nieprzewidziane

Dodaj ogłoszenie